Superhviezda môže kvôli pandémii stratiť až dva roky kariéry

Publikované: 16.10.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Kevin Durant (7), BKN Nets (NBA, USA) (Foto: netsdaily.com)

Prebiehalo piate finále NBA 2019 medzi Golden State a Torontom. Kevin Durant sa vrátil po dlhšej absencii, keď chýbal Warriors vo finále konferencie proti Portlandu a aj štyri zápasy proti Raptors. Začal úžasne, za 12 minút dal 11 bodov, keď premenil tri trojbodové pokusy, potom sa však zvalil na zem a chytil sa za pätu. Vyšetrenie odhalilo zlú správu – roztrhnutú achilovku.

Bolo jasné, že krídelník vynechá asi celý rok, aj keď špekulovalo sa, či by nemohol stihnúť koniec ročníka. Dupľom, keď sa malo dohrávať v lete v bubline v Disneyho sveta, kam jeho nový tím z Brooklynu postúpil. Nakoniec ale dali jasne najavo, že ich líder ešte nie je pripravený.

Nets cez minulé leto neváhali, prehovorili Duranta spolu s Kyriem Irvingom a verili, že vytvoria v budúcnosti supertím. Najväčšia hviezda podpísala zmluvu na 164 miliónov dolárov na štyri roky.

Hráči sa po podobnom zranení vracajú ťažko

Koronavírus však všetko komplikuje. NBA už nechce hrať ďalší ročník v bubline. Prvé správy naznačujú, že nová sezóna by sa mohlo začať až v marci 2021. KD by tak prakticky stratil skoro dva celé roky, keďže jeho rola vo finále 2019 bola epizódna a prakticky nehrá od apríla toho roku.

Plus problémom býva, že po zranení achilovky sa už nezvyknú vracať hráči v takej forme, akú mávali. Stopercentný sa už nikdy nevrátil Kobe Bryant, ktorému sa toto zranenie prihodilo vo vyššom veku, príkladom je aj DeMarcus Cousins, ktorému sa od roztrhnutia achilovky množia zranenia.

Kevin Duant má 32 rokov, budúci rok na jeseň oslávi 33. narodeniny. Jeho doterajšia kariéra bude určite stačiť na Sieň Slávy NBA, ale ambície superstrelca mohli byť oveľa vyššie. Veď pri dvoch úspešných ročníkoch, keď to dotiahol s Golden State až k titulom, sa dalo argumentovať, že strieda LeBrona Jamesa na pozícii najlepšieho basketbalistu súčasnosti. Zranenie ho však vrátil o kus späť.

Má šancu byť medzi desiatimi najlepšími v histórii

Durant má stále šancu sa zaradiť medzi desať najlepších basketbalistov histórie. Má na to všetky predpoklady, ale záleží, koľko zo seba dokáže ešte dostať elitných sezón. Štvornásobne najlepší strelec NBA má na svojom konte cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča, dva tituly s dvoma oceneniami MVP finále. Rovnako má dve zlatá z olympiád a v roku 2010 prakticky sám vystrieľal Američanom titul majstrov sveta.

Ak sa chce prebojovať medzi úplne najlepších v histórii, potrebuje ešte pridať hviezdne roky. Je otázne, či to dokáže a ako mu bude stačiť zdravie. Brooklyn bude veľkou neznámou v budúcej sezóne NBA. Početné zranenia má za sebou aj Kyrie Irving. K tomu ich povedie tréner nováčik Steve Nash. Zaujímavé bude sledovať, čo spravia Nets s ostatnými hráčmi. Klub už avizoval, že chce udržať výborného strelca Joa Harrisa, ktorému bude musieť priplatiť. V zostave sú aj šikovný rozohrávač Spencer Dinwidie a univerzálny krídelnik Caris LeVert, ktorý bol lídrom klubu v minulej sezóne. Dvadasaťšesťročný krídelník mal priemer 18,7 bodov, 4,4 asistencie a 4,2 doskoku na zápas. Uvidíme, ako sa rozhodne vedenie Brooklynu, či si oboch nechá, alebo ich spolu s draftovými výbermi použije na získanie tretej superhviezdy.

Úspech Nets však bude záležať najmä od Duranta a faktu, či sa ešte dokáže vrátiť do formy z rokov 2017 a 2018, kedy to dotiahol v NBA až na vrchol. Už sám avizoval, že newyorský klub bude jeho poslednou zastávkou v kariére.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%