Súper mal na ruke víťaznú strelu, ale on mu ju zablokoval. Mirotič sa vrátil vo veľkom štýle

Publikované: 31.10.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Nikola Mirotič (Foto: euroleague.net)

FC Barcelona má po šiestich kolách na konte bilanciu 5–1 a spolu so Žalgirisom Kaunas je na čele euroligovej tabuľky. Je tam aj napriek tomu, že tri stretnutia odohrala bez svojej najväčšej hviezdy Nikolu Mirotiča.

Rodák z Podgorice odohral prvé dva zápasy proti CSKA Moskva a Zenitu Petrohrad, no potom bol pozitívne testovaný na koronavírus a musel ísť do povinnej karantény. Do hry sa vrátil v piatkovom súboji na pôde Baskonie, ktorý Barcelona zvládla a zvíťazila v ňom najtesnejším rozdielom 72:71.

A dokázala to najmä vďaka Mirotičovi, ktorý k 18 bodom pridal 7 doskokov, 2 asistencie a 2 získané lopty. To však z jeho strany nebolo všetko, pretože v samom závere zablokoval strelecký pokus Aleca Petersa, ktorý z dobrej pozície mohol skórovať a v prípade úspechu poslať svoj tím do vedenia 73:72.

To sa však nestalo, pretože 29-ročný podkošový basketbalista to nenechal na náhodu a vyskočil proti Petersovi. Keď odrazenú loptu chytil do rúk Nick Calathes, bolo po zápase. „V prvom rade musím skonštatovať, že to bol pre nás nesmierne dôležitý zápas. Myslím si, že sme začali veľmi dobre, ale nástup do druhého polčasu sme zbabrali a Baskonia sa vrátila do hry,“ povedal po zápase Mirotič.

„Dve minúty pred koncom sme prehrávali o osem bodov, lenže potom sme ukázali, že tento tím má skúsených hráčov. V závere sme hrali ozaj výborne, najmä v obrane. V útoku sme potom robili správne rozhodnutia. Zápas sa pre nás skončil dobre, ale budeme sa musieť ešte zlepšiť. Musíme hrať lepšie a musíme v tom vydržať celých 40 minút,“ dodal 208 cm vysoký basketbalista, ktorý nazbieral Index rating 27.

Basketbalisti Baskonie si po piatkovom výkone môžu spytovať svedomie. V poslednej desaťminútovke totiž smerovali za víťazstvom, no potom previedli katastrofálnu koncovku. Keď 3 minúty a 56 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času premenil domáci hráč Tonye Jekiri dvojku, na tabuli svietil stav 71:61. V tej chvíli by zrejme nikomu nenapadlo, že to bude zo strany Baskonie posledný bodový zápis.

Takmer štyri minúty domáci mlčali a body strieľali len ich protivníci. Z jedenástich bodov, ktoré Barcelona zaznamenala, nastrieľal Kyle Kuric päť, Nikola Mirotič, Brandon Davies a Alex Abrines si pripísali po dvoch bodoch. Mimochodom, prípade Kurica to boli jediné dva pokusy z poľa, ktoré v zápase premenil. Prišli však v tej najlepšej chvíli.

„V tomto zápase sme dokázali, že nič nie je nemožné. V istom bode to už vyzeralo tak, že je nemožné prehrať duel, ale demonštrovali sme, že nemožné je možné, no v negatívnom význame. Som presvedčený o tom, že máme k dispozícii tím, ktorý to mal zvládnuť lepšie. Ale aj takýto býva basketbal. Som nazlostený, veľmi nazlostený. Lenže čo s tým už teraz narobím?“ položil si rečnícku otázku Duško Ivanovič, tréner zdolaného mužstva.