Agresívny, ale zároveň pokojný. Žalgirisu pomohol k výhre talentovaný mladík

Publikované: 07.10.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Rokas Jokubaitis (Foto: euroleague.net)

Euroleague Rising Star je cena, ktorá sa po sezóne udeľuje najlepšiemu basketbalistovi do 22 rokov. Väčšina hráčov ju vyhrala raz, ale triu Nikola Mirotič, Bogdan Bogdanovič a Luka Dončič sa to podarilo až dvakrát.

Minulý ročník sa nedohral do konca, a preto neprišlo ani k udeľovaniu cien. Ak by sa tak stalo, cenu Euroleague Rising Star by s najväčšou pravdepodobnosťou získal center Panathinaikosu Atény Jorgos Papajanis, ktorý nazbieral s prehľadom najvyšší Index rating spomedzi všetkých hráčov v spomínanej vekovej kategórii.

Kto bude vychádzajúcou hviezdou tejto sezóny, ktorá sa začala minulý týždeň? V prvom kole dostalo šancu na palubovke dovedna osem basketbalistov, ktorí boli 1. júla mladší ako 22 rokov. Suverénne najlepší výkon predviedol litovský rozohrávač Rokas Jokubaitis, pre ktorého to bol už 23. euroligový zápas, no basketbalová Európa si ho všimla až teraz.

Produktívny za pár minút

To preto, lebo 19-ročný rozohrávač pomohol Žalgirisu Kaunas k výhre na pôde Olympiakosu Pireus 68:67. Jokubaitis strávil na hracej ploche 15 minút a 45 sekúnd, pričom za tento čas stihol zaznamenať 12 bodov, 3 doskoky, 3 asistencie a získanú loptu. Na mladom Litovčanovi je pozoruhodné to, že body strieľal aj v samom závere, keď sa lámal zápas.

Talentovaný ľavák sa vydal do koša za stavu 64:60 a okrem toho, že premenil nájazd, ako bonus dostal aj jeden trestný hod. Ten využil a znížil tak na 64:63. Neskôr potom ukázal, že je dostatočne agresívny, no má aj pevné nervy a je pokojný. Za stavu 67:66 totiž doskočil pod košom loptu a okamžite s ňou išiel hore.

Skúsený veterán Vasilis Spanulis ho fauloval a Rokas Jokubaitis sa postavil na čiaru trestného hodu. Obidve šestky premenil a mužstvo Žalgirisu poslal do vedenia 68:67, ktoré už hostia udržali. „Počas polčasovej prestávky sme si povedali, že do druhého polčasu musíme vstúpiť s plnou koncentráciou. V tretej štvrtine vyhrávali domáci už o 11 bodov, ale v závere sme zdvojnásobili energiu a spoluhráči na lavičke nás hnali dopredu. Je to úžasný pocit,“ poznamenal Jokubaitis.

Za desať minút povolil len deväť bodov

Žalgiris predviedol v poslednej desaťminútovke výborný basketbal a vďaka tomu strhol víťazstvo na svoju stranu. „Kľúčové bolo to, že sme Olympiakosu dovolili streliť za desať minút len 9 bodov. Toto bolo nesmierne dôležité. Sme šťastní a veľmi si ceníme túto výhru. Prehrávali sme o 11 bodov, ale ukázali sme charakter,“ povedal po zápase tréner Žalgirisu Martin Schiller.