Šéf SBL: Existuje možnosť, že budeme hrať systémom piatok - nedeľa

Publikované: 15.10.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: Daniel Faix

SBL: Svit - Prievidza (Foto: Daniel Faix)

Basketbal nateraz uspel v bitke o pokračovanie fungovania, ale čaká ho ešte náročný boj. Sprísňujúce epidemiologické nariadenia, ktoré vstúpili do platnosti dnes, narobia klubom ďalšie komplikácie.

Vláda SR pre zhoršujúcu sa situáciu v súvislosti s druhou vlnou pandémie zastavila športový život a udelila výnimku len piatim najvyšším súťažiam v hokeji, futbale, basketbale, volejbale a hádzanej.

"Na jednej strane sme radi, že basketbal bol zaradený medzi päť veľkých športov, ktoré dostali výnimku. Na tej druhej nám pribudli výrazné obmedzenia smerom k organizácii a zabezpečeniu zápasov.

Predovšetkým sa musíme dohodnúť, ako zabezpečiť všetky veci tak, aby sa basketbalové zápasy mohli uskutočniť. Ide najmä o testovanie hráčov a osôb, ktoré budú prítomné na zápase. Urobíme všetko pre to, aby sa basketbal a SBL hrali," vraví šéf extraligy Peter Mičuda.

Klasické vs. antigénové testy

Športovým klubom pomôže, ak budú môcť testovať účastníkov zápasu tzv. antigénovými testami. V porovnaní s klasickými výterovými testami sú lacnejšie a rýchlejšie sa vyhodnocujú.

"Veľmi si prajeme, aby bolo povolené testovanie antigénovými testami. Tieto testy by boli výrazná časová i finančná úľava. Ak návrh prejde, môžeme začať rokovať s firmami, ktoré takéto testovanie zabezpečujú. Chceme sa s nimi dohodnúť, aby hráči mohli byť otestovaní priamo v mieste zápasu, respektíve aby hráči mohli vycestovať na ihrisko súpera.

Budeme v úzkej komunikácii s SBA, ktorá by mala byť garantom toho, že sa bude pokračovať v sezóne. Z ministerstva by potom mali byť vyčlenené prostriedky, ktoré finančne pokryjú aj tieto testovania. My ako liga budeme zodpovedne plniť nariadené protokoly tak, aby sme mohli odohrať základnú časť s čo najväčším počtom zápasov," pokračuje Mičuda.

Dôležitá je aj platnosť testov. V hre sú dva návrhy – platnosť na 48 hodín alebo na sedem dní.

"Ak bude schválené, že platnosť testov je 48 hodín, tak sa budeme musieť vtlačiť do dvoch hracích dní. V hre je hrací formát štvrtok – sobota alebo piatok – nedeľa.

V prípade, že bude platiť systém so 7-dňovou platnosťou testu, bez problémov sa vrátime k pôvodnému žrebu. Budeme promptne reagovať na aktuálnu situáciu, ale ak by k tomu došlo, nevidím problém v úprave hracích dní, resp. hracích časov," vysvetľuje šéf SBL.

Šéf SBL Peter Mičuda a kapitán BC Prievidza Marek Jašš (13) (Foto: Ladislav Szibilla)

Všetci čakajú na kompenzácie

Športové kluby nedočkavo čakajú na kompenzácie, ktoré by im mali pomôcť preklenúť náročné pandemické obdobie.

Napríklad hokejové organizácie tvrdia, že bez pomoci štátu vydržia maximálne mesiac-dva. Ako je to v tomto smere s basketbalovými klubmi?

"Veľmi nerád by som odhadoval časový termín, dokedy je basketbal schopný vydržať. Náš primárny cieľ je ochrániť zdravie hráčov, na druhej strane rozhodne chceme hrať.

Kluby majú podohadované zmluvy s hráčmi, trénermi partnermi či sponzormi. Dohody treba dodržať. Verím, že táto situácia nebude trvať celú sezónu a budeme schopní odohrať kompletnú základnú časť a potom aj play-off," želá si Mičuda.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%