Kuricovi znovu operovali hlavu, rýchlo sa vrátil a napriek malej minutáži strelecky ovládol euroligové El Clásico

Publikované: 23.10.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Kyle Kuric (Foto: FC Barcelona)

Basketbalistom FC Barcelona chýbali v derby proti Realu Madrid v najlepšej súťaži na kontinente dve veľké opory v podobe Nikolu Mirotiča a Victora Clavera. Dlho to však vyzeralo, že im to nerobí žiaden problém. Veľkú zásluhu na tom mal Američan so slovenským pasom.

Na rivala z hlavného mesta Španielska vybehli Katalánci, v prvej štvrtine vyhrávali ešte len o štyri body, ale do polčasu agresívnou obranou a výborným útokom natiahli náskok na 21 bodov. Ten sa napokon ukázal ako rozhodujúci. Real sa síce zlepšil, v druhom polčase sa priblížil na päť bodov, ale prehral 72:79. Veľkú zásluhu na cennej výhre Barcy mal niekdajší slovenský reprezentant Kyle Kuric. Ten síce nedostal od trénera Šarūnasa Jasikevičiusa veľký priestor, ale len štrnásť minút mu stačilo, aby sa stal s pätnástimi bodmi najlepším strelcom večera.

Nedávno mu znova operovali hlavu

Americký ostrostrelec so slovenským pasom premenil všetkých päť trestných hodov a pridal aj dva úspešné trojbodové pokusy (jeden s faulom cez top obrancu Euroligy, obrovitého Edyho Tavaresa). Tridsaťjedenročný krajný rozohrávač opäť naplno predviedol, že keď chytí v stretnutí rytmus, stačí mu na premieňanie striel málo. V nabitom kádri jedného z najväčších favoritov na euroligový titul si pravidelne obhajuje miesto. Dres katalánskeho veľkoklubu oblieka tretiu sezónu, keď sa cez leto dohodol na trojročnom predĺžení kontraktu.

Nedávno spravil zaujímavý rozhovor pre stránku ara.cat. Pred sezónou mal zdravotné problémy, keď mu museli znova operovať hlavu. Na tréningu koncom augusta utrpel poškodenie implantátu na lebečnej kosti, operovali ho siedmeho septembra. Na zápasy nastupuje aj so špeciálnym tejpom okolo hlavy. „Je to z preventívnych dôvodov,“ povedal Američan, ktorému pred piatimi rokmi vyberali z mozgu nádor (aj preto má na lebke implantát). Následne absolvoval ďalšie operácie kvôli opuchu. „Nádor ma naučil pokore a inému rozmýšľaniu. Som vďačný rodine, ako pri mne stála. Celé mi to ukázalo, ako dokážem byť silný mentálne,“ vrátil sa k najťažším momentom v živote basketbalista.

Kľúčových desať bodov za štvrtinu

Kuric cíti, že tento rok môže byť napriek absencii divákov a stále zúriacej pandémii koronavírusu pre Barcelonu v Eurolige špeciálny. „Máme silný tím. Veríme si na každé súpera,“ uviedol.

Kedysi skvelý smečiar aj v rozhovore opísal, ako je ťažké mať nálepku strelca. „Musím byť vždy stopercentne sústredený. Moja šanca môže prísť na pár minút, kedy potrebujem rýchlo premeniť viacero pokusov. Ako strelec môžete veľmi rýchlo zmeniť dynamiku hry,“ pokračoval strelec Barcelony, ktorý svoju výbornú ruku predviedol najmä v kľúčovej a zlomovej druhej štvrtine El Clasica, keď nastrieľal desať bodov.