Smallball ešte úplne nevyhral. Najlepší výkon sezóny predviedol francúzsky obor

Publikované: 19.11.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Moustapha Fall (Foto: euroleague.net)

V súčasnosti je na európskom basketbalovom trhu veľký záujem o hráčov, ktorí dokážu hrať na pozícii číslo päť aj napriek tomu, ich telesná výška je podobná ako v prípade krídelníkov. Mať pod košom centra, ktorý meria približne dva metre, má svoje výhody.

Spomínaní basketbalisti sú totiž pohyblivejší a tento faktor má obrovský vplyv na hru mužstva na oboch koncoch palubovky. V lete sme mohli sledovať hneď niekoľko zaujímavých prestupov, pri ktorých bolo na prvý pohľad vidno, že kluby chcú mať pestrejšiu súpisku a byť lepšie pripravené na takzvaný smallball.

Z CSKA Moskva prestúpil do Milána Kyle Hines, Olympiakos zas získal z Podgorice Hassana Martina. Francúzsky klub ASVEL Basket sa však rozhodol pre inú stratégiu a do mužstva priviedol 218 cm vysokého Parížana Moustaphu Falla, ktorý sa po troch rokoch strávených v Turecku a Rusku vrátil domov.

Moustapha Fall, ktorý vo februári oslávil 28. narodeniny, pôsobil v sezóne 2019/20 v klube Türk Telekom Ankara. S týmto mužstvom si zahral v Lige majstrov, kde sa mu darilo natoľko, že sa Tony Parker rozhodol angažovať vysokánskeho pivotmana a dožičiť mu debut v európskom pohári číslo jeden.

Fall odohral zatiaľ sedem zápasov, pričom v každom z nich zaznamenal dvojciferný Index rating. Najvyššiu hodnotu dosiahol v stredu v Berlíne, kde sa mu podarilo nazbierať Index rating 42, čo je v aktuálnej euroligovej sezóne zatiaľ najlepší výkon. Francúzskemu basketbalistovi sa ako prvému podarilo prekonať štyridsiatku.

Na palubovke nemeckého klubu nastrieľal 25 bodov a k nim pridal 10 doskokov a 4 asistencie. Keďže Moustapha Fall trojky nestrieľa, všetky svoje body zaznamenal dvojkami (10/12) a trestnými hodmi (5/7). Fall má v tejto chvíli priemerný Index rating 22,86. Nad 20 sa okrem neho dostali už len traja hráči: Nikola Mirotič, Vladimir Lučič a Jordan Loyd.

Moustapha Fall síce predviedol v Berlíne skvelý výkon, ale na zápas nebude spomínať v najlepšom, keďže v samom závere ASVEL prišiel o víťazstvo. Rozhodol o tom rozohrávať domácich Peyton Siva, ktorý v posledných sekundách premenil trojku a stanovil na konečných 76:75 v prospech albatrosov.

„Na palubovke sme robili presne to, čo sme mali robiť. Zápas sme kontrolovali a hrali sme dobrý basketbal. Na toto nesmieme zabudnúť. Zároveň však musím povedať, že v záverečných minútach nemôžeme hrať tak, ako sme hrali. Trojkové pokusy súpera musíme brániť lepšie. Niečo takéto by sa nemalo stávať,“ povzdychol si TJ Parker, tréner tímu ASVEL Basket.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.