Anjelky sa naladili na Ružomberok, študentky z Banskej Bystrice prijímajú debakle s pokorou

Publikované: 18.10.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Young Angels Košice - UMB Banská Bystrica (Foto: Jäzva)

Tradičný predzápasový stres mal tentoraz v prípade hráčok Young Angels Košice inú podobu. Strach im ani tak nenaháňali súperky spod Urpína, ako výsledky testov na koronavírus.

Tým sa musia po novom podrobiť pred každým zápasom všetci účastníci najvyšších basketbalových súťaží a obavy z pozitívnych výsledkov sú tak všadeprítomné.

„Vždy je tam nejaká obava, ale našťastie sme nemali žiadny pozitívny nález,“ odfúkla si asistentka trénera Young Angels Ivana Jalčová. Povinné testy vníma ako súčasť systému, ktorý umožňuje pokračovanie líg. Aj keď nejde o nejaký príjemný úkon. „Osobne som to zažila pred operáciou s kolenom a vedela som, do čoho idem. Nebolo to príjemné, ale všetci chápeme potrebu opatrení, ktoré nám umožňujú zorganizovať zápas.“ Samotný duel v Angels Aréne mal očakávaný priebeh. Doposiaľ nezdolané Anjelky nedali poslednému tímu tabuľky šancu. Ideálny výkon to však podľa Jalčovej určite nebol.

Nepodali ideálny výkon

„Výsledok je jednoznačný, ale nepodali sme úplne ideálny výkon. Očakávali sme trochu lepší prístup,“ upozornila košická asistentka po výhre 92:38. „Hráčky neplnili všetky stanovené veci a nasadenie nebolo ideálne. Napriek peknému výsledku platí, že sa nesmieme prispôsobovať hre súperov, ale potrebujeme plniť pokyny trénerov.“

Hlavne v úvode zápasu to vyzeralo tak, ako keby domáce hráčky súperky tak trochu podcenili. „V šatni sme si to pritom prízvukovali. Hlavne zo začiatku to však tak nevyzeralo. Potom sme sa z toho oklepali, pridali sme na intenzite a bolo vidieť, že ak hráme svoj požadovaný basketbal, tak to vyzerá úplne inak. Mali sme výškovú prevahu a keď sme dávali loptu pod kôš, tak to bolo jasné,“ pokračovala I. Jalčová.

„Výkon to bol taký, všelijaký. Nesplnili sme všetky pokyny trénerov, ale výsledok je pekný. Verím, že nabudúce to zvládneme ešte lepšie,“ priznala rezervy rozohrávačka Emma Dulovičová. V súboji proti UMB zaznamenala dvanásť bodov, vrátane krkolomnej trojky v poslednej sekunde prvej štvrtiny. „Bola to pritom hrozná strela od brucha. Nepadlo mi veľa iných, oveľa lepšie pripravených striel. V podstate je to teda zlá vizitka. Ja som však vďačná za každý bod.“ Ten nebol v sobotu súdený Barbore Bohušovej, ktorá bola jedinou hráčkou Young Angels bez streleckého zápisu.

„Mrzí ma to, ale Barči to teraz osud nedoprial,“ pousmiala sa mladá Spišiačka, ktorá zvádzala pred sezónou dilemu – ostať doma a byť líderkou tímu extraligového nováčika, alebo prijať ponuku z Košíc a byť si vedomá nižšej minutáže. „Išlo hlavne o to, že ak by som sem išla neskôr, tak by to bolo komplikovanejšie z pohľadu maturít a prestupom na školu. Vzala som to teda a som rada. Určite to neľutujem.“

Štu­dentka košického gymnázia v Parku mládeže zažíva internátny život a sústrediť sa tak môže iba na školu a basketbal. V tíme Young Angels sa môže učiť od viacerých skúsenejších spoluhráčok. „S babami sme si vybudovali veľmi dobrý vzťah, ale stále si zvykám na ich hru. Je to niečo úplne iné, než sme hrali v Spišskej. Navyše je to už extraliga. Postupne si však zvykám.“ Plný študentského života je aj tím UMB Banská Bystrica.

Young Angels Košice - BK ŠK UMB Banská Bystrica (Foto: Jäzva)

Prepojiť vysokú školu a basketbal

“Je to vysokoškolský tím a cieľom je prepojiť vysokú školu a basketbal. Tak, aby tie dievčatá udržali svoju chuť ostať na Slovensku, študovať a popri tom hrať basketbal. To je zámer. Či nám vyjde, to ukáže až čas,“ rozhovorila sa trénerka „sovičiek“ Andrea Izáková. Jej tím je zatiaľ po odohratí štyroch zápasov v tabuľke bez bodu pri skóre 151:325. „Do extraligy sme išli s tým, že je tam pár tímov, s ktorými môžeme hrať aj vyrovnanejšie partie. Ak by sme mali dostávať iba debakle, tak by to nemalo veľký zmysel. Chceli sme aj pomôcť slovenskému basketbalu a dievčatá zažijú niečo nové.“

Banskobystričanky sú si svojej situácie dobre vedomé a aj po prehre v Košiciach nepôsobili žiadnym skleslým dojmom.

„Vopred sme vedeli, že takýto súperi sú proti nám skôr bonusom. V takých zápasoch si skúšame veci, ktoré nám súperi nechcú dovoliť a ak sa vydaria, tak je to pre nás čerešnička. Podstatné je, aby sme to potom zúročili v stretnutiach proti súperom z našej váhovej kategórie,“ upozornila Izáková a na margo samotného zápasu pridala: „Mali sme dobré a aj veľmi dobré úseky. Vedeli sme, čo nás tu čaká a kým sme kondične vládali, tak to bolo v poriadku. Stále máme úseky, ktoré „vypustíme“. To však vyplýva práve zo slabšej kondičnej prípravy. Takéto pasáže nás dokážu zlomiť. Do druhého polčasu sme vkročili dobre a potom sme opäť odpadli. Dievčatá však videli, že pokiaľ vládu a plnia pokyny, tak to nevyzerá zle.“

Po štyroch víťazných zápasoch čaká Young Angels budúcu sobotu prvá veľká previerka sezóny. V piatom kole sa totiž predstavia pod košmi Ružomberka. V praxi tak pôjde o meranie síl dvoch tímov s bilanciou 4–0. „Máme týždeň na prípravu, máme materiál pre skauting. Nebudeme tam mať čo stratiť a favorit je jasný. Pôjdeme tam s cieľom odohrať čo možno najlepší zápas a uvidíme, čo to prinesie. Isté je, že nejaký podpriemerný výkon tam stačiť nebude,“ upozornila Ivana Jalčová.

Pre Emmu Dulovičovú pôjde o doposiaľ najsilnejšieho súpera kariéry. „Veľmi sa na to teším. Som zvedavá, aké to bude hrať proti Ružomberku. Uvidíme, či ma vôbec tréner postaví a priznávam, že mám z toho istý strach. Musím sa však tomu vzoprieť a faktom je, že tam nemáme čo stratiť. Treba ukázať, čo je v nás a uvidíme, čo to prinesie.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%