Spod Tatier na švédsky juh. Tréner Hricko bude mať opäť so sebou celú rodinu

Publikované: 21.09.2020 Autor: Tomáš Grosmann

YOUNG ANGELS Košice vs. Astana Tigers (KAZ), asistent trénerky Ján Hricko (Foto: ewbl.eu)

Basketbalistky BAM Poprad mal priviesť po ročnej prestávke do najvyššej slovenskej súťaže (v sezóne 2018/19 v nej skončili na 6. mieste, naposledy však chýbali) tréner Ján Hricko. Rodáka zo spomenutého mesta sme však našli vo Švédsku.

Vcelku nečakane sa stal kormidelníkom hráčok EOS Basket Lund na juhu krajiny, hoci si v uplynulých mesiacoch aj hovoril, že v tomto komplikovanom koronavírusovom období bude najlepšie pracovať doma. Tobôž, keď sa Poprad vrátil do extraligy.

Dostal som však zrazu z Lundu ponuku od človeka, s ktorým som sa spoznal v čase, keď som viedol slovenskú reprezentáciu dievčat do 18 rokov. Trvalo krátko, kým som sa rozhodol, že do Švédska pôjdem. Takáto príležitosť z tamojšej najvyššej súťaže žien by už možno ani nemusela inokedy prísť,“ prezradil zo svojho myšlienkového pochodu muž, ktorý v uplynulej sezóne pracoval v Prahe. Jeho tím Slovanka MB stál v tabuľke na 9. priečke, keď pandémia predčasne ukončila ročník 2019/2020 tamojšej ŽBL.

„Bol som v Prahe nielen tréner žien, ale aj junioriek. Viedol som vydarenú generáciu dievčat, ktoré boli v uplynulej sezóne najlepšie v českej juniorskej súťaži. Aj mi je ľúto, že nebudem pokračovať v práci s nimi, lenže mimoriadne okolnosti ma donútili vrátiť sa aj s celou rodinou do Popradu,“ pokračoval Ján Hricko, ktorý bol v minulosti v slovenskej lige dve sezóny kormidelník Cassovie Košice, pracoval aj v štruktúrach klubu Good Angels, napríklad i v pozícii asistenta Zuzany Žirkovej, keď sa ujala dievčat Young Angels Košice.

Viedol tiež mládežnícke reprezentácie Slovenska, bol však aj asistent Petra Kováčika pri ženskom kolektíve SR.

Do Švédska som pricestoval bez komplikácií 9. septembra. Z Viedne som doletel do hlavného mesta Dánska. Odtiaľ, čiže z Kodane, ma doviezlo klubové auto za necelú hodinu do Lundu,“ načrtol konkrétnosti príchodu na nové pôsobisko.

Prípravu s tamojšími hráčkami rozbehla v polovici augusta domáca Irene Otamiriová, jeho švédska asistentka, bývalá známa a úspešná basketbalistka.

„Ešte len spoznávam hráčky. V príprave na novú sezónu, ktorá sa má začať 3. októbra, máme pätnásť dievčat. Sú rôzneho veku. Najstaršia z nich, pivotka Dubravka Dačičová, ktorá má slovinský pôvod, ale taliansky pas, mala v máji už 35 rokov. Domáci talent Julia Nyströmová iba sedemnásť. Dúfam, že skúsenosti starších hráčok dobre skĺbime s talentom mladších dievčat,“ nádeja sa slovenský tréner, ktorého čaká druhý zahraničný angažmán. Považuje ho za veľkú výzvu vo svojom trénerskom živote.

Trochu nás prekvapilo jeho konštatovanie, že v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa zatiaľ nestretol vo Švédsku so žiadnymi vážnymi obmedzeniami. Život tam plynie zatiaľ ako by sa nič problémové nedialo.

Pravda, neviem, či budú nejaké konkrétne opatrenia, keď sa začne ligová súťaž. Na konci minulého týždňa sme odohrali prípravné zápasy v Huskvarne, kde takisto neboli žiadne očividné opatrenia. Viem však, že ľudia sú vyzývaní k opatrnosti a k dodržiavaniu vzájomných odstupov,“ pokračoval 39-ročný (nar. 10. 6. 1981) Popradčan.

Osobitne ho teší a rozhodovalo to aj v prijatí tohto nového angažmánu, že môže byť aj vo Švédsku s celou rodinou, podobne ako to bolo v Prahe. Predvčerom za ním pricestovala manželka s ich dvoma deťmi, sedemročnou Erikou, ktorá bude v Lunde navštevovať medzinárodnú školu a štvorročným Yannickom.

Prvé dojmy Jána Hricka z mesta sú veľmi dobré, podmienky v klube hodnotí dokonca ako výborné. Pravda, v náročnej švédskej lige, budú podstatné výsledky tamojších basketbalistiek, hoci im zatiaľ konkrétny cieľ v súťaži funkcionári klubu nevytýčili.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 05.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%