Nenápadný, ale veľmi efektívny. V októbri bol v Eurolige najlepší litovský strelec Grigonis

Publikované: 08.11.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: zalgiris.lt

Marius Grigonis (Foto: euroleague.net)

Európske šampionáty do 18 rokov nie sú každý rok rovnako kvalitné, ale vždy sú mimoriadne atraktívne. Slovenskí fanúšikovia sa o tom mohli presvedčiť v roku 2017, keď sa najlepšie tímy starého kontinentu stretli v Bratislave a Piešťanoch.

Päť rokov predtým sa európsky šampionát konal v Litve a Lotyšsku, pričom Litovčania patrili k favoritom na zisk celkového prvenstva. V základnej skupine vyhrali všetkých päť stretnutí a následne vyradili Lotyšsko aj Srbsko. Do finále, ktoré sa hralo vo Vilňuse, šli s bilanciou 7–0.

V zápase o zlato ale mali smolu, pretože na strane Chorvátov predviedol fenomenálny výkon Dario Šarič, ktorý zaznamenal 39 bodov a 11 doskokov. Vďaka nemu vyhrali Chorváti 88:76 a stali sa majstrami Európy v kategórii do 18 rokov. Keď sa na tento turnaj spomína, ľudia predovšetkým skloňujú Šaričovo priezvisko.

Okrem neho hralo na turnaji veľa šikovných basketbalistov, no výnimočne talentovaný Chorvát všetkých zatienil. Do tejto skupiny patril aj Litovčan Marius Grigonis, ktorý vo finále nastrieľal 17 bodov. Darilo sa mu počas celého šampionátu, a preto sa právom dostal do ideálnej päťky.

Po tomto turnaji sa v Litve písalo o tom, že Žalgiris Kaunas našiel skvelého hráča na pozíciu dva a tri. Grigonis sa napokon v slávnom klube presadil, no trvalo to dlhšie, ako sa pôvodne čakalo. Šikovný strelec opustil Žalgiris a vyskúšal si pôsobenie v Španielsku a Nemecku. Až potom prišiel jeho čas v Žalgirise.

Marius Grigonis odišiel do Španielska v roku 2013 a postupne si zahral za Huescu, Manresu a Tenerife. Najúspešnejší bol posledný angažmán, keďže s Tenerife vyhral v roku 2017 Ligu majstrov a navyše získal cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča Final Four.

Po sezóne 2017/18 strávenej v Albe Berlín prišiel čas na návrat do Žalgirisu. V Kaunase spravil za ostatné dva roky taký progres, že sa z neho stal líder mužstva a zároveň veľmi efektívny hráč. Minulý mesiac hral tak dobre, že premiérovo získal cenu hráč mesiaca v Eurolige.

„Je to skvelý pocit, keďže sa mi to podarilo prvýkrát v kariére. Možno to bude znieť ako klišé, ale najpodstatnejšie je to, že sa darí celému mužstvu a že vyhrávame,“ skonštatoval Marius Grigonis v rozhovore pre oficiálny web súťaže. Rodák z Kaunasu, ktorý na jar oslávil 26. narodeniny, pomohol Žalgirisu v októbri k bilancii päť víťazstiev – jedna prehra.

„Nie je nič lepšie ako víťazný vstup do sezóny. Dupľom to platí, keď v prvom zápase narazíte na silného súpera ako Olympiakos. V závere sa nám podarilo ovládnuť zápas a myslím si, že práve toto nás nakoplo do ďalšieho priebehu sezóny,“ uviedol 198 cm vysoký basketbalista, ktorý hrá tretiu sezónu v európskom pohári číslo jeden. V ročníku 2018/19 bol jeho bodový priemer 8,7 a vlani stúpol na 11,5.

Naposledy sa Žalgiris predstavil doma proti Realu Madrid, s ktorým prehral 90:93. Grigonis však hral opäť výborne a na svoje konto si pripísal 17 bodov. V tejto sezóne je jeho bodový priemer na hodnote 15,7. Dávať v Eurolige pätnásť bodov na zápas je dobrá vizitka, no v Grigonisovom prípade je treba povedať aj to, že strieľa s výbornou úspešnosťou.

Za dva body to má 22/34 (51,2%), za tri body 13/30 (42,3%) a pri trestných hodoch ešte ani raz nezaváhal 27/27 (100%). V tejto chvíli je v Eurolige len päť hráčov, ktorí majú vyšší Index rating ako Grigonis (110).

Žalgiris síce prišiel pred začiatkom sezóny o trénera Šarunasa Jasikevičiusa, ktorý odišiel do Barcelony, no mužstvu sa aj napriek tomu darí. „Súvisí to s tým, že máme na súpiske veľa hráčov, ktorí tu už pôsobili v minulej sezóne. Napríklad taký Thomas Walkup je tu už tretí rok, takže sa veľmi dobre poznáme,“ poznamenal Marius Grigonis.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.