Člen extravagantného klanu či marvelovský superhrdina. Predstavujeme nádeje pre draft NBA

Publikované: 02.11.2020 Autor: Matej Deraj/redaktor denníka Šport, twitter: @MatoDeraj

NBA, draft nádeje

Timberwolves nečaká na drafte ľahká voľba. Môžu si vybrať najmladšieho amerického profesionála v histórii, ktorého otec sa prehlasuje za lepšieho než Michael Jordan. Ponúka sa aj bývalý americký futbalista či center, ktorý sa právne sporil s NCAA. NBA čaká výnimočný výber. Nielen pre neskorý dátum (18.11.), ale aj príbehy favoritov.

Všetko začalo správou cez twitter. „Nemali by LiAngelo a LaMelo náhodou záujem hrať profesionálny basketbal v Prienai?“ prečítal si jedného dňa Harrison Gaines, agent bratov Ballovcov. Zamestnanec litovského klubu Erikas Kirvelaitis nečakal, že Gaines odpíše a požiada o viac informácií. Prešiel týždeň a 16-ročný LaMelo s 19-ročným LiAngelom zamierili do Litvy.

Talentovaní Američania zväčša mieria do NBA z univerzity, zväčša však neplatí pre syna Lavara Balla. Jeho najmladší potomok LaMelo už pôsobil okrem Litvy aj v Austrálii či vlastnej súťaži JBA. Zvažoval aj čínsku cestu. Napriek netradičnej kariére patrí 19-ročný Ball medzi najžiadanejšie talenty v najbližšom drafte. „LaMelo bude jednotka NBA draftu 2020. Prečo? Pretože je tak dobrý,“ povedal ešte vlani Lavar Ball.

Lavar tiež tvrdil, že by v súboji 1 na 1 zdolal Michaela Jordana a „úplne ho zničil“. Jeho ďalší syn Lonzo je údajne „lepší než Stephen Curry“. Pritom v NBA nepatrí ani medzi najlepších rozohrávačov. Pri LaMelovi zakladateľ Big Baller Brand nemusí byť ďaleko od pravdy. Rozohrávač má na prvej pozícii NBA.com aj ESPN. „Kontroluje hru s pôsobivou kreativitou a talentom. Nadaný ball handler, dokáže prihrávať obomi rukami. Má šancu byť schopný obranca pre svoju veľkosť, rýchle nohy a inštinkty, najmä keď hrá s nadšením. Na rozohrávača je excelentný doskakovač,“ napísal o najmladšom Ballovi Jonathan Givony z ESPN.

Okolo člena extravagantnej famílie sa točí množstvo pozornosti zo strany médií či priaznivcov. Experti vyčítajú LaMelovi najmä slabú streľbu a otáznu pracovnú morálku. Neslávne preto skončil aj angažmán v Prienai, keď Ballovci odišli dve kolá pred koncom sezóny. „Je to len ďalší dôkaz, že sem prišli iba robiť šou, nie hrať basketbal. Je smutné, že nepochopili, čo sme im dali. Chápeme, ako nám pomohli, ale oni nie,“ povedal pre litovské médiá tréner Virginijus Šeškus.

James Harden z amerického futbalu

YouTube je plný videí s jeho akciami. Mladý Anthony Edwards beží, prekonáva obranu… a umiestni šišatú loptu do end zone. „Mohol som byť profesionálny hráč amerického futbalu. Bol som naozaj dobrý. Ako deväť- alebo desaťročný som bol najlepší running back v krajine,“ spomínal Edwards pre SB Nation. Ako rodák z Atlanty mal k americkému futbalu blízko. Patril k najtalentova­nejším hráčom, rozhodol sa však pre iný šport. Dôvod bol jednoduchý. „Prestal som s futbalom, pretože som videl mojich bratov hrať basketbal. Myslel som si, že vyzerá zábavnejšie,“ vysvetlil „Ant-Man“, ktorý zdieľa prezývku so superhrdinom z marvelovských komiksov. „Na dvore domu mojej starej mamy som sa doň zamiloval. V lete sme s bratmi nerobili skoro nič iné, len sme boli tam a hrali. Nikdy som však nezvíťazil. Musel som sa s tým zmieriť. Hovoril som si, že jedného dňa ich zdolám.“

Basketbal sa okrem lásky stal aj únikom. V roku 2015 zomrela na rakovinu Edwardsova mama aj stará mama. Na ich počesť nosí na drese číslo 5, pretože obe skonali v piaty deň mesiaca. „Trénoval som ešte tvrdšie, pretože som vedel, že by mal chceli vidieť na vrchole. Dodávalo mi to silu,“ uviedol mladý rozohrávač. V tej dobe začal trénovať s Justinom Hollandom, bývalým univerzitným hráčom. Holland nikdy nebol profesionálny basketbalista a spočiatku ani Edwards nevyzeral ako budúca hviezda. Ako hráč amerického futbalu bol však mimoriadne atleticky vybavený. Nechýbalo mu ani sebavedomie. „Tréner, keď sa naučím strieľať, budem najlepší hráč v krajine. Nikto ma nebude vedieť ubrániť,“ povedal Hollandovi.

