Zenit Petrohrad je tradičný ruský klub s bohatou históriou, ktorý patrí v krajine medzi najvýznamnejšie značky. Toto tvrdenie sa však vzťahuje na futbal. Basketbalový Zenit je stále veľmi mladý, keďže vznikol len v roku 2014.
Pôvodne sa zrodil pod názvom Dinamo Moskovská oblasť (2003) a neskôr sa pretransformoval na Triumf Ljuberci (2007). Pod týmto menom pôsobil až do konca sezóny 2013/14, keď sa vedenie Zenitu rozhodlo odkúpiť licenciu a presťahovať klub do Petrohradu.
V tom čase už bola značka Zenit Petrohrad dobre známa v celej Európe, keďže futbalový oddiel sa v sezóne 2007/08 stal víťazom Pohára UEFA. Basketbalový Zenit dostal hneď v prvej sezóne možnosť štartovať v Eurocupe, v ktorom napokon strávil päť sezón.
V lete 2019 sa na petrohradský klub usmialo šťastie, keďže Eurocup vyhrala Valencia, ktorá sa stala štvrtým španielskym tímom v Eurolige. No a keďže z jednej krajiny môžu byť v súťaži len štyri kluby, miesto pôvodne vyhradené pre zástupcu španielskej ligy sa zmenilo na divokú kartu.
Dostal ju Zenit Petrohrad, čo sa mnohým fanúšikom nepáčilo. Priaznivci tohto klubu však boli spokojní, keďže v sezóne 2019/20 mali premiérovo vo futbalovom aj v basketbalovom pohári číslo jeden svojho zástupcu.
Skončilo sa to ale sklamaním, keďže futbalový Zenit sa v Lige majstrov umiestnil na poslednom mieste v skupine a basketbalový Zenit obsadil po 28. kole, po ktorom súťaž ukončili, posledné 18. miesto.
V aktuálnej sezóne dostali obidva oddiely priestor na reparát, keďže futbalový Zenit vyhral ruskú ligu a automaticky tak postúpil do skupinovej fázy Ligy majstrov. Vedenie basketbalovej Euroligy sa rozhodlo pokračovať s rovnakou osemnástkou tímov, takže divoká karta pre Zenit, ktorá bola pôvodne na rok, sa predĺžila na dva roky.
Vo futbale sa v porovnaní s predchádzajúcou sezónou nič nezmenilo a Zenit opäť obsadil v Lige majstrov posledné miesto v skupine. Basketbalový Zenit sa však zmenil na nepoznanie. Tím, ktorý bol v predošlej edícii na samom konci s bilanciou 8–20, dnes patrí medzi najsilnejšie v súťaži.
V tejto chvíli má Zenit Petrohrad na svojom konte rovnaký počet prehier ako FC Barcelona a CSKA Moskva. No zatiaľ čo spomínané dve mužstvá, ktoré sú na čele tabuľky, majú bilanciu 15–6, Zenit ju má 13–6. Petrohradčania si totiž pre problémy s koronavírusom museli dve stretnutia odložiť na február.
Samozrejme, výkony Zenitu v minulej a aktuálnej sezóne nemá zmysel porovnávať, keďže vedenie klubu totálne „prekopalo“ súpisku. Opory Will Thomas či Mateusz Ponitka zostali, ale pribudli k nim výborní basketbalisti ako Arturas Gudaitis, Kevin Pangos a Alex Poythress.
Kľúčom k úspechu v Eurolige je dobrá obrana. No a tá sa v porovnaní so sezónou 2019/20 zlepšila výrazne. Vlani dostal Zenit v priemere na zápas 80,75 bodov. Dnes je jeho priemer inkasovaných bodov na stretnutie 73,21 a to je druhé najnižšie číslo v Eurolige.
Z hľadiska čísel má najlepšiu obranu Barcelona (73,05), no a práve na jej palubovke sa v utorok Zenit predstaví. V prvom vzájomnom stretnutí zvíťazil ruský klub 74:70, čo je výsledok, ktorý takmer dokonale kopíruje sezónne priemery oboch mužstiev.
.@zenitbasket led all game but needed to withstand a big @AnadoluEfesSK rally to win 85–78
— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) January 21, 2021
Highlights… pic.twitter.com/RufpFSq6Kt