Majerčák: Play-off ešte nemáme isté, aj Handlová bude bojovať do posledných síl

Publikované: 28.02.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: Ladislav Szibilla, Vladimír Dorňák, Lukáš Droppan

Majerčák, Jašš (Foto: Ladislav Szibilla)

Včerajšie banícke derby malo dvojitú vážnosť. Bojovalo sa nielen o šieste miesto v tabuľke, ale aj o postup na Final Four Slovenského pohára.

O výsledku rozhodla prvá a posledná štvrtina. Prvú vyhrali domáci 37:20, záverečnú 20:8 a celý zápas jasne 95:76.

Prievidza si vylepšila bilanciu na 9–16 a reálne môže stíhať piaty Svit (13–12). Handlová padla na 8–19 a bude to mať veľmi ťažké, aby sa odpútala z posledného miesta a ešte zabojovala o účasť v play-off.

Tento zápas sa dá zhodnotiť veľmi jednoducho, lebo ukázal, prečo sme poslední v tabuľke. Rozhodlo, že nemáme charakter hrať takéto zápasy. Môžeme hrať len zápasy, kde nie sme favoriti. Vtedy sme v pohode a vtedy aj môžeme vyhrať,“ vravel po zápase pre ligový web kouč Handlovej Danilo Rakočevič, ktorého doplnil krídelník Saša Jankovič:

„Dôvod prehry môžeme hľadať v prvej štvrtine, Prievidzi sme dovolili rozstrieľať sa. Hrali výborne, na čo sme nenašli vôbec odpoveď. Keď prehrávate takmer o 20 bodov, tak veľmi ťažko sa doťahuje. Snažili sme sa, ale Prievidza bola lepším tímom.“

Tímový výkon

Prievidza sa v ofenzíve mohla oprieť najmä o dvojicu Grant Sitton, Matej Majerčák. Obaja nastrieľali po 26 bodov.

"Veľmi dôležitý bol začiatok. Vybehli sme na súpera s väčšou energiou, akú mal na začiatku on. Padli nám strely, získali sme sebavedomie, o čom svedčil výsledok prvej štvrtiny.

Potom sme už verili, že duel môžeme doviesť do víťazného konca. Aj keď sa hostia potom zlepšili a začali sa doťahovať, vždy sme ich nápor dokázali odraziť. Z výhry máme veľkú radosť," povedal nám k zápasu Majerčák, ktorý pridal aj 7 asistencií a 3 doskoky.

Reprezentačný rozohrávač súhlasil, že okrem prvej bola dôležitá aj posledná štvrtina. Domáci zatlačili v obrane a súperovi za osem minút dovolili dať len štyri body.

"Pred rozhodujúcou štvrtinou sme si povedali, že treba začať akoby od začiatku. Očakávali sme nápor Handlovej, ale výbornou obranou sme ho zastavili.

Všetci hráči – základná päťka i striedajúci náhradníci – sme zamakali a každý jeden prispel k triumfu. Vyhrali sme vďaka tímovému výkonu," pokračoval Majerčák.

BC Prievidza (Foto: Ladislav Szibilla)

Postupová eufória

Prievidžania pred sobotňajším zápasom ťahali päťzápasovú šnúru prehier. Na regionálneho rivala sa však pripravili veľmi dobre.

„Počas reprezentačnej pauzy sme si doliečili boľačky, chalani si oddýchli. Na Handlovú sme sa dlho pripravovali, vedeli sme, o čo ide. Tým pádom sme boli hladnejší po zápase a zrejme aj preto sme dobre začali,“ vysvetľoval 21-ročný tvorca hry.

Okrem kvalitnej ofenzívy sa činil aj v obrane, kde mal na starosti skúseného Gorana Bulatoviča.

"Na začiatku som sa chytil, trafil tri trojky v prvej štvrtine a získal sebavedomie. Od úspešného začiatku sa potom odvíjal môj výkon.

Myslím, že spolu s Kubom Pasovský a Maximom Matuškom sme odviedli slušnú prácu v obrane Gorana Bulatoviča. Je jasným lídrom Handlovej nielen na rozohrávke. Chceli sme na neho zatlačiť a podarilo sa," tešil sa.

BC Prievidza vs. BKM Lučenec, Matej Majerčák (5) (Foto: Ladislav Szibilla)

Rozhodnú maličkosti

Majerčák hral výborne proti Handlovej, Šimon Krajčovič zase proti Lučencu. Vyzerá to tak, že kolegovia z reprezentácie si preniesli pohodu po postupe do ďalšej fázy kvalifikácie MS 2023 aj do klubového pôsobiska.

„Šimon odohral aj posledný zápas proti Kosovu výborne. Hoci na začiatku sa mu nedarilo, potom trafil kľúčové strely. Odohral celý zápas, je našim lídrom na rozohrávke. Dá sa povedať, že sme si do klubov preniesli niečo z Tabakovej mentality, postupovú eufóriu a víťazný pocit,“ ozrejmil Majerčák.

Prievidza aj jeho zásluhou postúpila na Final Four SP, kde BC bude obhajovať lanský triumf. V semifinále sa stretne s úspešnejším z dvojice Spišská Nová Ves – Levice.

„Vieme, že obaja súperi sú zdolateľní, veď v lige sme ich porazili. Pohár sa hrá na Interi, takže výhoda domáceho prostredia v našom semifinále nebude rozhodovať. Myslím, že všetko je otvorené, rozhodnú maličkosti. Dôležité bude, či vydržíme hrať naplno celých 40 minút,“ zdôraznil jeden z lídrov Prievidze.

Základná časť Niké SBL sa chýli ku koncu, boj o play-off vrcholí. Prievidza má stále šancu, aby skončila v tabuľke na piatom mieste.

Našou ambíciou je ísť čo najvyššie. Hlavný cieľ sme si dali postup do play-off. Až tak neriešime, či do vyraďovačky pôjdeme z piateho alebo šiesteho miesta. Navyše ešte nemáme nič isté, čaká nás tuhý boj. Som presvedčený, že aj Handová bude bojovať do posledných síl,“ dodal Majerčák.