Publikované: 12.11.2020 Autor: basket.sk, TASR Foto: fiba.basketball

Kvalifikácia ME 2021: Holandsko - Slovensko (Foto: fiba.basketbal)

Slovenské basketbalistky vybojovali v H-skupine kvalifikácie ME 2021 prvé víťazstvo. Vo štvrtkovom dôležitom dueli v Amsterdame zdolali domáce Holanďanky 84:64.

Zverenky trénera Juraja Suju čakajú ďalšie zápasy vo februári 2021, najskôr sa stretnú s Maďarskom (4. februára) a potom s Holandskom (6. februára). Obe stretnutia sa budú hrať v tzv. „bubline“.

Kvalifikácia ME 2021 – H-skupina

Slovensko – Holandsko 84:64 (36:43)
zostava a body Slovenska: Bálintová 20, Oroszová 18, Jurčenková 11, Praženicová 9, Stašová 0 (Dudášová 11, Páleniková 7, Slamová 4, Moravčíková a Remenárová po 2, Jakubcová a Stašová 0)
najviac bodov Holandska: Hofová 22, Corneliusová 18, Bettonvillová 7
TH: 13/11 – 19/10, fauly: 22 – 22 , trojky: 9 – 6, štvrtiny: 19:22, 17:21, 25:11, 23:10, rozhodovali: Smiljaničová (Srb.), Grigioni (Tal.), Pitsilkas (Gréc.), bez divákov.
VIDEO + ŠTATISTIKY

Slovenky nemali ideálny vstup do stretnutia, nedôsledne bránili a súperovi padlo v úvodných minútach všetko, na čo siahol. Aj preto museli sťahovať manko, o čo sa vo veľkej miere starala Jurčenková s Bálintovou. Slovenské basketbalistky sa vedeli dotiahnuť a v rozkúskovanej hre hrali s Holandskom vyrovnanú partiu, po prvej štvrtine však prehrávali 19:22.

Druhá 10-minútovka mala veľmi podobný scenár, zverenky trénera Juraja Suju trápil obranný doskok a efektívna streľba Holanďaniek, hlavne v podaní Corneliusovej. Necelé štyri minúty pred koncom prehrávali už dvojciferným rozdielom – 28:39. Oroszová s Páleníkovou živili nádeje, do šatní však šli Slovenky za nepriaznivého stavu 36:43.

Po prestávke hrali Slovenky ako vymenené, boli oveľa koncentrovanejšie a zapli aj v obrane. Postupne mazali manko, najskôr sa Bálintovej podarilo vyrovnať na 46:46 a následne dostala svoj tím aj do vedenia. Slovenský výber dostal tento moment na koňa, začal si veriť a premieňal aj ťažké pokusy. Bodovou ťahúňkou bola v tejto fáze Oroszová, aj jej zásluhou bol v 8. minúte tretej štvrtiny náskok dvojciferný – 59:48.

Do záverečnej časti sa napokon šlo za stavu 61:54. Slovenky nepodľahli tlaku Holandska vo štvrtej štvrtine, bez výraznejších problémov si kontrolovali svoje vedenie. S pribúdajúcim časom súperky riskovali, čo bola voda na mlyn pre slovenské hráčky. V koncovke už nepripustili žiadnu drámu, bez výraznejšieho zaváhania tak dokráčali k mimoriadne dôležitému víťazstvu.