Dnes patrí streľba k jeho najväčším prednostiam. „Agresívny strelec, ktorý vie veľmi dobre zdolať obranu a zakončovať aj pod obručou. Tiež výborný nahrávač s pôsobivým videním hry. Edwards je najefektívnejší s loptou v rukách, preto ho prirovnávam k Jamesovi Hardenovi,“ zhodnotil Evan Daniels z 247Sports. S bradatým rozohrávačom ho spája aj rovnaká pozícia na ihrisku.

Opustil univerzitu pre 11-tisíc

V draftovej sezóne odohral len tri zápasy. Na vine nie je zranenie, ale právny spor. James Wiseman sa ho v decembri rozhodol ukončiť odchodom z Memphiskej univerzity. „Oddnes sa budem pripravovať na novú kapitolu môjho života. Odkedy som bol malý chalan, vždy bol môj sen hrať v NBA. Neočakával som, že moja prvácka sezóna prebehne takto, ale som vďačný všetkým za podporu,“ napísal talentovaný pivot na instagrame.

Wiseman hral v Memphise už na strednej škole. Univerzitný tím navyše trénoval jeho niekdajší kouč Penny Hardaway, ktorý bol nakoniec dopomohol k mladíkovmu odchodu. Hardaway v roku 2017 zaplatil Wisemanovi a jeho rodine 11 500 dolárov, aby im pomohol s výdavkami za sťahovanie do mesta. Podľa NCAA porušil pravidlá a Wiseman nebol spôsobilý hrať na univerzite. Mladý pivot asociáciu zažaloval. Dovtedy stihol odohrať tri zápasy s priemerom 19,7 bodu a 10,7 doskoku na stretnutie.

Po dvoch týždňoch NCAA rozhodla, že Wiseman môže ďalej hrať, ak si odpyká dvanásťzápasovú suspendáciu. Navyše musel venovať 11 500 dolárov na charitu. Stál sedem zápasov, potom však oznámil, že zo súťaže odchádza. „Želáme Jamesovi len to najlepšie, aby nasledoval svoje sny a darilo sa mu. Skutočne nám bude veľmi chýbať,“ vyjadril sa k odchodu Penny Hardaway.

Wisemanovým draftovým šanciam zvláštna sezóna neublížila. Stále ho považujú za talent do prvej trojky. Údajne sa veľmi pozdáva Golden State Warriors, ktorým dlhodobo chýba kvalitný center. Wisemana prirovnávajú k Anthonymu Davisovi či Giannisovi Antetokounmpovi. „James je jeden z najlepšie fyzicky vybavených pivotov v nedávnej histórii. Už od strednej školy je známy ako top prospekt. Predstavuje výnimočnú kombináciu veľkosti a pohyblivosti, po palubovke sa hýbe výnimočne dobre, napriek tomu, že meria 216 cm. Dokáže si vytvoriť strelu a zbiera ohromné množstvo bodov aj doskokov,“ informuje profiligový web.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 18.11.2020 HAN HAN
LEV LEV 18.11.2020 SVT SVT
INT INT 18.11.2020 PDA PDA
INT INT 21.11.2020 SNV SNV
LEV LEV 21.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 21.11.2020 SVT SVT
LEV LEV 02.12.2020 SNV SNV
LUC LUC 02.12.2020 INT INT
HAN HAN 02.12.2020 SVT SVT
SNV SNV 05.12.2020 SVT SVT
PDA PDA 05.12.2020 HAN HAN
LEV LEV 05.12.2020 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 9/2 81,82%
2 Patrioti Levice 7/4 63,64%
3 BKM Lučenec 7/4 63,64%
4 Iskra Svit 4/5 44,44%
5 BC Prievidza 3/6 33,33%
6 Inter Bratislava 3/7 30,00%
7 MBK Baník Handlová 2/7 22,22%