Triumf Čajok s trojitým významom, skvelá Jurčenková na všetko nestačila

Publikované: 10.01.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Piešťanské Čajky (Foto: Jäzva)

Šláger posledného kola základnej časti dal definitívnu odpoveď na otázku, kto získa označenie víťaza dlhodobej fázy ženskej extraligy. Po triumfe 77:60 v Košiciach si ho prisvojili Piešťanské Čajky.

V štrnástich zápasoch utrpeli jedinú prehru a vytvorili si tak dobrú východiskovú pozíciu pre zisk premiérového majstrovského titulu. V doterajšej histórii súťaže pribúdali na majstrovský pohár iba štítky Ružomberka a Košíc.

„Každá z nás má veľké ambície a neskrývame sa za nejaký alibizmus. Chceme vyhrať, ale sú tu aj Ružomberok a Košice. Súperky nepodceňujeme, ale my si veríme,“ prijíma bez vážnejších protestov nálepku hlavného favorita na celkové prvenstvo piešťanská opora Terézia Páleníková.

Trénerka Lucia Krč-Turbová však na základe svojich dlhoročných hráčskych skúseností emócie tlmí a upozorňuje, že to podstatné ešte iba príde.

„Nie je rozhodujúce to, kto vyhral základnú časť, podstatné bude to, kto uspeje v play-off. Určite je však vždy príjemnejšie byť hore a dodáva to pokoj a sebavedomie,“ zareagovala na historický triumf Čajok v základnej časti. Dosiahnutím tohto cieľa zároveň vyvrátila reči pochybovačov, ktorý pred sezónou upozorňovali na jej minimálne trénerské skúsenosti. „Viem, čo chcem dosiahnuť, s kým to chcem dosiahnuť a prečo to chcem dosiahnuť. Nech to stojí, čo to stojí.“

Trojité víťazstvo

Piešťanské Čajky zdolali v sobotu Young Angels už ôsmykrát v rade a tentoraz išlo o víťazstvo so širším významom.

„Získali sme prvenstvo v základnej časti, ale zároveň pôjdeme z prvého miesta aj do Slovenského pohára a tento triumf sa počíta i do EWBL. Je to teda také trojité víťazstvo a o to viac nás teší,“ zdôraznila Páleníková. „Základná časť dopadla celkovo podľa našich predstáv a tešíme sa na ďalší vývoj sezóny.“

Zverenky trénerky Krč-Turbovej už predtým vyhrali v rámci EWBL nad Ostravou a s bilanciou 2–0 sú na čele svojej skupiny. „Pre nás je škoda, že nie každý zápas v lige je aspoň tak dobrý, ako bol tento. Všetka česť tímom z extraligy, ale my máme vyššie ciele a chceli by sme byť úspešní aj na európskej scéne. Z tohto pohľadu je samozrejme dobré aj toto víťazstvo a pred nami sú ešte tri ďalšie stretnutia. Všetko je teda otvorené.“

Svoju pozornosť na EWBL teraz preorientujú aj Košičanky. Už od pondelka by mali vo svojej hale hostiť prvý tohtoročný turnaj, no jeho realizácia je stále vo hviezdach. Účasť už pre situáciu s koronou odriekli Holanďanky (Orange Lions) a otázny je aj príchod Ukrajiniek (BC Prometey). Istá je tak nateraz iba česká Ostrava, no ak nebudú účastníci aspoň traja, turnaj sa konať nebude.

„Je to náročné, pretože nevieme, či ten turnaj bude. Nastavení sme tak, že áno a dievčatá sa teda pripravujú na cenné medzinárodné zápasy. Verím, že ich odohráme s energiou a bude sa na čo pozerať. Možnosť hry proti iným súperom ponúka šancu sledovať tím pri reakciách na iné herné štýly a to je určite osožné,“ uviedol tréner Young Angels Radko Dvorščák.

Samotnú prehru v poslednom kole základnej časti prijal s pokorou.

„Nehrali sme v ideálnej rotácii, ale to nás neospravedlňuje. Mali sme totiž dostatok dievčat na to, aby sme ukázali väčšiu bojovnosť. Prehrali sme zápas, ale nie vojnu. Zodvihneme sa a ideme ďalej.“

Anna Jurčenková (Foto: Jäzva)

Jurčenková na všetko nestačila

Tradičnou oporou Anjelok bola reprezentačná pivotka Anna Jurčenková. Na ihrisku strávila kompletných 40 minút, počas ktorých nastrieľala 24 bodov a pridala k nim 19 doskokov, 5 blokov a 2 asistencie.

