Spencer má métu v Spišskej jasnú. Nebudem spokojný, kým nevyhráme titul

Publikované: 14.11.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Delano Spencer

V Handlovej, Svite a Spišskej Novej Vsi sa objavil koronavírus. SBL je prerušená. Dôvodom je najmä ochrana reprezentantov pred asociačným termínom. Zápasy v lige sa rozbehnú 2. decembra. Spišský Rytieri sú lídrom tabuľky a ich americký rozohrávač Delano Spencer zhodnotil doterajšiu formu.

Družstvo slovinského trénera Tea Hojča, ktorý sa nevyhol nákaze, je aktuálne s bilanciou 9–2 najlepším tímom sedemčlennej SBL.

Spišiaci prehrali len v 1. kole s Interom Bratislava (86:90) a v 10. kole s Levicami (79:91). Ostatné zápasy boli v ich réžii. Ich najdominantnejšie víťazstvo je zatiaľ o 30 bodov v domácom súboji s Interom v 8. kole. Priemerne strelia 87 a inkasujú 75 bodov. V úspešnosti streľby za dva a tri body sú najlepší. Na konte majú najviac asistencii.

„Sme vyspelý tím. Hráme dobre a vo väčšine zápasov nám pomohlo, že sme boli kvalitne pripravení. Každý zápas si vyžadoval odlišnú stratégiu a mieru koncentrácie. Musíme pokračovať v tom, vďaka čomu sme úspešní, teda tvrdosť na oboch koncoch palubovky a v tímovosti. Nebudem spokojný, kým nevyhráme majstrovský titul,“ vyjadril sa dvadsaťšesťročný Delano Spencer.

Páči sa mu práca trénera Hojča, ktorý je podľa neho takticky vyspelý a umožňuje mu hrať jeho hru.

„Náš tím podáva po celú dobu solídne výkony. Slovenskí spoluhráči sú veľmi aktívni a ochotní. Veria mi. Jedinou slabinou tímu je, že niekedy hráme na úrovni súperov. Stále musíme hrať náš basketbalový štýl, držať sa svojho tempa a nebyť ako ostatné družstvá,“ vyhlásil.

Najvyťaženejší hráč Rytierov

Americký rozohrávač či krídelník je druhým najvyťaženejším hráčom Rytierov. V priemere odohrá 28:35 minút. Hoci strelil v lige spomedzi všetkých hráčov najviac bodov (202), z pohľadu úspešnosti je druhým najlepším strelcom s priemerom 18,4 bodu na zápas. Lepší je len De'Sean Parsons zo Svitu (22,9 bodu na zápas).

Delano má úspešnosť streľby za dva body na úrovni 62%. Spoza perimetra zase 46%. V každom z jedenástich zápasov sa dostal aspoň na dvojciferný počet strelených bodov. Jeho najlepším individuálnym výkonom je 27 strelených bodov proti Handlovej začiatkom novembra.

„Dokážem byť lepší v obrane i útoku. Vždy máte priestor na zlepšenie sa. Spätne sledujem naše zápasy a tréningy. Extra práca mi pomôže, aby som odstránil chyby a urobil ďalší progres. Usilovne pracujem na tom, aby som stále podával dobré výkony a pomáhal tímu,“ povedal rodák z Atlanty, najväčšieho mesta amerického štátu Georgia.

Všestranný hráč si v kariére vyskúšal napríklad pôsobenie v gruzínskom klube BC Cactus Tbilisi. Pred angažmánom na Slovensku aj brazílsku ligu. V drese Unifacisa Paraiba odohral len 10 zápasov.

„Pre zranenie som odohral v Brazílii obmedzený počet minút a zápasov. Spolu s agentom a klubom sme vyhodnotili, že najlepšie pre mňa bude odísť domov a zotaviť sa na budúcu sezónu. Hral som na inom kontinente, čo bola zaujímavá skúsenosť. Liga je veľmi profesionálna a mala dobrú úroveň,“ priblížil.

V Spišskej Novej Vsi sú v tejto sezóne dvaja americkí hráči. Okrem Delana rozohrávač Jarvis Garrett. Delano má skvelý vzťah so všetkými spoluhráčmi vrátane talentovaných Slovákov Tomáša Hasaja s Alexom Javorským.

„Najmladší hráči v tíme sú moji najobľúbenejší. Tomáš a Alex prinášajú dennodenne rovnako veľkú energiu. Majú v sebe súťaživosť na tréningoch. Veľmi mi pomáhajú v trénovaní doskokov,“ uviedol.

Na Slovensku sa mu páči

Pre odchovanca americkej univerzity Tennesse State je najväčšou inšpiráciou otec, ktorý ho trénoval a vďaka nemu je profesionálnym hráčom. Mimochodom, aký je pre Spencera život na Slovensku?

„Kultúra je príjemná. Ľudia sa ku mne správajú dobre. Sú ochotní mi pomôcť a spoznať ma. Nie je to moja prvá skúsenosť s Európou. Prispôsobil a zvykol som si na životný štýl. Voľný čas trávim najmä v hale alebo varením. Mojím najlepším priateľom boli aj videohry,“ zasmial sa.

Momentálne je v tíme veľká opatrnosť. Nastavili sa prísnejšie pravidlá. Spišiakov totiž zasiahol koronavírus. Nákaza sa potvrdila zatiaľ len u trénera Hojča. Niektorí hráči majú príznaky a čakajú na výsledky PCR testov.

„Všetci sme v karanténe a cítime sa ako v bubline. Všetko, čo teraz vieme robiť je, ísť do posilňovne a prísť domov. Uvaríš alebo si objednáš jedlo. Je to ťažké obdobie. Musíme ostať pozitívne naladení. Momentálne neviem, či máme infikovaného niektorého z hráčov. Každopádne, musíme prijať správne postupy, aby sa veci vrátili do normálu,“ zakončil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%