Víkendové kolo v ohrození. Čajky na 99 percent nenastúpia, Šamorín odmieta hru so zdravím

Publikované: 11.03.2021 Autor: Jozef Cyprián

Young Angels Košice - Piešťanské Čajky (Foto: Jäzva)

Záverečnú fázu nadstavby Niké extraligy žien komplikuje covidová situácia. Tímy najlepšej štvorky odohrali svoje posledné zápasy 20. a 21. februára a následne prepukli problémy s nákazou v zostavách Piešťanských Čajok a ŠBK Šamorín.

Odložené tak muselo byť kolo plánované na 28. februára a finálový turnaj Slovenského pohára preložili z dní 6. a 7. marca na 20. a 21. marca. Čas však beží, termíny nepustia a Hracia komisia SBA preto rozhodla, že zápasy Šamorín – Ružomberok a Piešťany – Košice je potrebné odohrať túto sobotu. V stredu 17. marca je potom potrebné odohrať duely Ružomberok – Piešťany a Košice – Šamorín. To všetko v záujem umožnenia štartu play-off (24. marca) a dohratia súťaže do 7. mája. Už 10. mája by totiž mala odštartovať príprava reprezentácie žien pred majstrovstvami Európy.

Skupina o 1. – 4. miesto

V kúpeľnom meste by mali urobiť Čajky ďalší krok k prvenstvu v základnej časti. V tejto chvíli to však vyzerá skôr tak, že Košičanky nebudú musieť absolvovať dlhú cestu cez celé Slovensko.

„Dozvuky korona problému sú u nás stále silné a na 99 percent nebudeme môcť nastúpiť do obidvoch zápasov,“ popisuje nepriaznivú situáciu v tíme športový manažér Čajok Tomáš Horký. „K dispozícii máme momentálne taký počet hráčok, ktorý nám neumožňuje reálne nastúpenie na stretnutie. V praxi by to samozrejme znamenalo dve kontumácie a je veľmi reálne, že nás to odstaví z boja o víťazstvo v nadstavbe.“

Liečbou covidu si v tíme Piešťan prešli štyri hráčky, pričom nešlo o jednoduché priebehy. „Aj ich návrat do tréningového procesu preto musí byť postupný,“ upozorňuje Horký. „V tomto smere nemôžeme nič podceniť. Navyše máme aj iné zranenia a k dispozícii tak máme menšiu polovicu kádra. Dve z týchto hráčok sú navyše juniorky. Nie je teda reálne nastúpiť na súťažný zápas.“

Piešťanskému manažérovi je samozrejme jasné, že vynechanie dvoch súťažných stretnutí odstaví Čajky z boja o zisk najvýhodnejšej pozície pred play-off. Rozhodnutie Hracej komisie SBA však prijal s porozumením a bez hnevu.

„Situáciu chápeme. Prestávka je už dlhá a kluby čakajú na návrat do súťažného diania. Viem sa vžiť aj do situácie súperov. Tlačí nás čas a nemôže sa to naťahovať. Väčšina hráčok má podpísané zmluvy na základe pôvodných termínov súťaže a znamenalo by to teda aj navyšovanie nákladov. Reprezentačné družstvo sa navyše potrebuje pripravovať na šampionát. Nie sme teda urazení, nikomu nič nezazlievame a situáciu akceptujeme. Za týchto okolností je to férové rozhodnutie a bohužiaľ sme na to doplatili. Ak by sa niečo podobné zopakovalo počas play-off, tak sa bude postupovať určite rovnako. Našim cieľom je teraz dať sa dohromady aspoň na Slovenský pohár a potom sa to už snáď rozbehne,“ pridáva piešťanský športový manažér Tomáš Horký.

Tím Young Angels Košice zatiaľ nevyhral v nadstavbe ani jeden zo štyroch zápasov a prvý triumf si podľa všetkého pripíše kontumačne. Generálneho manažéra Daniela Jendrichovského však takáto situácia neteší.

„Veľmi ma mrzí, že epidémia zasiahla aj našu súťaž. Dve družstvá mali silné problémy a hracia komisia to musela vyriešiť. Bola tu snaha o nájdenie nových termínov, ale čas tlačí a dohoda by bola možná iba v prípade stopercentnej dohody klubov. Nepodarilo sa nájsť rozhodnutie vyhovujúce všetkým a uvidíme, ako to napokon dopadne,“ hovorí D. Jendrichovský.

