Európskou jednotkou draftu je Avdija, najväčší talent v dejinách Izraela

Publikované: 17.11.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Deni Avdija (Foto: euroleague.net)

Basketbal je v Izraeli nesmierne populárny. Ak by ste sa spýtali tamojších fanúšikov, čo robili dajme tomu pred týždňom, možno by vám nevedeli dať presnú odpoveď. Ak by ste sa však spýtali, čo robili 25. júna 2009, s odpoveďou by celkom určite nemali problémy.

Tento deň je totiž významný míľnik v histórii izraelského športu. Vo štvrtok 25. júna 2009 bol do NBA draftovaný prvý izraelský basketbalista. Omriho Casspiho si z 23. miesta vybral klub Sacramento Kings, v ktorom napokon strávil najväčšiu porciu zo svojej zámorskej kariéry. Celkovo odohral Casspi v najkvalitnejšej lige sveta 588 zápasov.

Omri Casspi hral v NBA dobre, ale nikdy sa z neho nestala hviezda prvej kategórie. V tohtoročnom drafte je však Izraelčan, ktorému by sa to mohlo podariť. Deni Avdija pôsobil ešte do minulej sezóny v Maccabi Tel Aviv, no už niekoľko mesiacov sa individuálne pripravuje v Spojených štátoch. Ešte pred odletom sa Avdija predstavil v Casspiho podcaste, v ktorom ho 32-ročný krídelník označil za najväčší talent v dejinách izraelského basketbalu.

Veľký záujem zo Chicaga

Podľa prognóz amerických médií má o Deinho Avdiju najväčší záujem klub Chicago Bulls, ktorý si bude vyberať zo štvrtého miesta. Pokojne sa však môže stať, že keď prídu Bulls na rad, vychádzajúca hviezda už nebude k dispozícii. Rodák z mesta Beit Zera sa totižto údajne veľmi páči aj Golden State Warriors. Avdija je však pokojný. Pomocnú ruku mu podal jeho spoluhráč a kamarát, ktorý si týmto všetkým prešiel.

„S Omrim komunikujem každý deň. Som veľmi blízko k tomu, aby sa môj sen stal skutočnosťou, a preto som nesmierne rád, že mám pri sebe skúseného človeka, ktorý mi so všetkým pomáha a vedie ma na mojej ceste. Vďačím mu za veľa,“ povedal Deni Avdija počas tlačovej konferencie, ktorá sa pod vplyvom okolností konala v online priestore.

Deniho otec Zufer sa narodil v Prištine a v životopise mu svieti desať odohratých rokov v Crvenej zvezde, kde patril k dôležitým hráčom. Aj preto má Deni taktiež srbský pas, ale sám seba označuje za stopercentného Izraelčana. „Izrael je z basketbalového hľadiska malá krajina, svetu sme nedali toľko veľa hráčov ako iné krajiny. Aj preto je pre mňa veľmi dôležité, aby som na každom kroku reprezentoval Izrael. Som hrdý nato, že to môžem robiť,“ vyhlásil 19-ročný basketbalista.

Ak sa potvrdia prognózy, druhým najvyššie draftovaným Európanom bude tento rok Killian Hayes. Šikovný rozohrávač sa síce narodil v Spojených štátoch, odkiaľ pochádza jeho otec, ale drvivú väčšinu života strávil vo Francúzsku, odkiaľ pochádza jeho mama. Hayes je odchovanec klubu Cholet Basket, v drese debutoval vo francúzskej lige už ako 16-ročný. V minulej sezóne však hral v nemeckom Ulme, s ktorým sa predstavil v Eurocupe.

Aj so skúsenosťami z Euroligy

Ešte cennejšie skúsenosti má ďalší francúzsky rozohrávač Theo Maledon, ktorý si ako hráč tímu ASVEL Basket vyskúšal v predchádzajúcej sezóne Euroligu. Keďže šéfom tohto klubu je Tony Parker, nie je náhoda, že Maledona pozorne sleduje San Antonio Spurs. O Maledonovi sa vo Francúzsku píše už niekoľko rokov ako o veľkej hviezde budúcnosti. Šikovný tvorca hry patril medzi vyvolených, ktorí dostali šancu rozvíjať svoj talent v parížskom inštitúte INSEP.

Ani tento rok sa o NBA neuchádza žiaden slovenský basketbalista, no medzi prihlásenými nájdeme dvoch susedov. Tým prvým je český rozohrávač Vít Krejčí, ktorý pôsobí v španielskej Zaragoze. Ten si však v septembri vážne poranil koleno a do konca sezóny je mimo hry. Pre Krejčího je to z hľadiska draftu nepríjemná správa, keďže aj menšie zranenia dokážu odradiť kluby NBA.

Do najkvalitnejšej ligy sveta by sa chcel dostať aj poľský pivotman Adrian Bogucki, ktorý hráva za Anwil Wloclawek. Tento 215 cm vysoký basketbalista má za sebou skvelú sezónu, v ktorej sa mu podarilo získať hneď dve cenné trofeje. Stal sa najlepším mladým hráčom poľskej ligy, no zároveň tiež hráčom, ktorý sa za ostatný rok najviac zlepšil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%