V mene má hrdinu, podceňovali ho, dnes by ho nevymenili ani za jednotku draftu NBA

Publikované: 13.11.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Tyler Herro (Foto: TASR/AP)

Bublina v Disneyho svete v Orlande, kde sa dohrávala sezóna NBA, priniesla aj vychádzajúce hviezdy. Jednou z najväčších je Tyler Herro.

Nováčik patril ku kľúčovým hráčom finalistov z Miami. Ukázal skvelú ruku a prototyp hry pre dnešnú NBA. V Heat veria, že by sa dvadsaťročný rozohrávač či krídelník mohol dostať až na úroveň jednej z najväčších mladých hviezd profiligy Devina Bookera. Paradoxne aj toho si kedysi vybral Phoenix Suns z trinásteho miesta draftu, rovnako ako šiel vo výbere mladík z Floridy.

Pritom pred rokom Herra nebrali ako top hviezdu. Všetko zatienili Zion Williamson s Ja Morantom. Za lepších hráčov brali aj Kanaďana Rja Barretta či De'Andre Huntera. Orlandské výkony však ukázali, že výborný strelec Miami môže byť z draftového ročníka raz možno aj najlepší. V play-off hral skvele a 37 bodmi vo štvrtom finále konferencie proti Bostonu si získal obrovský rešpekt. Vo vyraďovacej časti mal na „rookieho“ skvelé štatistiky, keď priemerne dával v trinástich zápasoch 16,5 bodov, pripísal si 5,7 doskokov a 3,9 asistencie pri 37,8 % za tri body.

Ani za prvý výber v drafte

Jeden z najznámejších športových redaktorov v USA Bill Simmons, ktorého podcast počúvajú pravidelne stovky tisíc ľudí, sa zhodol spoločne s ďalším uznávaným reportérom Ryenom Russillom, že v blížiacom drafte 2020 by už šiel Herro z prvého miesta. Obaja si aj zašpekulovali, že by vychádzajúcu hviezdu Miami nevymenili ani za prvú pozíciu v drafte, ktorú vlastní Minnesota Timberwolves.

Treba dodať, že terajší výber nováčikov nemá ani z ďaleka také žhavé mená, ako tomu bolo pred rokom. Stále je to však pre dvadsaťročného rodáka z Milwaukee veľká pocta. Vlani o ňom málokto hovoril v súvislosti s top10 draftu. Mnoho skautov ho nemalo ani v top20.

Ak by sa zopakoval vlaňajší draft, Herro by už zrejme nebol až trinásty, ale minimálne tretí. „Keď sa pozerám, kam až Tyler spadol, tak mi to pripomína rok 2017, kedy sa rovnako prepadol na trináste miesto Donovan Mitchell a dnes je hviezdou NBA,“ uviedol pre CBS Sport nemenovaný skaut.

„Nechápem, ako mohol byť Herro len v druhom all star tíme spomedzi nováčikov,“ pýtal sa počas finálovej série uznávaný tréner a dnes analytik Jeff Van Gundy. Pravdou je, že takmer dvojmetrový hráč síce naskočil do NBA skvele, ale po výborných prvých týždňoch mal horšie obdobie, ktoré zvýraznilo aj zranenie nohy v januári.

Na univerzite neukázal všetko

Svoje výkony vystupňoval v pravom čase. V dvadsiatich rokoch si zaslúži ešte väčšie uznanie, že sa musel „biť“ o miesto na palubovke aj so skúsenými veteránmi, ktorých Heat získali. Spomenieme najmä niekdajšieho MVP finálovej série NBA Andreho Igoudalu či Jaea Crowdera. Ako píše uznávaný analytik The Athletic John Hollinger. Od novembra do januára mladík výkonmi nezaujal a sotva sa dostal do rotácie finalistu ligy.

O Herrovi sa vždy vedelo, že má výbornú ruku, ale počas jeho rokov na univerzite v Kentucky ho nepočítali až medzi tie najväčšie talenty. Svedčí o tom aj skauting report na známej stránke Bleacher Report, kde prirovnávali vychádzajúcu hviezdu Miami k Landrymu Shametovi z Clippers, čo nie je zlý hráč, ale len priemerný.

Herrove výkony v rozhodujúcich častiach sezóny sú však nespochybniteľné. Veľkou výhodou je aj akási arogancia, ktorú v sebe má. Pri hre to aj ukázal svojím výrazom tváre, z ktorého vzniklo obľúbené meme. Práve takýchto hráčov v Miami dlhodobo hľadajú. Odolných, sebavedomých, ktorí dokážu „odmakať“ všetko na ihrisku a pridať k tomu aj potrebnú dávku arogancie. Ako Jimmy Butler či Goran Dragič.

„Výkonnosť a schopnosti Herra súvisia aj s nabitou zostavou v Kentucky. Univerzita väčšinou ponúkne pre NBA top talenty. V zápasoch NCAA však majú špecifické role, preto nevidíte, čo všetko dokážu. Príkladom bol aj Bam Adebayo, ktorý vedel na tréningoch parádne veci, ale v stretnutiach ste videli len ako smečuje po lobovaných prihrávkach,“ doplnil pre CBS Sport nemenovaný skaut.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%