Nikto ho nedokázal zastaviť. Grék, ktorý pod košom vycvičil Američanov, ukončil kariéru

Publikované: 15.12.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Sofoklis Skorcanitis (Foto: euroleague.net)

Svetový šampionát v roku 2006 ovládol španielsky národný tím, ktorý predvádzal skvelý basketbal a zaslúžene na tomto turnaji zvíťaziť. No napriek tomu sa na tieto majstrovstvá nespomína primárne v súvislosti so Španielmi…

Na svedomí to majú Gréci, ktorých semifinálový výkon ohúril svet a zapísal sa do dejín basketbalu. Zverenci trénera Panajotisa Jannakisa zdolali tím Spojených štátov amerických, ktorý mal na súpiske také mená ako LeBron James, Dwyane Wade, Carmelo Anthony či Chris Bosh.

Grécki basketbalisti strieľali dobre spoza trojkového oblúka, ale senzačné víťazstvo 101:95 dosiahli vďaka tomu, že Američanov prevýšili pod oboma košmi. V tomto smere bol kľúčovou postavou Sofoklis Skorcanitis, ktorý nastrieľal 14 bodov, pričom premenil šesť zo siedmich pokusov z poľa.

Semifinále, ktoré sa hralo v japonskej Saitame, mohli sledovať aj slovenskí basketbaloví fanúšikovia, keďže zhodou okolností pripadol tento slávny zápas na 1. september. „Všetkým sme ukázali, že hoci nie sme takí skvelí atléti ako Američania, vieme, ako sa má hrať táto hra. Sme totiž chytrí,“ vyhlásil Teodoros Papalukas.

V roku 2006 to ešte Sofo nedotiahol na úplný vrchol, ale postupnými krokmi sa tam prepracoval. V sezóne 2010/11 dotiahol svoj klub Maccabi Tel Aviv až do euroligového finále, no tu nestačil na Panathinaikos. Z individuálneho hľadiska to ale bola pre kamerunského rodáka najvydarenejšia sezóna.

V spomínanom ročníku odohral v európskom pohári číslo jeden spolu 22 zápasov s priemerom 12 bodov a 4 doskoky, čo boli skvelé čísla na to, že na palubovke strávil 19 minút. V sezóne 2010/11 sa Sofo zaslúžene dostal do ideálnej euroligovej päťky.

Napriek tomu, že začiatok jeho kariéry bol spätý s Olympiakosom, v lete 2012 sa Sofo dohodol na spolupráci s Panathinaikosom. Už po jednom roku sa však vrátil do Tel Avivu, no a to bol skvelý krok, keďže v sezóne 2013/14 sa Maccabi prebojovalo do finále Euroligy.

Izraelčania ho zvládli aj vďaka Sofovi, ktorý k víťazstvu nad Realom Madrid 98:86 pp prispel 9 bodmi, 3 doskokmi a 1 asistenciou. „Ľudia si mysleli, že sme outsider a že nemáme šancu, ale ja stále opakujem, že ak sa prebojujete na záverečný turnaj, nemôžete byť outsider. Všetci, ktorí sa sem dostali, si to zaslúžili a všetci mali rovnakú šancu zvíťaziť. Vedeli sme, že ak budeme hrať s odhodlaním, voľou a tímovým duchom, tak to zvládneme. A zvládli sme to,“ vravel po finálovom zápase šťastný Sofo.

Po tomto triumfe odohral Sofo ešte jednu dobrú sezónu v Maccabi, no po nej sa rozhodol pre zmenu prostredia, a tak podpísal zmluvu s Crvenou zvezdou. V Belehrade sa mu dostalo skvelého privítania, keď ho v autobuse na ceste z letiska prekvapili verní priaznivci klubu.

Spolupráca s Crvenou zvezdou sa však skončila už v októbri, Sofo stihol odohrať v Eurolige iba dva zápasy. Svoj 196. a 197. v európskom pohári číslo jeden. Dnes už je jasné, že grécky pivot sa na métu 200 odohratých zápasov nedostane. Minulý týždeň totiž vo 35 rokov ukončil kariéru.

„Do úvahy som vzal to, aká je momentálne situácia na svete v súvislosti s Covidom a ako to funguje v jednotlivých ligách. A tak som sa rozhodol, že ukončím kariéru. Teraz budem mať viac času na moju rodinu, s ktorou chcem tráviť čas. Zároveň to dá mojej manželke príležitosť, aby si teraz ona budovala svoju kariéru,“ uviedol Sofo v rozhovore pre izraelskú televíziu.

V 197 euroligových stretnutiach zaznamenal 1654 bodov, 560 doskokov, 113 získaných lôpt, 162 asistencií a 69 blokov. S gréckym národným tímom získal okrem striebra na MS 2006 aj bronz na ME 2009. Na palubovkách predvádzal také výkony, že si ho ľudia budú pamätať ako jedného z najvýraznejších podkošových hráčov v dejinách basketbalu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.