Publikované: 01.10.2020 Autor: Basket.sk, tasr

LeBron James (Foto: TASR/AP)

Prvý finálový zápas v NBA sa zmenil tri štvrtiny na exhibíciu Los Angeles Lakers. Heat sa držali len prvú časť hry, ktorú prehrali o tri body. Odvtedy však dominovalo na palubovke len jedno mužstvo. Kalifornský tím výborne bránil a okrem hviezd mu skvele hrala lavička. Lakers premenili 15 trojok oproti 11 súpera. LeBron James nastrieľal 25 bodov, pridal 13 doskokov a 9 asistencií. Anthony Davis nastrieľal 34 bodov, mal 9 doskokov, 5 asistencií a 3 bloky. Z Miami bol najlepším strelcom s 23 bodmi Jimmy Butler.

Heat nielenže hralo miestami hanebne, ale ešte aj malo smolu, keď sa mu zranili jeho dvaja najlepší hráči v play-off. V prvom polčase si zranil ľavú nohu strelec Goran Dragič a v tretej štvrtine odstúpil pre problém s ľavou rukou Bam Adebayo. Našťastie pivot nemá nič zlomené. Aby toho nebolo málo, na konci duelu si podvrtol členok Jimmy Buter. Floridský klub vo štvrtej štvrtine len kozmeticky upravil výsledok na konečných 116:98, aby nevyzeral na oko až tak zle.

Negatívne sa uviedol najmä nováčik Tyler Herro, ktorý mal v štatistike plus/mínus číslo mínus 35, čo sa nestalo vo finále nikomu dvadsať rokov.

„V úvode sme dostali facku, ktorá nás prebudila. Potom sme už hrali najlepšie, ako vieme. Dosiahli sme prvé víťazstvo, ale pred nami je ešte veľa práce. Naša misia sa nekončí,“ povedal James.

Lakers hrajú finále presne po desiatich rokoch. V roku 2010 triumfovali po súboji s odvekým rivalom Bostonom Celtics a získali 16. titul. Miami má na konte tri tituly a pri všetkých bol aj súčasný tréner Erik Spoelstra. Ten priznal, že kalifornský tím bol v prvom zápase nad sily jeho zverencov. „Lakers dnes hrali výborne, čo sa o nás nedá povedať. Nepredviedli sme štandardný výkon, budeme sa musieť v ďalšom priebehu série zlepšiť.“

Druhý zápas je na programe v noci na sobotu o 3.00 SELČ.