Baskom sa podarila nevídaná vec, CSKA hneď v dvoch štvrtinách nastrieľali 30 a viac bodov

Publikované: 08.01.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Luca Vildoza (Foto: euroleague.net)

Hrať proti CSKA Moskva nie je vôbec jednoduché. Je to totiž tím, ktorý je silný vo všetkých smeroch, čo znamená, že niekedy stačí krátky výpadok koncentrácie a už nemáte šancu na víťazstvo. CSKA prehralo v tejto sezóne len štyri stretnutia a je to dôsledok vyváženosti hry.

Moskovčania skvelo útočia, ale rovnako kvalitne bránia. Tímu gréckeho trénera Dimitrisa Itudisa sa ťažko strieľajú body a čísla to dokazujú. Ak aj CSKA inkasuje nejakú bodovú šnúru, dokáže sa veľmi rýchlo vrátiť do hry. Pred štvrtkovým duelom na pôde Baskonie mal ruský klub na konte 17 zápasov.

V nich odohrali basketbalisti CSKA 68 desaťminútoviek, pričom len v jednom prípade inkasovali 30 a viac bodov. Bolo to v druhej štvrtine októbrového zápasu s Albou Berlín, v ktorom moskovský klub prehral na domácej palubovke 88:93. Berlínčania síce druhú štvrtinu prehrali (30:32), ale to ich napokon nemrzelo.

Na tejto vzorke je vidno, aké náročné je nastrieľať CSKA za desať minút 30 a viac bodov. O to obdivuhodnejší je fakt, že Baskonii sa to vo štvrtkovom stretnutí podarilo hneď dvakrát. Zverenci trénera Duška Ivanoviča vyhrali prvú štvrtinu 33:19 a tretiu 33:22. Najdôležitejšia je však to, že nad CSKA zvíťazili 95:93.

„Aj v minulosti platilo, že ak sme v stretnutiach proti CSKA hrali rýchlo a v útoku sme si vytvárali dobré strelecké príležitosti, vždy sme mali šancu na víťazstvo. V tomto prípade predviedli moji hráči výborný výkon a výhru si zaslúžili,“ poznamenal Duško Ivanovič.

Do úvahy treba vziať tiež fakt, v akej skvelej forme hrali Moskovčania. Po piatich kolách mali bilanciu 2–3. Po prehre v Belehrade (84:86 pp) sa však dostali do takej hernej pohody, že zvíťazili vo všetkých dvanástich zápasoch, ktoré nasledovali. Po prehre na pôde Baskonie sa však bilancia 14–3 upravila na 14–4.

Štyri prehry sú však stále najnižšie číslo v celej súťaži. Aj preto zostáva moskovský klub na čele európskeho pohára číslo jeden. „Proti Baskonii nebola naša obrana na takej úrovni, ako by sme si predstavovali. Platí to predovšetkým pre tie dve štvrtiny, keď nás domáci prestrieľali 64:42,“ zdôraznil Dimitris Itudis.

Baskonia zaznamenala v stretnutí 95 bodov, ktoré si medzi sebou rozdelilo sedem hráčov. Dvojica Henry a Polonara nastrieľala po 18 bodov, Giedraitis pridal 17, Fall 16, Vildoza 12, Sedekerskis 8 a Peters 6. „Toto víťazstvo je dielom tímového výkonu. Na svojich spoluhráčov som hrdý, pretože na ihrisku bojovali a vzájomne si dôverovali,“ uviedol Pierria Henry, ktorý zvádzal skvelé súboje s Mikeom Jamesom.