Majerčák s Bjeletičom mentálne zdvihli Prievidzu, ich nezastaviteľný pick and roll rozhodol derby

Publikované: 08.10.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Ladislav Szibilla

Prievidza - Handlova

Prvé banícke derby v sezóne bolo iné ako zvyčajne. V hale chýbala povestná elektrizujúca atmosféra, bola totiž prázdna. Nezaskveli sa obrany, ale strelci. Prievidza i Handlová túžili po premiérovom víťazstve v ročníku. Dosiahol ho BC, rivala zdolal 97:87.

V predsezónnej príprave Prievidza prehrala doma s handlovským súperom hanebne o 53 bodov. Oba tímy sa odvtedy veľmi neposilnili.

Zverenci Maroša Helmecyho predviedli v súťažnom zápase neporovnateľný výkon. V ich hre bolo viac energie a bojovnosti, tím pôsobil jednotne. Navyše streleckú slinu chytili Dragan Bjeletič s Matejom Majerčákom. Na konte mali po 30 bodov.

„Asi sme nespravili nič lepšie oproti minulým zápasom. Súperovi sme umožnili veľa doskokov. Majerčák a Bjeletič odohrali skvelý zápas. Mali sme problémy zastaviť ich pick and roll. Tri prehry po sebe nás určite musia nakopnúť. Musíme zmeniť prístup do zápasu,“ komentoval sklamaný Goran Bulatovič.

Hosťom nepomohol ani zlepšený výkon v druhom polčase. Konkurentovi sa priblížili aj na 2 body, ale napokon oslavovali Prievidžania.

„Máme prvé víťazstvo v sezóne, je to skvelý pocit. Pridanou hodnotou je, že to bolo v derby. Rozhodla naša tímovosť a viera. Mentálne nás to povzbudí do ďalšej práce. Dúfam, že to nie je naše posledné víťazstvo. Máme mladý tím, stále sa všetci môžeme posúvať individuálne aj tímovo,“ vyjadril sa dvadsaťročný Matej Majerčák a pokračoval:

„Úroveň zápasu bola dobrá. Ak by boli v hale diváci, malo by to lepšiu atmosféru. Verím, že náš výkon ľudia sledovali aspoň cez internet a tešili sa s nami.“

Parádna spolupráca Bjeletič – Majerčák

Mladík si pochvaľoval spoluprácu s čiernohorským pivotom Bjeletičom. V derby nevynechal ani sekundu. Dosiahol double-double za spomínaných 30 bodov, pridal k nim i 15 doskokov. Poriadnu porciu odohral i Matej. Vyšplhal sa na 38 minút.

„Súhra fungovala najmä v prvom polčase. Dali sme veľa košov po akcii pick-and-roll, Handlovčania mali s týmto problém. Dragan nám pomohol bodmi, doskokmi, prítomnosťou na ihrisku. Stálo ho veľa síl odohrať celý zápas. Je stále mladý, oddýchne si, veď v ďalšom zápase ho budeme potrebovať,“ pokračoval.

Pre mladého rozohrávača či krídelníka to bol z bodového hľadiska osobný rekord.

„Paradoxne, dovtedy najlepší individuálny výkon som tiež odohral proti Handlovej. Myslím, že vtedy som im strelil asi 24 bodov. Stále to môže byť lepšie z mojej strany aj od ostatných,“ povedal.

Tréner Helmecy chce urobiť z Majerčáka jedného z lídrov tímu. Matej sa mu odvďačil dobrým streleckým výkonom. V paľbe za dva mal 75% úspešnosť (6 z 8 pokusov). V trojkovej streľbe 5 z 8 a premenil všetky tri šestky. Výkon vyšperkoval 9 asistenciami.

„Nedá sa povedať, že by som mal úlohu dávať trojky. Mal som tam ale dosť veľkú podporu od trénerov a spoluhráčov. Vtedy sa hrá lepšie. Padli mi tam viaceré strely a mal som sebavedomie. Nie je to len o mne, ale celom tíme,“ vyhlásil.

Bulatovič: Mám iné úlohy ako v Interi

Na opačnej strane zavládol znovu smútok. Handlová je jediným tímom, ktorý v SBL nezvíťazil. Má bilanciu 0–3.

„Zápas rozhodla väčšia bojovnosť a energia hráčov Prievidze. Nemôžeme si dovoliť inkasovať viac než 90 bodov. Možno pre niekoho to bol zaujímavý basketbal, pretože padalo veľa bodov. V rámci defenzívy to ale nie je výkon, ktorým sa chceme prezentovať. Najviac ma mrzí, že som nezažil svoje prvé banícke derby s fanúšikmi,“ povedal skúsený rozohrávač Goran Bulatovič.

„Všetci vieme, že Goran Bulatovič je skvelý hráč. Má nesmierne veľa skúseností. Snaží sa hrať pre tím. Vedeli sme, že bude hrýzť. Dobre hral už proti Svitu. Rozohráva sa k dobrým číslam a výkonom,“ vyzdvihol ho Matej Majerčák.

Tridsaťdvaročný Čiernohorec prišiel do tímu z Interu Bratislava. V metropole Slovenska vynikal obranou i asistenciami. Po zmene pôsobiska hrá viac uvoľnenejšie a ukázal aj strelecké schopnosti. V predošlom zápase strelil Svitu 27 bodov, proti Prievidzi 25.

Zo 120 minút v troch zápasoch (Spišská, Svit, Prievidza) chýbal na palubovke len tri minúty.

„Mám v tíme iné úlohy ako v Interi. Snažím sa však robiť to, čo aj tam. Pomáhať spoluhráčom. Musíme hrať oveľa tvrdšie. Družstvo máme poskladané dobre, vieme bojovať a byť agresívni v obrane. To sme predsa ukázali aj v príprave. Potrebujeme si nastaviť hlavy,“ zareagoval.

Prievidza - Handlova

Všetkým chýbajú fanúšikovia v halách

Príležitosť ukončiť sériu prehier budú mať Handlovčania cez víkend proti Interu, ktorý má najmladší tím v súťaži.

„Nemyslím si, že máme menej mladých hráčov ako iné tímy. Áno, sme tu ja, Marek Jašš a Saša Jankovič, teda skúsenejší hráči, ale ostatní sú mladí chlapci. Napríklad Dalibor Hlivák. Mal zdravotné problémy, pomaly sa dostáva do rytmu,“ povedal.

„V Handlovej som veľmi spokojný. Ľudia tu majú radi basketbal. Pracujeme v dobrých podmienkach. Máme výborný fanklub, ktorý je veľkou súčasťou tímu,“ doplnil Bulatovič.

Prievidza sa predstaví na palubovke Svitu. Po výhre získali väčšiu motiváciu hráči i tréner Helmecy.

„Víťazstvo nad Handlovou bolo jeho prvé v SBL. Vyzdvihol našu energiu a bojovnosť. Lavička žila. Aj keď sme nachvíľu stratili koncentráciu, vedenie sme si udržali. Jedno víťazstvo ale nič neznamená. Ďakujeme však fanúšikom. Aj keď nie sú v hale, dávajú nám spätnú väzbu. Možno si to ani neuvedomujú, ale sú našou veľkou oporou,“ uzavrel Majerčák.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%