Basketbalu pomáha zjednotenie, štátnu pomoc komplikuje legislatíva

Publikované: 02.10.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Young Angels Košice (Foto: Jäzva)

Navrhovaný úplný zákaz hromadných podujatí vyvolal v radoch športovej obce zdesenie. Následné zjemnenie opatrení, v podobe vylúčenia diváckej účasti, privodilo malú úľavu. Od ideálneho stavu to má ešte pochopiteľne ďaleko, no podstatné je, že súťaže môžu pokračovať a športovci nevypadnú z tréningového procesu.

“Som vďačný za to, že nedošlo k úplnému vypnutiu športu. Opätovné naštartovanie by bolo nesmierne náročné,“ upozornil generálny manažér Young Angels Košice Daniel Jendrichovský po návrate z rokovaní v Bratislave. Predstavitelia viacerých športových zväzov sa tam snažili nájsť riešenie spoločne so štátnym tajomníkom Ivanom Husárom. „Nehovorím iba o profesionálnych súťažiach, ale aj o mládeži. Ak by sme ich teraz vyhnali z telocviční a zastavili tréningový proces, tak by to bolo veľmi zlé. Z Bratislavy som sa teda vrátil s pocitom spokojnosti. Iste, bude to bez divákov. To však musíme v danej situácii akceptovať.“

Absencia divákov na tribúnach sa pochopiteľne spája aj s výpadkom v príjmoch. Postihnuté sú v tomto smere hlavne mužské kluby, ktoré sa pýšia vyšším diváckym priemerom, než ženská súťaž. Diváci však chýbajú všetkým.

My sme ako jeden z mála klubov odoslali presné podklady, ktoré hovoria o tom, ako sa to prejavilo na našich ušlých príjmoch zo vstupného. Nie je to horibilná suma, ale ak by nám ju kompenzovali, tak nám to určite pomôže,“ podotkol Jendrichovský.

Spomínané bratislavské stretnutie pomohlo obom stranám načerpať aktuálne informácie a jeho efektom by malo byť urýchlenie očakávaného systému kompenzácií finančných výpadkov.

„To stretnutie bolo veľmi užitočné a zaznelo tam veľa vecí. Akceptujem aj argumentáciu pána štátneho tajomníka, že momentálne nie sme ani zákonmi pripravení ponúkať pomoc. Väčšina klubov je momentálne občianskymi združeniami a tie nemôžu dostávať štátnu pomoc. To je komplikácia, ktorú potrebujú odstrániť,“ vyslovil sa šéf košického klubu. „Verím, že poslanci to dajú rýchlo do poriadku. Ochota pomôcť klubom tu je, no momentálne to ešte možné nie je a tak to asi trochu potrvá.

Štátny tajomník pre šport Ivan Husár na tlačovom brífingu vyzdvihol aktivity Slovenskej basketbalovej asociácie, ktorá využila príspevky od štátu na podporu svojich klubov.

Celé basketbalové hnutie sa ešte pred koronou zjednotilo. SBA vyčistila zmluvy, ktoré nesmerovali na pomoc basketbalu a presmerovala čo najviac peňazí priamo do klubov. Rovnica je jasná – ak chcete mať silnú federáciu, musíte mať kluby. Ak chcete mať hráčov, musíte mať kluby,“ skonštatoval D. Jendrichovský. „Napätie medzi federáciou a klubmi nemá zmysel. Basketbal inicioval medzi prvými distribúciu peňazí ušetrených zrušením medzinárodných akcií na pomoc klubom. Dnes má teda každý klub štvornásobnú podporu v porovnaní s minulosťou.

Nepriaznivá pandemická situácia sa však nedotýka iba športu na Slovensku. Výrazne totiž komplikuje aj dianie na medzinárodnej scéne. V prípade Young Angels Košice hovoríme o účinkovaní vo Východoeurópskej lige či v mládežníckej EG­BL.

Organizátori sú už z toho zúfalí, veď plán Východoeurópskej ligy sa prerába každý týždeň. Mali sme štartovať októbrovým turnajom v Brne. A práve tam sa objavila korona. Lotyšské tímy boli pritom pripravené vycestovať aj s testami. Situácia však momentálne nie je naklonená medzinárodnej konfrontácii a dohodli sme sa preto tak, že to skúsime odohrať počas prvých troch mesiacov nového roka,“ ponúkol čerstvé informácie Daniel Jendrichovský.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%