Rivalita s Ihringom? Nič také, obom nám ide o rovnaký cieľ, vraví Krajčovič

Publikované: 09.11.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: Lukáš Droppan/fb patrioti levice/TASR

Šimon Krajčovič (Foto: Lukáš Droppan)

Zápasy Levíc s Lučencom sú takmer vždy veľká dráma, ale toto pravidlo v sobotu neplatilo. Patrioti suverénnym výkonom ovládli palubovku súpera a zaslúžene brali výhru 80:62.

Hostia vybehli na BKM s agresívnou a dobre organizovanou obranou, ktorá robila Lučencu veľké problémy. V prvom polčase dali domáci len chudobných 26 bodov.

Keďže v obrane boli tiež nevýrazní (44 bodov za polčas), o výsledku bolo prakticky rozhodnuté po dvoch štvrtinách. Levice si po zmene strán náskok s prehľadom postrážili a dosiahli štvrtú výhru za sebou.

Peter Jankovič vie, že po druhej prehre z troch zápasov Lučenec niečo musí zmeniť.

"Zápas beriem. na seba. Možno som nedokázal pripraviť tím tak, ako som mal. Je teraz viac-menej na mne, aby som našiel príčiny našej zlej hry.

Urobíme všetko pre to, aby sme to nejako prelomili. Pevne verím, že spoločnými silami to vo vnútri tímu zvládneme, odrazíme sa a pôjdeme ďalej," citoval ligový web lučeneckého trénera.

Kritickí sami na seba

Z predĺženia víťaznej série mal veľkú radosť aj Šimon Krajčovič.

"Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Rozhodol fakt, že sme od začiatku nastúpili koncentrovaní a vydržali sme tak od prvej do poslednej minúty. Veľmi nám to pomohlo.

Vychádzala nám defenzíva, všetci sme zodpovedne tímovo bránili. Som rád, že sme tento zápas zvládli," povedal nám levický kapitán.

Pred dvoma týždňami sa na Patriotov valila vlna kritiky. Prehrali štvrtý z piatich zápasov a potácali sa na spodných priečkach tabuľky. Podľa Krajčoviča sú teraz ako družstvo na dobrej ceste.

"Kritika bola do určitej miery oprávnená. Sami na seba sme kritickí a vedeli sme, že nehráme náš najlepší basketbal. Ale v žiadnom prípade sme nepanikárili.

Tréningy zostali viac-menej rovnaké. Vedeli sme, čo musíme zlepšiť, akých vecí sa vyvarovať a aké chyby odstrániť. Náš herný prejav sa zlepšil, sme na dobrej ceste," reaguje reprezentačný rozohrávač.

Krajčovič vs. Parsons

S radosťou môžeme konštatovať, že jeden z dvojice MVP uplynulého obdobia je slovenský basketbalista.

Krajčovič hrá výborne, v uplynulých štyroch zápasoch navýšil svoje priemery na 21,1 bodu, 8,3 doskoku a 8,8 asistencie. Skutočne skvelá štatistika, ktorú sme od domáceho hráča roky nevideli.

Konkuruje mu jedine De'Sean Parsons zo Svitu. Americký krídelník má za rovnaké obdobie štatistiky 26,3 bodu, 12,5 doskoku a 3,5 zisku na zápas.

Rozdiel je však v tímovom úspechu, na ktorý zostavovatelia rôznych MVP ankiet často zabúdajú. Zatiaľ čo Levice to majú 4–0, Iskra len 1–3.

Dôležitosť spoločného úspechu si uvedomuje aj levický „floor general“. Prízvukuje, že na Tekove na individuálne čísla nehľadia.

„Tvrdo som trénoval predtým, rovnako tvrdo trénujem teraz. Rovnaké platí pre celý tím. Na individuálne štatistiky sa u nás nikto nepozerá. Dôležité sú herný prejav a výsledky tímu. Do každého zápasu ideme s tým, že chceme zlepšovať tímový výkon,“ pokračuje.

V sobotu pridal k 25 bodom aj 18 (!) doskokov, 5 asistencií a 3 zisky. Najmä druhé číslo si zaslúži rešpekt.

"Vedeli sme, že si musíme postrážiť doskok a že súper nám v tomto smere môže robiť problémy. Chalani výborne doskakovali a ja som už len zbieral lopty.

Vysoké číslo v mojom prípade je zásluha celého tímu. Už som to spomenul – individuálne štatistiky nás nezaujímajú, ide nám o tímový úspech," odmieta vyzdvihovať osobné zásluhy.

Šimon Krajčovič (5) a Andre Jones (9), Slovensko (Foto: Vladimír Dorňák)

Vzájomná pomoc

Reprezentáciu čaká na konci novembra bublinový turnaj v Bratislave. Za prísnych hygienických pravidiel sa v predkvalifikácii MS 2023 stretnú s Kosovom (26. novembra) a Luxemburskom (28. novembra).

Krajčovič si výbornými výkonmi vypýtal pozíciu prvého rozohrávača, na ktorej v národnom tíme pravidelnejšie nastupuje Mário Ihring. Podľa lídra Levíc ide obom hráčom o to isté.

"Neberiem to ako rivalitu. Do reprezentácie sa teším, ako vždy. Prídem a budem plniť úlohu, ktorú dostanem od trénera. Rovnako to berie aj Mário.

Bude na trénerovi, aby nakombinoval úlohy pre každého hráča v tíme. Čo sa týka mňa a Mária – budeme si navzájom pomáhať a snažiť sa jeden druhého zlepšiť," dodáva Krajčovič.

Levice do reprezentačnej pauzy odohrajú už len dva zápasy a oba doma – 18. proti Svitu a 21. proti Prievidzi. Túto sobotu mali hrať v Handlovej, ale banícky klub je v karanténe.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%