Experiment bez pivotov im nevyšiel, jedného z favoritov NBA čakajú veľké zmeny

Publikované: 12.11.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

James Harden (13) a Russell Westbrook (0), HOU Rockets (NBA, USA) (Foto: espn.com)

Začalo to ešte minulý rok, keď sa vedenie Houstonu rozhodlo vymeniť do Oklahomy Chrisa Paula za Russella Westbrooka. Pritom už vtedy presiakali informácie, že s trejdom nie je spokojný nielen tréner Mike D'Antoni, ale ani generálny manažér Daryl Morey. Podľa zámorských novinárov si ho vyžiadal u majiteľa Harden, ktorého vzťah s Paulom nebol dobrý. S Westbrookom sú kamaráti ešte z ich spoločných čias s Kevinom Durantom v Oklahome.

Rockets sa snažili ostať v boji o titul. Na začiatku februára sa rozhodli, že idú naplno do „small ballu“, keď vymenili do Atlanty Clina Capelu, získali z Minnesoty Roberta Covingtona a na súpiske nemali prakticky žiadneho pivota, ktorý by mohol hrať v relevantných zápasoch.

Zranenie aj koronavírus

V tých chvíľach mal Westbrook výbornú formu a viacero odborníkov označilo Houston za čierneho koňa vyvrcholenia ročníka. V bubline v Orlande však texaský klub divy nespravil. V prvom kole síce pretlačil v sedemzápasovej bitke Oklahomu, ale v druhom kole nemal šancu proti neskorším víťazom LA Lakers. Rockets vyhrali prvý zápas série. Postupne sa naplno ukázala fyzická sila, výška a aj kvalita Lakers.

Po sezóne ako prvý odišiel tréner D'Antoni, ktorý kývol na asistentskú pozíciu pri Stevovi Nashovi v Brooklyne. Po ňom sa porúčal aj Morey. Ten sa stal novým prezidentom basketbalových operácií vo Philadelphii. Ihneď sa začalo špekulovať, či experiment bez pivotov neprenesie do 76ers, čo by znamenalo ohrozenie pozície Joela Embiida. Morey však potvrdil, že nič podobné nechystá.

Otázne, ale je, ako bude vyzerať zloženie kádra v Houstone. James Harden potvrdil, že ostáva klubu verný a chce odohrať v jeho drese ďalšiu sezónu. V posledných hodinách sa však dostali von informácie, že na odchode je Westbrook. Ten mal v Rockets pár výborných týždňov, ale znova ho pribrzdilo zranenie, aj COVID 19 a jeho výkony neboli postupne dobré. Strelecky je zo stredných či dlhších vzdialeností skoro nepoužiteľný a svoje dynamiku až toľko nevyužije v pomalších a intenzívnejších zápasoch v play-off. Okrem toho oslávil už 32. narodeniny a v kontrakte mu ostáva vyše 120 miliónov dolárov na tri roky.

Reportér z The Athletic Shams Charania oznámil, že rozohrávač nie je spokojný so svojou rolou v Houstone a chce zmenu. Je otázne, či sa nájde tím, ktorý si bude chcieť zobrať do platového stropu jeho obrovskú zmluvu.

Nevychádzal s Howardom aj Paulom

Médiá už špekulujú o potenciálnych nových tímoch Westbrooka. Rozohrávač chýba dlhodobo New Yorku Knicks, ktorý má aj priestor pod platovým stropom, podobne ho má aj Charlotte a výmena by bola možná z Detroitom, ak by chceli Rockets starnúcu hviezdu Blaka Griffina, ktorá sa tiež trápi so zraneniami.

Situácia je náročná aj pre Hardena. Bradatý rozohrávač je jedným z najlepších strelcov histórie a jednou z najväčších hviezd NBA. Cez leto oslávil 31. narodeniny a tiež sa jeho šanca na vrchol kariéry znižuje.

Okrem toho má ťažkú povahu. Pred Paulom nevychádzal s Dwightom Howardom a zdá sa, že najlepší vzťah už nemá ani s Westbrookom. Stále je však jednou z najjagavejších hviezd súčasnosti. S priemerom 34,3 bodov bol znova prvý medzi strelcami NBA. Ročník predtým mal dokonca 36,3 bodov na stretnutie.

Od jeho prestupu do Rockets v roku 2012 tím patrí medzi favoritov Západnej konferencie. Vrcholom play-off však bol len dvakrát postup do finále konferencie. Posledné dve sezóny vypadli v druhom kole. Začína sa preto hovoriť, že ich šanca na výrazný úspech s Hardenom sa pomaly zatvára.

Uvidíme, ako to nakoniec dopadne. Trh s voľnými hráčmi sa otvorí v NBA v najbližších dňoch, kedy môže prísť aj k viacerým zaujímavým trejdom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%