Osem úspešných, päť neúspešných, ani jeden zlý. Pohľad na 13 trojkových pokusov Róberta Rožánka

Publikované: 13.10.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport

Róbert Rožánek

Strelecké pokusy spoza trojkového oblúka sa stali neodmysliteľnou súčasťou moderného basketbalu. No nie je trojka ako trojka. Hráčovi môže strelecký pokus pripraviť jeden z jeho spoluhráčov, avšak hráč si ho môže vypracovať aj sám.

Nie každý ale dokáže strieľať trojky oboma spôsobmi. V basketbalovom svete je mnoho hráčov, ktorí pália spoza oblúka iba vtedy, keď dostanú dobrú prihrávku. Pod dobrou myslíme takú, že pri danej akcii už nemusia použiť dribling. Jednoducho spracujú loptu a strieľajú. Catch-and-shoot.

Do tejto kategórie celkom určite nepatrí Róbert Rožánek, ktorý si v sobotňajšom zápase medzi Lučencom a Spišskou Novou Vsou (91:100) pripísal na svoje konto 32 bodov, pričom 24 z nich zaznamenal spoza trojkového oblúka. Rožánek mal celkovo k dispozícii 13 pokusov: osem úspešných a päť neúspešných.

V prípade, že má basketbalista pri trojkách úspešnosť 40 percent a viac, je to veľmi dobrá vizitka. Róbert Rožánek sa však cez víkend dostal cez 60 percent, čo je vynikajúci výkon. O Rožánkovi sa vie, že je to výborný strelec, no aj výborní strelci sa potrebujú v zápase chytiť.

V prípade 24-ročného basketbalistu sa tak stalo za stavu 6:6, keď dostal loptu na oblúku a driblingom naznačil vnik do koša. Potom však spravil rýchly krok späť a vystrelil na kôš. Rožánkovi to tam spadlo, no treba poznamenať, že to bola veľmi ťažká trojka. Tu si ale treba uvedomiť, že keď spracoval prihrávku, do konca časového limitu zostávali už len 4 sekundy.

Jeho druhá trojka (17:14) bola z tohto pohľadu iná, pretože keď strieľal na kôš, Lučenec mal na útok ešte 19 sekúnd. Aj tu sa ale treba pozrieť na kontext. Domáci vyštartovali do rýchleho protiútoku a na útočnej polovici sa dostali do prevahovej situácie. Rožánek bol v roku ihriska voľný, a preto strieľal.

Pred veľkou prestávkou vystrelil Róbert Rožánek spoza oblúka ešte dvakrát, lenže ani v jednom prípade nebol úspešný. Predstavte si, že máte v ruke kružidlo a robíte ním plynulý pohyb. Presne takto si Rožánek nabehol smerom k lopte a po prihrávke vystrelil na kôš (41:37). V samom závere polčasu to potom z veľkej diaľky skúšal, no ani teraz nebodoval (53:55).

Keďže obidva pokusy možno označiť za dobré strely, Rožánkovo sebavedomie sa prenieslo aj do druhého polčasu. Na tabuli svietil stále stav 53:55, keď si basketbalista domácich zobral loptu do rúk a trojkový pokus si vytvoril sám po driblingu. Bol úspešný. O niečo neskôr (58:57) spravil Rožánek vec, ktorá sa môže basketbalistovi vypomstiť, no keďže rýchlo zareagoval, vyhol sa problémom.

O čom je reč? Róbert Rožánek sa dal na moment do relaxačnej pozície, ktorú pozná každý basketbalista. V rohu palubovky sa predklonil, pričom si ruky položil nad kolená. To robí hráč vtedy, keď sa potrebuje vydýchať. Vtedy však môže prísť problém, o ktorom sme písali. Strelec by totiž mal čakať s pripravenými rukami, ktoré sú v ideálnom prípade nad pásom.

Ak by na Rožánka smerovala prudkejšia prihrávka, bola by tu veľká šanca, že by ju nespracoval dobre. Ale to sa nestalo, a tak strelec domácich loptu chytil. Následne si raz buchol o zem, aby sa na trojke dostal preč z rohu a vypálil. Opäť úspešne. Tretiu trojku v rade a piatu celkovo strelil za stavu 67:66 krátko pred uplynutím časového limitu.

V tom čase sa Lučenec začal dostávať do problémov. Lepšie povedané, Spišiaci sa začali doťahovať a každú šnúru domácich dorovnali. Vtedy je treba zasadiť súperovi ranu, ktorá ho bude bolieť. A preto Rožánek vyviezol loptu na útočnú polovicu a z brejku vypálil za tri body. Skóre ale zostalo rovnaké (70:66). Za stavu 74:75 sa ukážkovo uvoľnil štýlom k lopte a od lopty a vystrelil. Ani teraz však nedal.

Dva nepremenené trojkové pokusy ho však neodradili, čo bolo pre Lučenec skvelé, keďže nasledujúce tri premenil. Stále za stavu 74:75 sa vydal smerom do koša, ale keďže ho bránil Michal Čekovský, Rožánek zmenil plány a odskočil späť na oblúk odkiaľ skóroval. Tu mal basketbalista domácich aj trochu šťastie, pretože pri uvoľnení si mierne pomohol ľavou rukou. Kedysi by toto nikto neriešil, no dnes často vidíme rozhodcov pískať tieto situácie ako ofenzívne fauly. Toto bolo možno tesné, ale podľa nás to určite nebol faul.

Lučenec síce prehral, ale z individuálneho hľadiska to bol zápas Róberta Rožánka. No a keď zápas patrí hráčovi, vtedy ani nemusí hľadať loptu, pretože lopta si nájde jeho. Presne tak, ako sa to stalo za stavu 80:83, keď sa meter od Rožánka udial súboj na zemi, po ktorom hráč domácich dostal loptu ako na striebornom podnose. Vyrovnané 83:83. O niečo neskôr sa driblujúci Rožánek uvoľnil cez clonu a poslal Lučenec do vedenia 86:83.

Rožánek to skúšal z takmer identického miesta aj stavu 86:85, no tentokrát už neuspel. To bol zároveň jeho posledný trojkový pokus v zápase. Celkovo ich bolo 13 a treba uznať, že ani jeden z nich nebol vyslovene na silu. Ani jeden teda nebol zlý. Spišská Nová Ves ho väčšinu stretnutia nebránila správne, ale v záverečnej päťminútovke sa jej v tomto smere začalo dariť. V posledných piatich minútach už Rožánek ani raz nevystrelil spoza oblúka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%