„Trpeli sme na slabšiu rotáciu a oni nás ubehali. Mali aj dobrú úspešnosť streľby a náš mladý tím urobil viac chýb. Oni ich trestali,“ zamyslela sa Jurčenková. Napriek prehre bola s nasadením mladého tímu spokojná. „Každá z našich hráčok sa snažila, no sú to mladé dievčatá a nemajú toľko skúseností ako súperky. Dôležité je, že to nevzdali a víťazstvo sme súperkám neodovzdali len tak zadarmo.“

Skúsenejší a legionárkami prešpikovaný tím Piešťan potvrdil rolu favorita a spečatil tak prvenstvo v základnej časti.

„Podali sme tímový výkon a pomohli sme si aj trojbodovými strelami (11). Nebolo to však iba o nich a dôležité bolo, že sme dokázali zabrať viacerými hráčkami ako domáce. V tíme súperiek sa presadila Anka Jurčenková, ale my sme zabrali viacerými hráčkami a päť je viac ako jeden. Niekedy dokáže výrazná individualita vyhrať zápas, ale teraz sa to nepotvrdilo,“ vyslovila sa trénerka Čajok Lucia Krč-Turbová.

Zatiaľ čo Košice mali jednu výraznú individualitu, Piešťany ich mali viac. Aj preto nedokázali domáce napodobniť senzačný triumf nad Ružomberkom.

„Proti Ružomberku sme dokázali vyhrať kolektívnym basketbalom a kvalitnou úspešnosťou streľby. To nám teraz v takej miere chýbalo. Nemôžeme sa spoliehať na to, že nám dá jedna hráčka všetko spod koša. Anke sa musíme za takýto výkon poďakovať, ale ak máme uspieť proti takýmto súperom, tak potrebujeme dostať do hry čo najviac hráčok,“ upozornil R. Dvorščák.

Terézia Páleníková (Foto: Jäzva)

Najlepšia z Čajok Páleníková

Tak, ako sa to darilo Piešťanom. Dvojciferné strelecké čísla zaznamenali až štyri z piatich hráčoch základnej zostavy. Titul najlepšej strelkyne Čajok si napokon s 24 bodmi prisvojila Terézia Páleníková.

„Na tento zápas sme sa poctivo pripravovali. Vedeli sme, že Košice sú hlavne na domácej palubovke veľmi silným súperom. Plnili sme však základné veci v obrane a v útoku nám padli strely. Vedeli sme, čo máme hrať, aby sme dosiahli víťazstvo,“ zamyslela sa 25-ročná reprezentantka.

Anjelkám navyše tentoraz chýbala aj potrebná iskra na striedačke. Zatiaľ čo na strane hostí sprevádzala každý dosiahnutý kôš erupcia radosti, žlto-modrý tábor pôsobil trochu chladnejšie. „To ma trochu mrzí. Je jasné, že sme nešli do zápasu v zostave, ktorá nebola optimálna a poznali sme aj silu súpera. Väčšie emócie by však boli na mieste,“ súhlasil košický tréner.

Pri celkovom hodnotení základnej časti však z jeho strany prevláda spokojnosť. „Sme radi, že môžeme hrať, môžeme trénovať a dievčatá pracujú s chuťou. Raz sme hore, inokedy nižšie, ale podstatné bude to, kde budeme na konci sezóny. V základnej časti sme dokázali prekvapiť i sklamať a bolo to poučné. Verím, že nám to pomôže pri napredovaní,“ dodal košický tréner Radko Dvorščák.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 86:80
11.01.2021
INT INT
PDA PDA 84:86
13.01.2021
SNV SNV
SVT SVT 93:89
13.01.2021
INT INT
HAN HAN 100:87
13.01.2021
LEV LEV
LUC LUC 30.01.2021 HAN HAN
LEV LEV 30.01.2021 SVT SVT
INT INT 30.01.2021 PDA PDA
LUC LUC 03.02.2021 SVT SVT
LEV LEV 03.02.2021 PDA PDA
INT INT 03.02.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 15/8 65,22%
2 Patrioti Levice 13/8 61,90%
3 BKM Lučenec 11/9 55,00%
4 Iskra Svit 10/9 52,63%
5 Inter Bratislava 9/11 45,00%
6 BC Prievidza 7/11 38,89%
7 MBK Baník Handlová 6/15 28,57%