Američan túžil po Eurolige. Tak veľmi, že vymenil Partizan za Crvenu zvezdu

Publikované: 14.11.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Corey Walden (Foto: euroleague.net)

O belehradskom klube Crvena zvezda je všeobecne známe, že výborné výkony podáva predovšetkým na domácej pôde, kde za ním stoja jeho verní fanúšikovia. Vonku je to už horšie. Táto sezóna je však poznačená pandémiou koronavírusu, takže euroligové haly nie sú naplnené tak ako za bežných okolností.

Napriek tomu Crvena zvezda pokračuje v slabších výkonoch na palubovkách svojich súperov. Teda aspoň v prvých troch zápasoch sezóny to platilo. Belehradčania sa postupne predstavili na pôde Fenerbahce, Chimki a Bayernu Mníchov, pričom vo všetkých troch prípadoch prehrali.

Zvíťaziť sa im podarilo až na štvrtý pokus. Stalo sa tak v stredu, keď Crvena zvezda nastúpila na palubovke francúzskeho tímu ASVEL Basket. Srbi zdolali v dohrávke 4.kola domácich 89:68, k čomu im výrazne pomohli ich dvaja americkí legionári. Najviac bodov dal Jordan Loyd, najlepší strelec mužstva, ktorý zaznamenal 29 bodov.

Jeho krajan Corey Walden strelil 20 bodov, ale na druhej strane sa mu podarilo nazbierať vyšší Index rating, keďže na hracej ploche predviedol efektívnejší výkon. Walden k 20 bodom pridal 3 doskoky, 5 asistencií, 4 získané lopty a 8 plusových faulov, čo mu zabezpečilo Index rating v hodnote 32.

Pre rodáka z Ormond Beach v štáte Florida to bol zatiaľ najlepší výkon v európskom pohári číslo jeden. „Dôležité bolo to, že som sa v úvode chytil niekoľkými úspešnými pokusmi a navyše som strieľal trestné hody. Najviac ma však teší, že sa mužstvu podarilo vyhrať. V defenzíve sme predviedli výborný výkon a súperovi sme umožnili dať len 68 bodov,“ povedal Walden po zápase.

Americký tvorca hry sa po zápase na pôde ASVEL Basket stal stredobodom pozornosti, no v tejto sezóne to nebolo prvýkrát. O Waldenovi sa intenzívne písalo už pri príchode do Crvenej zvezdy. To preto, lebo v minulej sezóne pôsobil u najväčšieho rivala v Partizane Belehrad.

Podobný rozruch spôsobil v lete 2009 Lawrence Roberts. Ten opustil Crvenu zvezdu a prestúpil do Partizanu, s ktorým si zahral v euroligovom Final Four. „Ľudia tu majú blízko k basketbalu a zaoberajú sa ním. Sú vášniví, rozumejú mu a vyznajú sa v ňom. Crvena zvezda má bohatú históriu a skvelých fanúšikov,“ uviedol Corey Walden pre portál Euroligy.

Prečo sa rozhodol opustiť Partizan a podpísať zmluvu s najväčším rivalom? „Samozrejme, tá rivalita je obrovská. Povedal by som, že jedna z najväčších v Európe. Každý, kto príde do Európy, chce hrať proti najlepším, a to bol aj môj prípad. Do Crvenej zvezdy som prišiel preto, aby som si mohol vyskúšať Euroligu, po ktorej som túžil,“ skonštatoval 28-ročný rozohrávač, ktorý pred príchodom do Srbska pôsobil v Belgicku (Oostende) a v Izraeli (Hapoel Holon).

V novom mužstve sa rýchlo udomácnil, čo mu pomohlo k dobrým výkonom. „Corey je skvelý chalan. Spoznal som ho v minulej sezóne, keď ešte pôsobil v tíme súpera. Pre naše mužstvo je veľmi platný najmä v prechodovej fáze, keďže je nesmierne rýchly. Zároveň je dostatočne agresívny v obrane, takže má vplyv na dianie na oboch koncoch palubovky,“ povedal na adresu spoluhráča kapitán Branko Lazič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.