Anthonyho Davisa zatienil z lavičky. Olynyk obdivuje Steva Nasha, otec ho vyradil z tímu

Publikované: 06.10.2020 Autor: Matej Deraj/redaktor denníka Šport, twitter: @MatoDeraj

Kelly Olynyk (Foto: TASR/AP)

Miami veril v treťom finále NBA málokto.. Heat stratili Dragiča s Adebayom, prehrali prvé dva zápasy. V treťom však prekvapivo zvíťazili 115:104. Prispel nečakaný hrdina Kelly Olynyk – náhradník a pivot prerobený z rozohrávača.

Mal šestnásť rokov a dvestoosem centimetrov. Kto by však čakal Kellyho Olynyka na palubovke pod košom, hľadal by zbytočne. Vysoký Kanaďan hral v mladosti ako rozohrávač. Tréneri ho nechali na „jednotke“, aj keď za rok vyrástol o dvadsať centimetrov. „Mal schopnosti, pri ktorých som sa nebál použiť ho na tej pozícii. Cítil som, že tam môže uspieť,“ vysvetlil Olynykov kouč zo strednej školy Del Komarniski pre zámorské médiá. „Vedel strieľať aj podržať loptu. Bol to iba experiment, pri ktorom sa malo ukázať, či vyjde. Čo som zistil, bolo neskutočné. Aj keď už meral vyše dvoch metrov, veľmi mu išlo tvorenie našich útokov.“

Olynyk do univerzity ešte podrástol. Na vysokej škole v Gonzage ho už prerobili na pivota. Prvé dva roky sa trápil, hral iba ako náhradník. „Predtým som tam nikdy nehral. Bolo to ako poslať quarterbacka kopať field goal,“ vyjadril sa Olynyk, ktorý mal skúsenosti aj s pozíciou quarterbacka. Na rovnakej pozícii hral americký futbal na strednej škole.Mladý Kanaďan sa pred treťou sezónou v Gonzage rozhodol popracovať na svojej hre pod košom. Začal naplno trénovať, posilňovať s ťažkými váhami a pracovať na svojej odolnosti a koordinácii očí a rúk. Rozhodol sa preto vynechať ročník 2011–12, aby do nasledujúceho nastúpil maximálne pripravený. Nehral žiaden zápas, naďalej sa však pripravoval s ostatnými hráčmi. „Na tímových tréningoch dominoval. Mohli sme vidieť, čo bude nasledovať,“ uviedol vtedy hlavný tréner Mark Few.

Od dvanástich minút a piatich bodov na zápas sa Kelly Olynyk odrazil do základnej zostavy. Viac než strojnásobil svoj bodový zisk (17,3), zbieral v priemere sedem doskokov pri 37,5% streľbe za tri. Sezónu ukončil s ocenením Hráča roka v Západnej konferencii. „Teraz v ňom máme hráča, ktorému verím. Môžete mu poslať loptu, môže hádzať šestky na konci zápasu, môžem ho nasadiť na súperovho najlepšieho hráča, alebo prerobiť na rozohrávača, pretože je inteligentný. Prináša do hry mnoho výnimočných schopností,“ chválil ho Few na konci univerzitnej kariéry. Olynyk sa prihlásil do NBA draftu.

BASKETBALOVÁ RODINA

O najlepšom kanadskom basketbalistovi histórie niet pochýb. Steve Nash získal dvakrát cenu MVP, v profilige odohral šestnásť sezón. Krajinu reprezentoval na mnohých podujatiach. Na začiatku kariéry sa však nezmestil do juniorského národného tímu. Vyradil ho kouč Ken Olynyk. „Áno, mám tú nespochybniteľnú poctu,“ spomínal so smiechom pre Sports Illustrated. „Steve bol vtedy stále stredoškolák, chodil na školu do Britskej Kolumbie. My sme mali tím v Alberte. Vtedajší juniorský výber mal silnú rozohrávku. Steve mi to nikdy nevyčítal.“

Kenov syn Kelly sa narodil do basketbalovej rodiny. Okrem otca sa športom živila aj mama. Arlene Olynyková robila rozhodkyňu v univerzitnej lige a dostala sa dokonca aj do NBA. Na zápasoch Toronta Raptors počítala skóre. Do profiligy to dotiahol aj Arlenin syn, na rozdiel od mamy ako hráč. V roku 2013 si ho vybrali Dallas Mavericks, obratom ho však poslali do Bostonu za Lucasa Nogueiru. V Celtics strávil Kanaďan úvodné štyri sezóny. Nastupoval prevažne ako náhradník s priemerom dvadsiatich minút na stretnutie. V roku 2017 prestúpil do Miami, kde podpísal zmluvu na štyri sezóny.

JEDINÉ, ČO VEDIA, JE HRAŤ POD KOŠOM

Prehrali prvé dva zápasy, stratili dvoch kľúčových hráčov. Po príšernom vstupe veril Miami vo finále NBA málokto. Heat však v treťom zápase zabojovali a zdolali LA Lakers 115:104. Prispel k tomu najmä famózny Jimmy Butler, „Jimmy Buckets“ však nezdolal hviezdny výber sám. Dobre hral nováčik Tyler Herro, prispel aj nečakaný hrdina z lavičky. Kelly Olynyk nastrieľal sedemnásť bodov vrátane dvoch kľúčových trojok. Pridal sedem doskokov a zatienil aj Anthonyho Davisa. „Snažím sa len využiť šance, ktoré dostávam. Nechcem príliš tlačiť na pílu, snažím sa kráčať im naproti. Sme skvelý tím, hráme jeden pre druhého,“ hovoril skromne.

Druhý najlepší strelec Heat v treťom finálovom zápase nevyužil rozohrávačské schopnosti, mal len jednu asistenciu. Na začiatky na „jednotke“ však spomínal aj v NBA. „Veľa basketbalistov rýchlo vyrastie, v desiatich rokoch majú meter šesťdesiatpäť. Automaticky preto hrajú pivota.

Nakoniec však vyrastú už len o desať centimetrov, ale jediné, čo vedia, je hrať pod košom. Ich kariéra preto skončí iba na strednej škole,“ zamýšľal sa Olynyk v drese Celtics. Pre Bleacher Report priznal, že obdivuje hráča, ktorého jeho otec kedysi vyradil z nominácie.** „Nemôžem mu dostatočne poďakovať za to, čo pre mňa urobil. Je to skvelý človek, neuveriteľný hráč. Jeho pracovná morálka a ‘zažratie’ do hry bolo neskutočné. Ovplyvnil celú generáciu kanadských basketbalistov,” povedal Kelly Olynyk o Stevovi Nashovi.**

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%