Lučenec môže byť najlepší v lige, ale najprv sa musí zlepšiť v TEJTO veci

Publikované: 11.11.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport

BKM Lučenec (Foto: Daniel Faix)

Basketbalisti Lučenca zaznamenali v sobotňajšom zápase proti Leviciam svoju štvrtú a zatiaľ najvyššiu prehru v tejto ligovej sezóne. Vonku prehrali s Handlovou (-1) a Interom (-6), doma so Spišskou Novou Vsou (-9) a teraz s Levicami (-18). Patrioti triumfovali v Lučenci po výsledku 80:62, pričom v stretnutí vyhrávali aj o 21 bodov.

Prehra je vždy prehra, ale keď mužstvo prehrá vysokým rozdielom, vždy to vzbudí väčšiu pozornosť. Je to pochopiteľné a logické. Po sobotňajšom zápase s Levicami si fanúšikovia Lučenca môžu klásť otázku, prečo ich mužstvo nezvládlo tento duel. Akých chýb sa basketbalisti Lučenca dopustili, že sa vedenie Levíc vyšplhalo až na 18 či 21 bodov?

Odpoveď možno bude znieť prekvapivo, ale Lučenec sa dopustil tých istých chýb ako v predchádzajúcich zápasoch, v ktorých sa zrodili spomínané prehry, ale aj víťazstvá. Rozdiel bol však v tom, že Levice boli tentokrát prísnejšie a chyby domácich nekompromisne trestali. Zatiaľ to znie všeobecne, ale hneď sa dostaneme k tomu, čo sa v hre Lučenca opakuje zápas čo zápas.

Dnes sa často stretávame so slovným spojením „moderný basketbal“, no nie vždy je interpretované správne. To, že hrá nejaký tím rýchlo a strieľa veľa trojok, ešte vôbec nemusí znamenať, že jeho hra je moderná. Základom moderného basketbalu je niečo iné. Kedysi sme boli zvyknutí, že hráči mali na palubovke svoje špecifické úlohy.

Vyplývalo to z toho, že jeden bol dobrý v tom, druhý zas v inom. V tímoch boli basketbalisti, ktorí boli kľúčoví v ofenzíve, iní boli kľúčoví v defenzíve. To je však minulosť. Ak sa pozrieme na najlepšie európske tímy, zistíme, že ich spája jedna vec: útočia ako celok a bránia ako celok.

Vyjasnime si to podrobnejšie. Moderný európsky basketbal je postavený na neustálom znižovaní miery pasivity. Ak mužstvo útočí, všetci piati hráči musia participovať na akcii. Pozor, nie všetci sa musia dotknúť lopty. Dôležité je, aby neboli pasívni. Príklad: ak je lopta na krídle a prichádza k zdvojeniu, je neprípustné, aby hráči, ktorí sú potenciálni prijímatelia prihrávky, stáli nehybne na mieste, prípadne sa „zašívali“ v rohu.

Rovnaký princíp platí v obrane, kde pätica hráčov musí fungovať v bloku, v ktorom jeden hráč reaguje na druhého. Pohyb je rovnako dôležitý.

Moderný basketbal dospel do bodu, že hráč na palubovke nemá s výnimkou trestných hodov priestor, aby oddychoval. To, že v Eurolige sledujeme toľko veľa striedaní, nie je náhoda. Basketbal sa totiž v tomto smere priblížil hokeju. Cieľ hráča by nemal byť za každú cenu vydržať na palubovke najviac minút, ale hrať s intenzitou, aby za určitý časový úsek pomohol svojmu mužstvu čo najväčším vkladom.

Basketbalisti Lučenca zatiaľ neútočia ako celok a zatiaľ nebránia ako celok. Schválne sme dvakrát zopakovali zatiaľ, pretože je to vec, na ktorej sa dá pracovať a na jar môže byť všetko inak. Ak to klub zmení, pokojne môže byť najlepší v lige, pretože má veľmi zaujímavo poskladané mužstvo.

Text síce píšeme po zápase s Levicami, avšak nekompaktnosť v oboch fázach hry bola v podaní basketbalistov z Novohradu zreteľnejšia už v stretnutí na pôde Interu Bratislava. Napriek tomu, že boli domáci mladší a neskúsenejší, dokázali zvíťaziť, pretože na palubovke bola ich aktuálna pätica vo väčšine prípadov aktívnejšia v obrane aj v útoku.

Samozrejme, ani najlepším európskym klubom sa nepodarí byť stopercentne v pohybe počas celého stretnutia. Nedokáže to ani Lučenec, no ak sa v tomto smere zlepší a na ihrisku v oboch fázach hry zníži mieru pasivity, bude sa proti nemu hrať veľmi ťažko. Na lavičke má totiž dvojicu trénerov, ktorá má skvelý cit a vie, kedy zasiahnuť do hry.

Hráči majú v podstate jedinú úlohu: ísť na palubovku a vydať zo seba všetko. Potom si môžu oddýchnuť, ale na lavičke, kde načerpajú sily na ďalšie striedanie. V tejto chvíli to nie je o tom, že by dajme tomu domáci basketbalisti robili veci dobre a legionári zle. Nie. Zlepšiť sa musia všetci vo všetkom v kolektívnom význame. Na palubovke bude mať Lučenec vždy päť hráčov, ale najlepší bude len vtedy, keď bude so všetkými piatimi útočiť aj brániť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%