Majerčákovi pomohli do reprezentácie štatistiky. Bubliny sa nebojí, konečne spozná Brodzianskeho

Publikované: 21.11.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Majerčák, Beručka (Foto: Ladislav Szibilla)

Slovenská reprezentácia nastúpi budúci týždeň na zápasy predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 proti Kosovu a Luxembursku. Všetko sa bude odohrávať v bratislavskej bubline. Vo výbere trénera Žana Tabaka je i reprezentačný nováčik, rozohrávač Prievidze Mateja Majerčáka.

V najbližších hodinách sa nominovaní hráči presunú na zraz, ktorý je naplánovaný od nedele. Predchádzali mu dve povinné testovania v pondelok a piatok. Pre rôzne okolnosti a dôvody, najmä pre nákazu koronavírusom, nemohol realizačný tím na čele s chorvátskym koučom Žanom Tabakom počítať s niektorými hráčmi z SBL.

„Určite nebolo pre realizačný tím ľahké skladať nomináciu. Verím, že aj keď nejakí hráči chýbajú, my čo sme zdraví, ich zastúpime a pobijeme sa o čo najlepší výsledok. Zápasy proti Kosovu a Luxembursku budú ťažké, súperi sú kvalitní. Vzhľadom na situáciu s koronavírusom je ťažko predpokladať, v akých zostavách prídu,“ povedal na začiatok Matej Majerčák.

Tvorca hry Prievidze sa takmer s určitosťou do konečného 12-členného menoslovu nominovaných dostane a bude debutovať v národnom tíme.

Splnenia sna a pocta

„Znamená to pre mňa veľa. Reprezentovať krajinu nielen v juniorských kategóriách, ale aj v mužskej, je splnenie nejakého sna a pocta. Som za to vďačný. Širšiu nomináciu som sa dozvedel prostredníctvom médií. To, že sa to blíži intenzívnejšie vnímam posledný týždeň,“ uviedol mladík, ktorý dostal niekoľko gratulačných správ do rodiny a kamarátov.

Oproti minulým sezónam mu extrémne narástla vyťaženosť. V aktuálnom ročníku hráva priemerne 33 minút a strelí približne 15 bodov a zaznamená 5 asistencii a 3 doskoky. Pozor si musí dávať na častejšie straty (3 na zápas). Pre porovnanie, v minulej sezóne v prievidzskom drese hral o 14 minút menej na zápas a v priemere strelil 3 body. Za posledné dva roky urobil obrovský progres.

„Určite som nominovaný aj pre to, že máme dobré čísla a celkom sa mi darí. Keby som hral zle, nezavolajú ma. Som rád, že sa zlepšujem a nestojím na jednom mieste. Je za tým tvrdá práca, ale aj situácia s koronavírusom, ktorá pomohla Slovákom k väčšej minutáži v lige. Budem trénovať a pracovať na sebe ďalej. V reprezentácii dám do toho všetko,“ vyhlásil.

Nielen slovenskí, ale aj kosovskí, luxemburskí a islandskí reprezentanti sa musia mentálne pripraviť na prísny režim v bratislavskej bubline. Hráči a realizačné tímy budú najmä v hoteloch. Presúvať do haly na tréningy a zápasy sa budú výlučne autobusom. Neustále bude všetko dezinfikované a ak nejaký hráč poruší pravidlá, napríklad opustí hotel, reprezentačný zraz sa pre neho okamžite končí.

„Ako detailnejšie bude vyzerať bublina ešte neviem. Čo som zachytil od slovenských basketbalistiek, ktoré boli v Holandsku, vraveli, že tam to bolo veľmi prísne. Každá bola sama na izbe, všade mali zákaz vychádzania, mohli ísť len na tréning prípadne stravu. Určite to bude veľká izolácia,“ povedal.

Okrem Vladimíra Brozdianskeho, Mária Ihringa, Tomáša Pavelku a Juraja Páleníka sú ostatní reprezentanti z klubov SBL. V lige sa naposledy hrali zápasy pred dvoma týždňami. Všetko skomplikovala nákaza v niektorých kluboch a vedenie súťaž preventívne prerušilo do začiatku reprezentačnej prestávky, aby chránilo hráčov, ktorí majú ísť reprezentovať. Majerčák teda odohral naposledy súťažný zápas 4. novembra.

„Na jednej strane to hráčom, ktorí ostali bez zápasového tempa uškodí. Bolo to však rozumné riešenie, pretože sa obmedzila možnosť nakazenia sa. Všetci vieme, aká je situácia v niektorých slovenských družstvách, kde nákaza vypukla, takže by to bol veľký risk, ak by súťaž na chvíľu neprerušili,“ vyslovil názor.

Sleduje Brodzianskeho v Španielsku

O tom, ako to funguje v reprezentácii prehodil Majerčák pár slov s bývalým spoluhráčom z Prievidze Adamom Antonim.

Zvedavý je na spoluprácu so Žanom Tabakom, ktorý je hlavný trénerom Slovákov od februára 2019. Okrem toho vedie poľský klub Stelmet Enea BC Zielona Góra.

„Žan Tabak je veľké meno nielen v Európe. Je to kvalitný tréner. Hráči si ho pochvaľujú, je skvelý odborník. Verím, že si zoberiem z jeho filozofie a trénerských rád čo najviac,“ povedal Majerčák.

Zároveň sa teší na spoluhráčov v reprezentácii. Okrem našej najväčšej hviezdy sa pozná so všetkými.

„Vlada Brodzianskeho som sa nemal ako spoznať. Od ostatných chalanov mám na neho len pozitívne ohlasy. Sledujem jeho zápasy v Španielsku a v reprezentácii. Napriek tomu, že prekonal koronavírus, dostáva sa naspäť do skvelej formy. Je to kvalitný hráč a hlavne veľký profesionál,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%