Košické družstvo si prešlo podobnými problémami na prelome rokov, situáciu však zvládlo zásluhou širokého kádra a pomoci z juniorského tímu do 19 rokov. Prípadné zrušenie sobotňajšieho zápasu by bolo podľa šéfa Young Angels mrzuté. Zápasová prestávka je už totiž dlhá a tím potrebuje nabrať hernú prax.

„My sme pripravení vycestovať v sobotu do Piešťan a v stredu privítať doma Šamorín. Či sa tak stane, to nevieme. Rozhodne situácia v tímoch našich súperov,“ konštatuje Jendrichovský. Neschopnosť nájsť kompromisné riešenie celej situácie ho mrzí. „Korona sa bohužiaľ prejavuje aj týmto spôsobom. Každý z nás má problémy prežiť a toto je priliatie oleja do ohňa. Osobne si myslím, že je stále potrebné hľadať cestu k riešeniu. Nemôže to však byť raz tak a inokedy inak. My i Ružomberok sme mali problémy s koronou v decembri a v januári. Napriek tomu sme svoje zápasy odohrali v omladených zostavách. Obeťou koronasituácie teda nie sú iba Piešťany.“

[1.] Piešťanské Čajky (8–2) – [3.] YOUNG ANGELS Košice (3–7)

termín stretnutia: 13. 3. 2021 (sobota) o 18.00 hod.

vzájomné zápasy v tejto sezóne: 74:63 (d), 77:60 (v), 74:70 (v)

o čo hrajú domáci: kombinácia ich víťazstva a prehry Ružomberka v Šamoríne by znamenala výhru Piešťan v dlhodobej časti sezóny a vstup do play-off z najvýhodnejšej 1. pozície

o čo hrajú hostia: víťazstvom by ukončili sériu piatich prehier a v predstihu by si zabezpečili 3. pozíciu po nadstavbovej časti

Ohrozený je v tejto chvíli aj druhý sobotňajší zápas, ktorý je na programe v šamorínskej hale ŠC Samaria. Podobne ako Piešťany, silné následky korony totiž pociťujú aj hráčky z juhu Slovenska.

„Či nastúpime? V tejto chvíli nevieme,“ popisuje aktuálnu situáciu v klube manažér ŠBK Karol Kardoš. „V piatok sa hráčkam skončí karanténa a majú absolvovať kontrolu u lekára. V tejto chvíli teda netuším, či sa budú môcť zapojiť do prípravy na zápasy. Dievčatá sú v tejto chvíli stále PN a už v sobotu by mali odohrať súťažné stretnutie.“

V Šamoríne bolo pozitívne testovaných sedem hráčok. „Tri týždne netrénovali a k tomu musím pripočítať ďalšie tri dievčatá. Jedna má zlomenú ruku, druhá netrénuje pre problémy s pľúcami od decembra a tretia má natiahnuté slabiny. Náš štrnásťčlenný káder je teda momentálne zdecimovaný a reálne trénujú iba štyri dievčatá. Tým sa skončila karanténa 6. marca a neboli pozitívne testované,“ pokračuje Kardoš. Rozhodnutie Hracej komisie o nutnosti odohrať dve stretnutia v najbližších možných termínoch prijali v Šamoríne so znepokojením.

„Určite sa dalo nájsť aj iné riešenie. V prípade dobrej vôle. Tu nejde o termíny, ale tu sa už zahrávame so zdravím hráčok. Sedem hráčok má za sebou liečbu covidu a všetci vedia, aké to má následky. Ak by sme ich hneď teraz zaradili do tréningového a zápasové zaťaženia, tak sa budeme zahrávať s ich zdravím. Je to jednoducho rozhodnutie hracej komisie a tá musí vedieť, čo robí,“ pridáva K. Kardoš.

Radosť zo súčasnej situácie nemajú ani v Ružomberku. Podľa výkonného riaditeľa Radoslava Popelku však iné možnosti riešenia neexistovali a nastavený systém je potrebné rešpektovať.

