Je to Dragič vo väčšej verzii, povedal GM Detroitu na adresu najvyššie draftovaného Európana

Publikované: 22.11.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: twitter.com/iam_killian

Killian Hayes (Foto: twitter.com/iam_killian)

Vraví sa, že nikdy nehovor nikdy. Dupľom to platí v drafte do NBA, kde sa môže stať ozaj všetko a človek si nemôže byť nikdy istý. V tohtoročnom drafte malo byť niekoľko istôt. Jednou z nich mal byť izraelský basketbalista Deni Avdija, z ktorého sa mal stať najvyššie draftovaný Európan.

Zámorské médiá predpovedali, že Deni Avdija by sa mohol umiestniť v prvej päťke, no napokon spadol až na deviate miesto. Prvých šesť priečok obsadili basketbalisti reprezentujúci Spojené štáty americké. Zo siedmeho miesta bol draftovaný rodák z mesta Lakeland v štáte Florida, avšak pri jeho mene svieti francúzska vlajka.

Killian Hayes totiž drvivú väčšinu svojho života strávil v krajine, z ktorej pochádza jeho matka Sandrine. Podobne ako jej manžel DeRon, ktorý je Američan, aj ona hrávala profesionálne basketbal. Domovom sa pre Hayesovcov stalo mesto Cholet, kde Killian robil svoje prvé basketbalové kroky.

V klube Cholet Basket zotrval až do roku 2019. Potom sa dohodol na spolupráci s nemeckým Ulmom, ktorý mu dal možnosť predviesť svoje kvality v Eurocupe. Aj vďaka výkonom v európskom pohári číslo dva sa z neho pred pár dňami stal najvyššie draftovaný Európan v tohtoročnom nábore do NBA.

Na svedomí to má nový generálny manažér klubu Detroit Pistons Troy Weaver, ktorý je vo funkcii od júna. „Killian je súčasťou profesionálneho basketbalu od svojich šestnástich rokov. Myslím si, že sa dokáže učiť rýchlejšie ako bežný nováčik zo Spojených štátov. Jeho rodičia ho skvele vychovali a my sa náramne tešíme, že sme získali takého človeka a hráča,“ skonštatoval Weaver.

Prečo sa vo vedení Pistons rozhodli práve pre francúzskeho hráča? „Pochádza z basketbalovej rodiny a de facto je súčasť tohto športu celý svoj život. Najviac nás však upútal jeho súťaživý duch, no a to je vlastnosť, ktorú sme hľadali. Chceme mať v tíme súťaživých chlapcov a on je extrémne súťaživý,“ prezradil GM Detroitu.

Killian Hayes má len 19 rokov, ale v meste motorov sú presvedčení, že už v sezóne 2020/21 môže byť dôležitým hráčom v mužstve. „Minimálne z hľadiska defenzívy nám pomôže hneď teraz. Je to síce stále veľmi mladý chlapec, ale jeho myseľ je nastavená na obranu,“ vraví Troy Weaver, ktorý ponúkol zaujímavé prirovnanie. „Killian Hayes je Goran Dragič vo väčšej verzii. Je to rafinovaný ľavák, ktorý je schopný strieľať body na všetkých troch úrovniach.“

Hayes bude v Detroite druhý Francúz, keďže od minulého roka je na súpiske aj Sekou Doumbouya. „Je to pre mňa veľká úľava. Vedel som, že mojím novým pôsobiskom bude Detroit, ale nič som nemal zaručené. Keď som konečne počul svoje meno spojené s Detroitom, bol som veľmi šťastný. Bolo to vzrušujúce. Som hrdý nato, čo sa mi podarilo dosiahnuť,“ vyhlásil Killian Hayes.

Pred draftom sa v jeho profile písalo o tom, že má až príliš dominantnú ľavú ruku a že jeho pravačka môže byť problémová. „To bolo pred ôsmimi mesiacmi. Potom však prišla pandémia, počas ktorej som na sebe tvrdo pracoval. Samozrejme, stále nemôžem tvrdiť, že moja pravá ruka je na takej úrovni ako ľavá, avšak v tejto chvíli už nepredstavuje problém,“ zdôraznil šikovný tínedžer.

Francúzsky rozohrávač, ktorý meria 196 cm, sa na pôsobenie v Detroite nepripravuje len po športovej, ale aj mentálnej stránke. V tomto mu veľmi pomohol bývalý hráč Pistons Will Bynum, ktorý s ním trénoval a rozdal mu niekoľko cenných rád. „Keď za mnou prišiel do Orlanda, veľa sme sa rozprávali o Detroite. Povedal mi, že je to mesto, v ktorom sa tvrdo pracuje a že ak ma Pistons draftujú, do každého zápasu mám chodiť s tým, že v ňom chcem odovzdať maximum,“ poznamenal Killian Hayes.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%