Parsons je najlepším strelcom SBL. Má hviezdneho strýka z NBA a basket uprednostnil pred americkým futbalom

Publikované: 20.11.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Daniel Faix a instagram De'Sean Parsons

Parsons

De'Sean Parsons patrí k najzaujímavejším postavám tejto sezóny SBL. Americký krídelník Svitu je momentálne najlepším strelcom súťaže. Priemerne strelí 23 bodov za zápas. Kedysi hrával americký futbal, ale uprednostnil basketbalovú kariéru.

Podľa De'Seana Parsonsa sú družstvá v SBL veľmi konkurencieschopné, čo robí súťaž atraktívnou. Podtatranci sú momentálne na štvrtom mieste s bilanciou 4–5.

„Nie som spokojný s pomalším štartom do sezóny. Sme lepší než hovoria čísla. Viackrát sme ukázali záblesky toho, čoho sme schopní, ale nehrávame tak stále. Sú dve veci, na ktorých musíme pracovať. Byť lepším v defenzívnej práci a schopnosť hrať koncentrovane celých 40 minút,“ povedal De'Sean Parsons.

Dvadsaťpäťročný hráč si aktuálny ročník užíva, čo dokumentujú čísla v štatistikách. Zakaždým zaznamenal dvojciferný počet bodov. Viackrát ukázal nadpriemerné strelecké schopnosti. V 6. kole nastrieľal Interu 30 bodov. V poslednom zápase proti Spišiakom až 32 bodov, ktoré vyšperkoval 17 doskokmi. Double-double dosiahol v štyroch z ôsmich zápasov.

„Vôbec sa nenudím. Aj keď viem, že hrám dobre a ocenili ma za hráča mesiaca október. Nechápte ma zle, je to veľká česť, ale pre mňa to nie je až také podstatné. Úprimne, zatiaľ so sebou nie som maximálne spokojný. Dokážem hrať oveľa lepšie na oboch koncoch palubovky. Ako každý profesionálny športovec, aj ja sa môžem stále zdokonaľovať,“ doplnil.

Parsons

Parádneho skokana trénoval aj Meleščenko

V priemere odohrá viac ako 30 minút. Kým spoza perimetra to skúša minimálne (7 pokusov – 1 úspešná trojka), v streľbe za dva body má úspešnosť na úrovni 63%. Mimochodom, Svit je najhorší v trojkovej streľbe a asistenciách.

„Neobávam sa percenta streľby. V tíme máme vynikajúcich strelcov a je otázkou času, kedy začneme strieľať viac trojok. To, že sme slabí v asistenciách ma trošku prekvapilo. Ukazuje to, že si musíme viac posúvať loptu a byť tímovejší. Lepší musíme byť aj v doskakovaní. Na to, aby hráč doskočil loptu nepotrebuje veľké zručnosti. Všetko je to o srdci,“ zamyslel sa.

Parsons však patrí v podkošovom území k nezastaviteľným skokanom. Priemerne má 9,4 doskoku za zápas. Lepší je len Čiernohorec Dragan Bjeletič z Prievidze (9,6 doskoku za zápas).

Pred kontraktom na Slovensku pôsobil vo viacerých európskych krajinách. Najskôr v druholigovom ruskom klube Uralmaš Jekaterinburg, potom si vyskúšal arménsky Aragatz a naposledy druholigové družstvo z Fínska LoKoKo Bisons Loimaa.

„Profesionálnym hráčom som iba tretí rok, ale mohol som hrať v niektorých dobrých ligách. Uralmaš viedol nový tréner Interu Bratislava Oleg Meleščenko. Bola to moja nováčikovská sezóna. Chvíľu trvalo, kým som mal formu, pretože som sa vracal k basketbalu z amerického futbalu. Bola to poučná skúsenosť. Arménsko bolo zastávkou na konci môjho prvého roku. Fínsko bolo úžasné. Mali sme skvelý tím, trénera a vedenie. Hrali sme skvelý basketbal a mali sme bilanciu 12–1, lenže celosvetová pandémia zapríčinila, že sezónu zrušili. Fínsko bolo asi najlepším basketbalovým zážitkom, aký som doteraz mal,“ opísal predošlé skúsenosti z Európy. Vo Fínsku dokonca získal ocenenie za najlepšieho krídelníka ligy.

Ideálne prostredie na basketbalové rozvíjanie sa našiel aj vo Svite. V klube si všetci navzájom pomáhajú a Parsonsovou motiváciou je odvďačiť sa za dôveru výkonmi na palubovke.

„Svit je malé mesto rovnako ako Loimaa vo Fínsku, kde som bol minulý rok. Občas to síce môže byť nudné, môžem sa však sústrediť len na seba a basketbal. To je všetko, čo potrebujem. Voľný čas trávim rehabilitáciou, jogou, čítaním, sledovaním filmov ale aj hraním videohier. Vo Vysokých Tatrách som ešte nebol, ale sú na mojom zozname,“ prezradil.

Parsons

Futbal mu pomohol v naberaní váhy a sile

De'Sean naznačil, že sa venoval americkému futbalu. Prečo padla finálna voľba napokon na basketbal?

„Basketbal bol od prvého dňa mojou prvou láskou. Americký futbal som hral na univerzite. Bola to ohromná skúsenosť, pretože mi pomohol pri naberaní váhy a sile. Užíval som si pocit, keď som mohol zažiť rozdiel medzi oboma športmi. Nie je veľa ľudí, čo si môžu povedať, že robili dva športy na vysokej úrovni,“ pochválil sa.

Špičkový americký futbal sleduje pravidelne. Je priaznivcom NFL.

„Sledujem to každú nedeľu. Mojím obľúbeným tímom je San Francisco 49ers, ale nemáme dobrú sezónu. Je to aj príčinou mnohých zranení,“ vysvetlil Parsons, ktorého obľúbeným hráčom je Odell Beckham, wide receiver Clevelandu Browns.

Mimochodom, veľký basketbalový vzor má v rodine. Bývalého rozohrávača, ktorý získal v roku 2003 prestížne ocenenie NBA Sixth Man of the Year, ktoré sa udeľuje od sezóny 1982/83 hráčovi za najlepší prínos z lavičky (tzv. šiesty hráč). Takúto cenu pred pár rokmi získal napríklad aj James Harden.

„Je to ľahká odpoveď. Veľkou basketbalovou inšpiráciou je môj strýko Bobby Jackson. V NBA hral 12 rokov a počas kariéry dosiahol veľa. Snažím sa, aby som tiež dosiahol nejaké veci ako on,“ uzavrel.

Doplníme, že Bobby Jackson pôsobil počas kariéry (1997–2009) v Denveri, Minnesote, Sacramente, Memphise, New Orleans, Oklahome a Houstone. Najlepšie roky prežil v Sacramente (2000 do 2005). Doteraz je jedným z najobľúbenejších hráčov v klubovej histórii. Mal prezývku Action Jackson. V najlepšej lige sveta strelil 7 344 bodov a mal priemer 9,7 bodu na zápas. Po kariére robil asistenta trénera v Sacramente Kings. Od septembra 2013 je trénerom rozvoja hráčov v Minnesote Timberwolves.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%