Je Spišská z najhoršieho vonku? Kráčame po správnej ceste, tvrdí Hojč

Publikované: 10.01.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda

Michal Čekovský (Foto: facebook/Spišskí Rytieri)

Šlágrom víkendového kola SBL bol duel na Spiši, kde domáci v boji o druhé miesto hostili Lučenec.

Na rozdiel od posledného vzájomného duelu, ktorý sa v polovici decembra skončil 20-bodovým triumfom Rytierom, sa včera hralo oveľa vyrovnanejšie stretnutie.

Napokon ho rozhodla až posledná minúta, keď 54 sekúnd pred koncom svietil na ukazovateli skóre stav 88:87. Následne však už skórovali len domáci a tešili sa z tvrdo vybojovanej výhry.

"Gratulujem domácim, myslím si, že sme videli veľmi kvalitný zápas z oboch strán. Keby tu boli diváci, určite by sa potešili vysokému skóre, čo nás trénerov až tak neteší.

Rozhodli maličkosti, domáci mali 11 útočných doskokov a dali nám 20 bodov z druhých šancí, tu niekde treba hľadať príčiny našej prehry. Navyše sme netrafili nejaké otvorené strely do ich zóny. Nič sa nedeje, Spišiaci majú kvalitu a len tak ľahko sa tu nevyhráva," reagoval po zápase tréner BKM Peter Jankovič pre ligový web.

SBL: SNV - Lučenec (Foto: fb basketball snv)
Teo Hojč (SNV) (Foto: fb basketball snv)

Hojč: Obe výhry si veľmi vážime

Lučenecký kouč označil duel za veľmi kvalitný, ten domáci z úrovne až tak nadšený nebol. Tea Hojča tešilo predovšetkým dôležité víťazstvo.

"Hoci úroveň ligy v tejto sezóne utrpela, stále môžeme vidieť niekoľko kvalitných zápasov. Neviem, či práve tento bol jedným z nich. Podľa mňa nebol nijako špeciálny. Obe mužstvá chceli vyhrať, hrali s intenzitou a to sa muselo páčiť. Prispel k tomu aj dramatický záver, pre diváka je atraktívne.

Sú to hráči, ktorí takéto tesné závery rozhodujú. Prácou trénera je, aby hráčov v takýchto momentoch poslal do správnych pozícií. Zároveň platí, že podobne vyrovnané zápasy môže rozhodnúť dobré či zlé rozhodnutie, jedna presná trojka či úspešný blok," povedal nám k tesnej koncovke tréner SNV.

Spišiaci vyhrali druhý zápas za sebou (Svit a Lučenec), predtým mali tri prehry v sérii. Vyzerá to tak, že po koronanákaze a karanténe sú z najhoršieho von­ku.

"Obe výhry si veľmi vážime, pretože vieme, koľko práce a prípravy sme do nich dali. Hrali sme proti kvalitným súperom, každý vyznáva odlišný herný štýl.

Ukázali sme progres na tréningoch i na zápasoch a to je vždy pre trénera veľmi dôležité. Stále máme priestor na zlepšenie a práve do tohto procesu musíme vložiť celé naše úsilie," pokračoval Hojč.

SBL: SNV - Lučenec (Foto: fb basketball snv)

Každý tím má inú covid pauzu

Ďalším súperom Rytierom bude v stredu Prievidza. Tá ešte predtým – v pondelok o 18.00 h – nastúpi proti Interu. Taktika SNV proti domácim bude jasná.

Prievidza dáva v posledných zápasoch veľa bodov a preto kľúčom k výhre bude defenzíva,“ neprezradil viac z pripravovanej taktiky Hojč.

Na príklade Prievidze a Spišskej je vidieť, aké rozdielne dopady môže mať pauza spôsobená nákazou a karanténou na jednotlivé tímy.

Zatiaľ čo Spišiaci mali po návrate problém dostať sa do tempa, zaostávali fyzicky a prehrali šesť z deviatich zápasov, Prievidza je na tom (zatiaľ) presne opačne. Zverenci Maroša Helmecyho najskôr po skončení karantény ovládli banícke derby proti Handlovej a včera nasúkali deravej obrane Svitu 106 bodov.

"Povedal som to už niekoľkokrát – naša covid pauza bola príliš dlhá. Je veľký rozdiel, ak je prestávka 10-denná – taká, akú mala väčšina tímov – alebo keď trvá 18 dní tak, ako v našom prípade. Boli sme prví v tabuľke, s bilanciou 10–2, takže každý si môže urobiť názor, či nás vynútená pauza stopla alebo nie…

Ďalším faktorom je tréning po návrate z karantény. Takáto situácia je úplne nová pre každého, neexistuje nijaký plán či manuál, ako ju zvládnuť a aká je najlepšia cesta dostať sa späť do formy. Možno iné tímy trénujú inak a majú na to lepší spôsob," vravel Hojč a dodal:

"Na prvom mieste sme neboli len tak pre nič za nič. Od prvého dňa sme nacvičovali našu hernú filozofiu a systémy. Nacvičené veci sme si postupne zautomatizovali, stali sa našimi návykmi. Robili sme ich častejšie a lepšie, ako teraz po prestávke.

Myslel som si, že hráči už majú tieto systémy v krvi a že návrat po 18-dňovej pauze bude jednoduchší. Teraz viem, že som sa mýlil. Musíme sa vrátiť k tomu, ako sme hrali pred pauzou. Hráči potrebujú uveriť, že práve to je pre nás najlepšia cesta. Verím, že opäť po nej kráčame."

Covid-necovid, isté je, že Spišiaci majú najviac triumfov v lige. Ak v stredu uspejú a Levice zaváhajú v Handlovej, Rytieri sa stanú novým lídrom SBL.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 86:80
11.01.2021
INT INT
PDA PDA 84:86
13.01.2021
SNV SNV
SVT SVT 93:89
13.01.2021
INT INT
HAN HAN 100:87
13.01.2021
LEV LEV
LUC LUC 30.01.2021 HAN HAN
LEV LEV 30.01.2021 SVT SVT
INT INT 30.01.2021 PDA PDA
LUC LUC 03.02.2021 SVT SVT
LEV LEV 03.02.2021 PDA PDA
INT INT 03.02.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 15/8 65,22%
2 Patrioti Levice 13/8 61,90%
3 BKM Lučenec 11/9 55,00%
4 Iskra Svit 10/9 52,63%
5 Inter Bratislava 9/11 45,00%
6 BC Prievidza 7/11 38,89%
7 MBK Baník Handlová 6/15 28,57%