Incident ho poslal viac do hry. Turza sa vo Svite učí od najlepších strelcov

Publikované: 10.11.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: BK Iskra Svit

TURZA

Basketbalisti Svitu majú za sebou sériu štyroch domácich zápasov. Počas nej zdolali Levice a Handlovú a podľahli Lučencu a naposledy Spišiakom. Po strkanici a vylúčení viacerých hráčov dostal na viac minút priestor talentovaný Šimon Turza.

Podtatranci sa nevytiahli proti Spišským Rytierom ani v druhom vzájomnom zápase v sezóne. Kým v prvom prehrali u súpera o 25 bodov, doma bol z ich pohľadu rozdiel v skóre mínus 18.

V oboch zápasoch sa dostali pod métu 70 strelených bodov (69 a 66). Z doterajšieho ročníka to boli ich dva najhoršie výkony v útoku.

Po polčasovej prehre 40:47 bola kľúčovou tretia štvrtina. V nej si pripísalo družstvo chorvátskeho trénera Rudolfa Juga len 9 bodov. Sebavedomí hostia dali až 27 bodov.

„V porovnaní s prvým vzájomným zápasom sme začali lepšie, keďže v Spišskej nám vtedy ušiel úvod a po pár minútach viedli 11:0. Doma sme sa vedeli súpera držať do polčasu. Potom sa ukázalo, že nemáme dostatočnú rotáciu. Celé sa to zlomilo v tretej štvrtine. Spišská má veľmi kvalitný tím a širokú lavičku. Má 10 hráčov, ktorí môžu nastúpiť za akéhokoľvek stavu,“ vrátil sa k zápasu Šimon Turza.

Striedajú výhry s prehrami

Svitu patrí štvrté miesto s bilanciou 4–5. Od začiatku sezóny sa v deviatich zápasoch striedajú prehry s výhrami. Družstvo ani raz nepotiahlo sériu aspoň dvoch triumfov. Platí to i v prípade neúspešných výsledkov.

„Každý náš hráč by chcel mať na konte čo najviac vyhratých zápasov. Na súperov sa pripravujeme najlepšie ako vieme. Sú však dni, keď nemáme dostatok hráčov na tréningu či už zo zdravotných dôvodov alebo pre školské povinnosti. Za niektoré prehry môže nekoncentrovaný vstup do zápasov, po ktorom nie je ľahké dobehnúť rozbehnutých súperov,“ zamyslel sa.

Zápas okorenila situácia na začiatku druhej desaťminútovky. Po konflikte Daquaisa Andrewsa s Michalom Čekovským sa strhla hromadná strkanica.

„Nevidel som začiatok bitky, lebo som sa viac sústredil na svojho hráča. Zaznamenal som to vtedy, keď vybehli na palubovku niektorí hráči Spišskej,“ komentoval.

Po incidente rozhodcovia vylúčili dohromady päť hráčov. Domáci stratil americkú dvojicu Daquaise Andrews – Dominic Green.

„Ich absenciu sme pocítili najmä v druhom polčase. Postupne nám dochádzala energia, najmä v obrane a v obranných doskokoch,“ povedal Turza.

Logicky, minutáž stúpla ostatným hráčom vrátane Šimona. Dvadsaťročný rozohrávač či krídelník odohral viac ako 31 minút.

„Pre mňa a ostatných chalanov to bola obrovská skúsenosť odohrať toľko minút proti súperovi akým je Spišská. Je to dobrá škola do budúcna. Zápas mi ukázal nedostatky, na ktorých musím popracovať. Najmä na pozícii rozohrávača, keďže okrem Andrewsa nemáme v tíme žiadneho,“ povedal slovenský mladík. Mimochodom, v prvom vzájomnom stretnutí v sezóne odohral proti Spišskej dokonca celých 40 minút.

Veľký rozdiel oproti Žiline

Turza prišiel do Svitu v lete zo Žiliny. Mládežnícky reprezentant tvrdí, že rozdiel medzi pôsobením v oboch tímoch je veľmi veľký. Za Medveďov nazbiera v priemere 4 body, 1 asistenciu a takmer 3 doskoky.

Deficit má v trojkovej streľbe. Z doterajších 15 pokusov dal len jednu. V streľbe za dva body má úspešnosť 48%. V štyroch z deviatich zápasov neurobil žiadnu stratu lopty.

„Vždy sa nájdu veci, ktoré by som mohol urobiť lepšie. Beriem to tak, že som mladý hráč. Je to môj prvý rok v lige, kedy zasahujem do zápasov pravidelne. Vždy sa snažím z chýb poučiť a neurobiť ich dvakrát. Aj keď nie vždy sa to podarí,“ prezradil.

Veľké skúsenosti získava v tréningovom procese a v zápasoch najmä od dvojice De'Sean Parsons – Saša Avramovič. Obaja sú výborní strelci. Kým Američan je s priemerom 22,9 bodu na zápas lídrom štatistiky, srbský krídelník je s 17,9 bodu na zápas v tejto hernej činnosti tretí v SBL.

„Mám sa od nich určite veľa čo naučiť. Obaja sú skúsení, majú veľké množstvo odohratých zápasov. Na tréningu sa veľakrát stáva, že po situácii, ktorú vyriešim nesprávne, príde za mnou Saša a poradí mi, ako by som to mal urobiť nabudúce lepšie,“ opísal.

Ak sa chce Svit tabuľkovo posunúť, musí urobiť progres v dvoch kľúčových herných činnostiach, v ktorých je aktuálne najhorším v lige. V úspešnosti streľby za tri body (24,1%) a v počte asistencii (124).

„Trojková streľba nám nevychádza. Asi je to nekoncentrova­nosťou. Snažíme sa však hrať rýchly basketbal. Nie sme príliš vysoké družstvo. Máme však veľmi rýchlych hráčov, ktorí dokážu preniesť loptu aj bez pomoci krídla alebo rozohrávača,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%