„Nebudem sa tým tajiť, komunikovali sme s Piešťanami a Šamorínom a hľadali sme možnosti. Ani my nechceme, aby tu boli kontumácie. Je tu však systém ligy, sú tu pravidlá a od októbra máme metodiku diktovanú Úradom zdravotníctva. Nebolo by dobré pristupovať k precedensom a je potrebné odohrať súťaž tak, ako bolo dohodnuté. Desiateho mája má začať príprava reprezentácie, hráčky majú kontrakty formulované k pôvodnému termínu ukončenia sezóny a vyvolalo by to teda problémy a ekonomické náklady,“ upozorňuje ružomberský riaditeľ. Jeho klub je teda pripravený vycestovať v sobotu do Šamorína. „Celá situácia nás mrzí a nikomu neprajeme nič zlé. My sme si tieto veci odbili pred Vianocami. Momentálne máme už iba starosti so zraneniami, ale to k športu patrí. My sme teda pripravení hrať zápasy.“

Avizované dve piešťanské zápasové ambície by vložili MBK do rúk prvenstvo v nadstavbe a tým pádom aj najvýhodnejšiu pozíciu pred play-off.

„Čísla nepustia, ale úprimne hovorím, že my by sme si radšej vybojovali prvé miesto na ihrisku,“ prízvukuje Popelka. „Svoju šancu na prvé miesto sme zacítili po zakopnutí Piešťan so Šamorínom. Mali sme hrať proti Piešťanom doma a vonku proti Šamorínu. Táto konštelácia nám dávala slušné šance. Osobne stále verím, že všetky zápasy odohraté budú. Ak nie, tak s tým bohužiaľ nič nenarobíme. Musím však povedať, že prvé miesto pred play-off ešte nemusí nič znamenať. Play-off je nová súťaž a podstatné bude to, kto uspeje v rozhodujúcej fáze sezóny. Každý z tímov prvej štvorky ukázal svoju silu a pri tejto vyrovnanosti bude boj o majstrovský titul veľmi zaujímavý.“

[4.] ŠBK Šamorín (2–8) – [2.] MBK Ružomberok (7–3)

termín stretnutia: 13. 3. 2021 (sobota) o 18.00 hod.

vzájomné zápasy v tejto sezóne: 42:79 (d), 52:72 (v), 36:104 (v)

o čo hrajú domáci: prvým víťazstvom nad Ružomberkom v aktuálnom ročníku by sa udržali v boji o 3. miesto pred play-off (aktuálna bilancia ŠBK vs. YAK: 1–2, skóre –7)

o čo hrajú hostia: tretie víťazstvo v rade by im zaručilo zotrvanie v boji o 1. miesto po nadstavbovej časti (aktuálna bilancia RBK vs. PNC: 1–2, skóre –6)

Skupina o 5. – 8. miesto

Výrazne pokojnejšia je situácia v skupine o piate až ôsme miesto. Posledné Spišiačky sa pokúsia o prvé víťazstvo v podtatranskom derby proti Popradu. Jasnými favoritkami sú však hráčky hosťujúceho BAM. Podobne jasné by to malo byť aj v banskobystrickom derby. Tím ŠKP ešte nestratil v „dolnej“ skupine ani bod, no posledné vzájomné meranie síl už prinieslo aspoň veľmi slušnú vyrovnanosť.

[8.] ŠBKD Spišská Nová Ves (0–11) – [6.] BAM Poprad (7–4)

termín stretnutia: 13. 3. 2021 (sobota) o 14.00 hod.

vzájomné zápasy v tejto sezóne: 50:62 (v), 41:49 (d), 34:52 (v)

o čo hrajú domáci: víťazstvo by bolo ukončením „čiernej“ série 19 prehier a premiérovým triumfom v tejto extraligovej sezóne ** o čo hrajú hostia:** víťazstvom by si udržali neporaziteľnosť v extraligových zápasoch so Spišskou Novou Vsou

[5.] BK ŠKP 08 Banská Bystrica (11–0) – [7.] BK ŠK UMB Banská Bystrica (4–7)

termín stretnutia: 13. 3. 2021 (sobota) o 18.00 hod.

vzájomné zápasy v tejto sezóne: 75:26 (v), 70:32 (d), 55:49 (v)

o čo hrajú domáci: víťazstvo by bolo druhou výhrou nad „sovami“ v rozpätí troch dní

o čo hrajú hostia: víťazstvom by zaznamenali premiérový úspech v tohtorosezónnej „Bitke o Urpín“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%

ScoreBoard ...

PNC PNC 14.05.2021 SLO SLO
BPP BPP 14.05.2021 YAK YAK
SER SER 14.05.2021 NIT NIT
SKP SKP 14.05.2021 SNV SNV
NIT NIT 15.05.2021 BPP BPP
SNV SNV 15.05.2021 PNC PNC
SLO SLO 15.05.2021 SKP SKP
YAK YAK 15.05.2021 NIT NIT
SER SER 15.05.2021 BPP BPP
YAK YAK 15.05.2021 SER SER