Sedmák doviedol Hradec k historickému úspechu, drží palce krajanom: Postup by bol skvelou správou

Publikované: 17.02.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: fb cz.basketball

Královští sokoli/Hradec Králové (Foto: fb cz.basketball)

Čo sa na Slovensku nedá, v iných krajinách nie je problém. Niečo podobné platí aj o pohárovej súťaži, ktorá sa koná tradične vo februári.

U nás Slovenský pohár 2021 zrušili už dávnejšie, respektíve je odložený na neurčito. Susedské krajiny však turnaje zorganizovali.

V Poľsku sa zo zisku pohára tešila Zielona Góra, ktorú vedie kouč slovenskej reprezentácie Žan Tabak. V Česku sa radoval favorizovaný Nymburk, ktorý ovládol záverečný turnaj Final 8 na domácej palubovke.

Na víkendovom podujatí zavládla aj slovenská radosť.

Tretie miesto v Českom pohári si po výhre nad Pardubicami vybojovali basketbalisti Hradca Králové, ktorého dres si obliekajú aj Slováci Peter Sedmák a Pavol Lošonský.

Sedmák bol v rozhodujúcom súboji s 24 bodmi najlepším strelcom Sokolov, Lošonský pridal 12 bodov a 7 doskokov.

Nestratili sa ani ďalší hráči Hradca, ktorí sú slovenskému fanúšikovi dôverne známi – Filip Halada (16 bodov, 8 doskokov), Pedja Stamenkovič (15 bodov, 13 asistencií) a Nemanja Barač (12 bodov, 10 doskokov).

Najmä vďaka tejto pätici Hradec Králové zdolal v súboji o tretie miesto rivala s Pardubíc 92:90 a tešil sa z historického úspechu.

S Petrom Sedmákom sme sa rozprávali o pohári, lige, šanciach Slovákov na postup do ďalšej fázy kvalifikácie MS 2023 i o tom, kde sa vidí o pár rokov.

Peter Sedmák/Královští sokoli (Foto: fb cz.basketball)

Akú úroveň mal Final 8 v Nymburku? Ako sa zrodilo 3. miesto Hradca?

"Predovšetkým musím pochváliť organizátorov. Usporiadali skvelé podujatie, všetko bolo na profesionálnej úrovni. Na začiatku nám prial los – hrali v stredu, sobotu a nedeľu, čo bolo priaznivé vyžrebovanie a mohli sme zregenerovať. Vo štvrťfinále sme si na USK verili, vieme, že keď sme zdraví, dokážeme hrať s každým mužstvom. Potiahol nás Filip Halada, dal 27 bodov, hral super.

Semifinále proti Nymburku bolo jasné. Tréner nás proti favoritovi aj pošetril, prehrali sme o 39 bodov, na konci hrali chalani, ktorí hrajú menej. S Pardubicami je to derby, tešili sme sa a chceli sme zabojovať o bronz. Po dramatickej koncovke, kde sme mohli niektoré veci vyriešiť lepšie, sa nám to podarilo. Vyhrali sme o dva body a máme veľkú radosť."

Duel o bronz ste odohrali v úzkej rotácii, tréner točil sedem hráčov. Dalo vám to zabrať?

„Bolo to náročné, určite. Pomalšie som sa rozbiehal, ale potom som sa dostal do tempa. Som hrdý na celý tím, chalani odmakali celý turnaj, taký Pedja Stamenkovič skoro neschádzal z palubovky. Na to, že máme jeden z najstarších tímov v lige, sme si počínali výborne.“

Nemanja Barač nastúpil s maskou na tvári, čo sa mu stalo?

V zápase o postup na Final 8 dostal úder, ktorý mu zlomil nos. Proti Nymburku ho zase trafili do kolena a nevedelo sa, či bude v nedeľu hrať. Nemanja je tvrďas, nastúpil, dosiahol double-double a veľmi nám pomohol."

Filip Halada, Peter Sedmák/Královští sokoli (Foto: fb cz.basketball)

S 24 bodmi ste potiahli mužstvo v ofenzíve. Ako sa vám hralo proti fyzicky zdatnému súperovi?

„Cítil som sa dobre. Prvú strelu, trojku, som nedal, ale potom sa do toho dostal. Veľa bodov som dal spod koša, hral som cez ich pivotov. Chalani ma tam videli, dávali mi loptu, aktívna hra mi vyniesla body. Doskokov som veľa nemal, ale body ma potešili a som rád, že som pomohol tímu.“

Hradec hrá medzi elitou len tri sezóny, je pohárový bronz jedným z top úspechov v histórii klubu?

"Určite. Všetci máme z neho radosť – hráči, tréneri či vedenie. Navyše sa zrodilo v regionálnom derby proti rivalovi z Pardubíc. Hradec sa snaží posúvať každým rokom, už od prvého roku, keď som sem prišiel.

V lige hráme o postup do play-off v druhej z dvoch šesťčlenných skupín. Chceli sme, samozrejme, skončiť vo vyššej skupine. Nevyšli nám niektoré zápasy, niektoré sme veľmi tesne prehrali.

Jednoznačne chceme do play-off, čaká nás desať zápasov. S každým súperom v skupine doma a vonku. Verím, že nás úspech na pohári správne namotivuje."

Peter Sedmák/Královští sokoli (Foto: fb cz.basketball)

Reprezentáciu čakajú v nasledujúcich dňoch dva dôležité zápasy. Majú Slováci na postup?

"Verím, že áno. Turnaj v kosovskej bubline bude samozrejme náročný. Chalani majú kvalitu, treba ju potvrdiť. Netlačiť hru až toľko cez Vlada Brodzianskeho, súperi to už majú napozerané. Aj na obvode máme šikovných hráčov.

Ak by sa tímu podarilo postúpiť, bola by to ďalšia skvelá správa. Dievčatá nám nedávno urobili radosť postupom na ME, bolo by super, ak by pridali aj chalani. V ďalšej fáze kvalifikácie by ich čakali kvalitnejší súperi, presne také konfrontácie potrebujú. Budem im povzbudzovať na diaľku a držať palce."

Stíhate sledovať aj SBL?

"Samozrejme, mám prehľad. Veľmi dobrý pocit mám z Interu. Nezačali ideálne, viacerí ich odpisovali, ale pomohla im výmena trénera. Teraz hrajú fantasticky, radosť sa pozerať.

Profitujú z toho aj hráči. Mišo Fusek nehral v reprezentácii, ale začal na sebe makať a teraz sa mu to vracia späť. Hrá inak, robí pokroky. Páčia sa mi aj Levice, vidím ich vo finále. Aj Spišská išla hore, má dobrý káder, s príchodom Ihringa jej sila ešte stúpne.

V každom tíme mám nejakých známych či kamarátov. Teší ma, že liga je vyrovnaná a nie je núdza o prekvapujúce výsledky. Play-off bude veľmi zaujímavé"

V júli oslávite 36. narodeniny, kde sa vidíte o pár rokov?

"Všetko bude závisieť od zdravia. Jedna vec je, čo chcem ja, tá druhá, čo chce a potrebuje telo. Každopádne, basket by som rád hral naďalej. V Hradci sa nám s rodinkou páči, chceli by sme tu zostať.

Či budem pokračovať tu alebo niekde inde sa uvidí. Závisí to samozrejme aj od postoju Hradca. Chcem hrať ešte dlho, veď v NBL mám vzory – Petr Benda má 39 rokov a stále hrá na vysokej úrovni, podobne onedlho 41-ročný David Machač. Keď sa s nimi porovnám – myslím, že mám ešte čas… Chcem ho využiť naplno."

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.