Šlágrom víkendového kola SBL bol duel na Spiši, kde domáci v boji o druhé miesto hostili Lučenec.
Na rozdiel od posledného vzájomného duelu, ktorý sa v polovici decembra skončil 20-bodovým triumfom Rytierom, sa včera hralo oveľa vyrovnanejšie stretnutie.
Napokon ho rozhodla až posledná minúta, keď 54 sekúnd pred koncom svietil na ukazovateli skóre stav 88:87. Následne však už skórovali len domáci a tešili sa z tvrdo vybojovanej výhry.
"Gratulujem domácim, myslím si, že sme videli veľmi kvalitný zápas z oboch strán. Keby tu boli diváci, určite by sa potešili vysokému skóre, čo nás trénerov až tak neteší.
Rozhodli maličkosti, domáci mali 11 útočných doskokov a dali nám 20 bodov z druhých šancí, tu niekde treba hľadať príčiny našej prehry. Navyše sme netrafili nejaké otvorené strely do ich zóny. Nič sa nedeje, Spišiaci majú kvalitu a len tak ľahko sa tu nevyhráva," reagoval po zápase tréner BKM Peter Jankovič pre ligový web.
Hojč: Obe výhry si veľmi vážime
Lučenecký kouč označil duel za veľmi kvalitný, ten domáci z úrovne až tak nadšený nebol. Tea Hojča tešilo predovšetkým dôležité víťazstvo.
"Hoci úroveň ligy v tejto sezóne utrpela, stále môžeme vidieť niekoľko kvalitných zápasov. Neviem, či práve tento bol jedným z nich. Podľa mňa nebol nijako špeciálny. Obe mužstvá chceli vyhrať, hrali s intenzitou a to sa muselo páčiť. Prispel k tomu aj dramatický záver, pre diváka je atraktívne.
Sú to hráči, ktorí takéto tesné závery rozhodujú. Prácou trénera je, aby hráčov v takýchto momentoch poslal do správnych pozícií. Zároveň platí, že podobne vyrovnané zápasy môže rozhodnúť dobré či zlé rozhodnutie, jedna presná trojka či úspešný blok," povedal nám k tesnej koncovke tréner SNV.
Spišiaci vyhrali druhý zápas za sebou (Svit a Lučenec), predtým mali tri prehry v sérii. Vyzerá to tak, že po koronanákaze a karanténe sú z najhoršieho vonku.
"Obe výhry si veľmi vážime, pretože vieme, koľko práce a prípravy sme do nich dali. Hrali sme proti kvalitným súperom, každý vyznáva odlišný herný štýl.
Ukázali sme progres na tréningoch i na zápasoch a to je vždy pre trénera veľmi dôležité. Stále máme priestor na zlepšenie a práve do tohto procesu musíme vložiť celé naše úsilie," pokračoval Hojč.
Každý tím má inú covid pauzu
Ďalším súperom Rytierom bude v stredu Prievidza. Tá ešte predtým – v pondelok o 18.00 h – nastúpi proti Interu. Taktika SNV proti domácim bude jasná.
„Prievidza dáva v posledných zápasoch veľa bodov a preto kľúčom k výhre bude defenzíva,“ neprezradil viac z pripravovanej taktiky Hojč.
Na príklade Prievidze a Spišskej je vidieť, aké rozdielne dopady môže mať pauza spôsobená nákazou a karanténou na jednotlivé tímy.
Zatiaľ čo Spišiaci mali po návrate problém dostať sa do tempa, zaostávali fyzicky a prehrali šesť z deviatich zápasov, Prievidza je na tom (zatiaľ) presne opačne. Zverenci Maroša Helmecyho najskôr po skončení karantény ovládli banícke derby proti Handlovej a včera nasúkali deravej obrane Svitu 106 bodov.
"Povedal som to už niekoľkokrát – naša covid pauza bola príliš dlhá. Je veľký rozdiel, ak je prestávka 10-denná – taká, akú mala väčšina tímov – alebo keď trvá 18 dní tak, ako v našom prípade. Boli sme prví v tabuľke, s bilanciou 10–2, takže každý si môže urobiť názor, či nás vynútená pauza stopla alebo nie…
Ďalším faktorom je tréning po návrate z karantény. Takáto situácia je úplne nová pre každého, neexistuje nijaký plán či manuál, ako ju zvládnuť a aká je najlepšia cesta dostať sa späť do formy. Možno iné tímy trénujú inak a majú na to lepší spôsob," vravel Hojč a dodal:
"Na prvom mieste sme neboli len tak pre nič za nič. Od prvého dňa sme nacvičovali našu hernú filozofiu a systémy. Nacvičené veci sme si postupne zautomatizovali, stali sa našimi návykmi. Robili sme ich častejšie a lepšie, ako teraz po prestávke.
Myslel som si, že hráči už majú tieto systémy v krvi a že návrat po 18-dňovej pauze bude jednoduchší. Teraz viem, že som sa mýlil. Musíme sa vrátiť k tomu, ako sme hrali pred pauzou. Hráči potrebujú uveriť, že práve to je pre nás najlepšia cesta. Verím, že opäť po nej kráčame."
Covid-necovid, isté je, že Spišiaci majú najviac triumfov v lige. Ak v stredu uspejú a Levice zaváhajú v Handlovej, Rytieri sa stanú novým lídrom SBL.