Kováčik bojoval s koronavírusom, trpel najmä psychicky

Publikované: 06.11.2020 Autor: Tomáš Grosmann

Maroš Kováčik (Foto: archív (mk))

Slovenský basketbalový tréner Maroš Kováčik viedol svoj tím Nadežda Orenburg v Novosibirsku. Ruský klub nastúpil v tomto sibírskom meste po takmer mesačnej prestávke proti domácemu Dinamu ešte len na svoj tretí zápas v tamojšej najvyššej súťaži žien, pričom napríklad v tabuľke vedúce Dinamo Kursk má už odohratých šesť stretnutí.

Omeškaný program Nadeždy zapríčinila súčasná celosvetová pliaga, ochorenie na Covid-19. Mimoriadne postihlo aj rodáka z Lučenca. „Hneď po zápase proti MBA Moskva, ktorý sme 11. októbra doma vyhrali tesne 70:69, som sa začal cítiť veľmi zle. Prvé tri dni som pretrpel vo veľkých bolestiach. Chytil som vysokú horúčku, teplota mi kolísala okolo tridsaťdeväť stupňov. Ani som sa poriadne nevedel postaviť na nohy,“ vrátil sa k svojim nedávnym ťažkostiam už v trochu predsa len lepšej nálade Maroš Kováčik.

Keďže predtým sa už aj on najmenej šesťkrát podrobil povinným PCR testom, ani mu na um v prvej chvíli nezišlo, že by bol chorý na koronavírus. Dostal antibiotiká a vitamíny, chorobu mal „iba“ vyležať. Napokon ho však o štyri dni, vo štvrtok 15. októbra, doma otestovali a vysvitlo, že má covid.

„V tých dňoch prepukol u deviatich ľudí v našom klube. V tomto počte boli štyri hráčky,“ objasnil dôvody absencie Nadeždy v ligovom programe v uplynulých týždňoch. Jemu teplota na piaty deň trochu klesla, ale potom znova stúpla. Choroba ho poriadne premohla.

Dva týždne sám v byte

„Mimoriadne som trpel najmä psychicky. Bol som sám v byte s horúčkami a v bolestiach, asi dva a pol tisíc kilometrov ďaleko od detí a manželky, ktorí sú v Košiciach. Hlavou mi behali všelijaké pochmúrne myšlienky,“ vyznal sa nám zo svojich pocitov mocný chlap, ktorý síce mal v minulosti športové zranenia, ale podobnú chorobu až do októbra nikdy nemal. Po domácom pozitívnom otestovaní mal prikázaných ďalších desať dní karantény, takže jeho izolácia sa pretiahla až na dva týždne. Našťastie, zdravotný stav sa mu zlepšoval.

„Na rozdiel od ostatných ľudí v našom klube som počas tohto trápenia nestratil ani čuch, ani chuť, pravda spočiatku som takmer ani nejedol. Aj som schudol niekoľko kíl. Ak to bude jediný následok uplynulých týždňov, tak budem rád,“ skonštatoval s obavami v hlase Maroš Kováčik.

Aj v minulých mesiacoch mal pred koronavírusom rešpekt, čoho sa ešte stále nezbavil. A odkazuje všetkým, že sa pred ním treba chrániť. Žiaľ, v kolektíve to nebýva vždy jednoduché. V Nadežde Orenburg aj tušia od koho, ako a prečo sa ochorenie rozšírilo, ale obviňovať konkrétnu osobu vraj už nebudú…

Dva negatívne testy, najprv 23. a potom 26. októbra, boli pre Maroša Kováčika fyzickým aj psychickým vyslobodením. „K hráčkam som sa vrátil na večernom tréningu 28. októbra. Niektoré z nich sa už pripravovali aj o niekoľko dní skôr. Čo tá prestávka a ochorenie jednotlivkýň spravili s kolektívom a jeho výkonnosťou uvidíme až v najbližších týždňoch,“ pokračoval náš tréner, ktorý však už dnes večer hráčky Nadeždy znova opustí. Priamo z Novosibirska poletí spolu s ruskými reprezentantkami zo svojho tímu do Moskvy.

Čakajú ho povinnosti pri poľskej reprezentácii

Hráčky čakajú povinnosti s tímom Ruska v kvalifikácii ME 2021; on prespí v hoteli na letisku Šeremetevo a zajtra bude pokračovať do Varšavy, keďže je aj tréner poľskej reprezentácie.

Tá začala kvalifikáciu ME pred rokom neúspešne. Poľky prehrali doma vo Walbrzychu s Veľkou Britániou 63:75 a na budúci týždeň ich čakajú dva zápasy v „bubline“ v Istanbule. Najprv vo štvrtok nastúpia v trojčlennej F-skupine proti Bielorusku a v sobotu si znova zmerajú sily s Veľkou Britániou.

„Do Varšavy sme pozvali osemnásť hráčok. Chceme s nimi trénovať v sobotu a nedeľu, v pondelok dvanásť z nich poletí do Istanbulu. Žiaľ, družstvo nie je kompletné, pre zranenie chýbajú štyri dievčatá, ktoré by som rád videl v kádri. Teraz je síce ťažké odhadnúť, či niečo netrápi aj našich súperov, ale isté je, že ani na jeden zápas v Istanbule nenastúpime ako favorit,“ povedal nám Maroš Kováčik ešte z Orenburgu krátko pred odletom do Novosibirska.

Žiaľ, vzhľadom na všetky okolnosti, nemôže mať v súčasnosti so sebou v Orenburgu svoju rodinu. Nádeja sa, že sa s ňou stretne počas tohto víkendu vo Varšave, kam by mali jej členovia za ním pricestovať. Po kvalifikačných zápasoch v Istanbule sa totiž on vráti priamo do Orenburgu, kde začal túto sezónu v závere augusta.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.