Pred rokom prehrali so Slovenskom, teraz šokovali Litvu, Česko a ich líder žiari pod Tabakom

Publikované: 30.11.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Gabriel Lundberg, Žan Tabak (Foto: basketzg.pl)

Minulé leto hrali slovenskí basketbalisti dobre na turnaji v Portugalsku. Zdolali tam aj tím Dánska, ktorého najlepším strelcom bol Gabriel Lundberg. Jeho 22 bodov však na úspech proti nášmu tímu nestačilo, ten vyhral 74:70.

O šestnásť mesiacov vyzerá situácia oboch reprezentácii úplne inak ako pri vzájomnom dueli. Zatiaľ čo slovenskí basketbalisti si skomplikovali cestu za postupom z predkvalifikácie po prehre s s Luxemburskom, Dáni prekvapujú v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy.

Vo dvoch zápasoch dal dokopy 66 bodov

V bubline vo Vilniuse mali byť outsiderom, keď prehrali úvodné dva zápasy v skupine. V litovskom hlavnom meste však prekvapili. V úvodnom zápase šokovali domáceho favorita, ktorého zdolali 80:76 a pridali aj druhú výhru po boji proti Čechom (91:90). Treba dodať, že naši susedia hrali v omladenej zostave, keďže ako jeden z usporiadateľov majú istotu účasti na najbližšom kontinentálnom šampionáte.

Oba prekvapujúce výsledky zariadil pre severskú krajinu najmä ich najlepší hráč. Spomínaný Lundberg najprv nastrieľal 28 bodov proti Litve a potom 38 bodovou smršťou tesne predčil Čechov. Dáni tak zamotali boj v skupine, ktorú vedie Belgicko a držia si šancu na postup na kontinentálny šampionát. Škandinávsky tím má rovnako ako Litva po dve výhry a rovnaký počet prehier.

„Som hrdý už len na to, čo sme predviedli proti Litve. Mali sme aj šťastie, ale bojovali sme a zaslúžili sme si výhru, ktorá je najväčšia v našej histórii,“ povedal na pozápasovej tlačovke Lundberg.

„Roky sme boli na najnižších priečkach Európy, keď sme hrali len šampionáty malých krajín a teraz sme zdolali veľkú Litvu. Je to neskutočný pocit. Verím, že tieto zápasy proti Litve a Česku pomôžu celému dánskemu basketbalu. Bolo to skvelých 48 hodín. Sme veľmi šťastní,“ povedal tréner Erez Bittman.

„Ukázali sme najlepším európskym krajinám, že môžeme proti nim bojovať, čo je skvelé,“ doplnil ďalší hrdina Dánov Jonas Zohore. Ten hral tiež proti Slovákom v Portugalsku, dal 9 bodov. Teraz bol ďalším lídrom svojho tímu proti Čechom, keď pridal k 19 bodov 10 doskokov.

Tabak ho vedie v Poľsku

Hlavným ťahúňom bol však spomínaný Gabriel Lundberg, ktorého volajú aj Iffe. Výborne ho pozná tréner slovenskej reprezentácie Žan Tabak. Dvadsaťpäťročný rozohrávač je lídrom jeho poľského tímu Zielona Góra v domácej lige, ale aj nadnárodnej VTB.

Rodák z Kodane je jednou z najväčších hviezd poľskej súťaže. Predchádzajúce roky odohral v španielskej ACB za Manresu a Tenerife. S priemerom 20 bodov na zápas patrí medzi troch najlepších strelcov uznávanej VTB ligy. Tabakov tím v nej vyhral len dva zo siedmich stretnutí, ale v poľskej súťaži je na prvom mieste. V domácej lige má Lundberg priemer 16,6 bodov, 6,3 asistencie a 4,1 doskokov na zápas.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.