V Žiline ho prehliadali, vo Svite sa chytil. Musel som sa ukázať, vraví Turza

Publikované: 16.09.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Iskra Svit

TURZA

Šimon Turza sa v lete kariérne posunul. Zo Žiliny zamieril do Svitu. Mladý rozohrávač naznačil potenciál v prípravných zápasoch. V uplynulej sezóne odohral v SBL v drese Slávie len 55 sekúnd.

O mesiac oslávi dvadsiate narodeniny. Cítil, že sa potrebuje basketbalovo posunúť a pravidelne hrávať v lige.

„V Žiline som hral od začiatku mojej kariéry. Ak som sa chcel posunúť, potreboval som zmenu,“ povedal na začiatok.

Počas troch sezón v seniorskom tíme Žiliny odohral iba 6 minút. V predčasne ukončenej sezóne nastúpil za Žilinu len v jedinom zápase. V 6. kole doma proti Prievidzi dostal priestor na necelú minútu.

Žilina mala minulú sezónu veľké ciele. Tréner nechcel pustiť ani záver tohto zápasu s Prievidzou, aby sme mali čo najlepšie skóre. Našťastie, hrala sa i prvá liga, v ktorej som mal dostatok minút a dôveru,“ vysvetlil svoju predošlú pozíciu.

V prvoligovom družstve mal zaujímavé čísla. V priemere strelil 20 bodov a pridal takmer 5 doskokov.

Koniec Žiliny ma zaskočil. Veril som, že sa nájdu sponzori, a že i mesto prispeje nejakou čiastkou,“ doplnil.

Svit odohral v príprave celkovo osem zápasov a mal bilanciu 4–4. Šimon Turza dostal od chorvátskeho trénera Rudolfa Juga šancu vo všetkých stretnutiach. Navyše v dvoch dueloch sa dostal aj cez dvojciferný počet bodov.

V prvom prípravnom duelu nastrieľal Prievidzi 11 bodov. To najlepšie si nechal na koniec. V záverečnom zápase letnej prípravy sa podpísal na skalpe Levíc, ktorým strelil 14 bodov. Iskra uspela na domácom Medzinárodnom turnaji vo Svite, čo družstvo výborne naladilo pred ligou.

„V tejto sezóne dostanú šancu mladí hráči. Moje ambície sú pomáhať tímu k dosiahnutiu čo najlepšieho umiestnenia. V príprave som dostal šancu, ale neviem, či som so sebou spokojný. Vždy je priestor na zlepšovanie. Motivácia to však bola. Ak chcem mať v sezóne minúty, musel som sa ukázať,“ komentoval.

TURZA

Obrana ho baví stále viac

Podľa neho je Svit silný v protiútokoch. Aj keď v družstve nie sú vysokí hráči, kompenzujú to práve rýchlosťou. Za svoju najväčšiu prednosť považuje Šimon obranu.

„Odkedy hrám basketbal počúvam, že obrana je prvoradá. Dlhšiu dobu som nastavený tak, že ak nastúpim na ihrisko, musím v nej podať stopercentný výkon. V poslednej dobe ma to baví stále viac. V čom sa potrebujem najviac zlepšiť je streľba za tri body a doskakovanie,“ sebakriticky sa opísal.

Najväčšou inšpiráciou je pre neho hviezda z NBA Ja Morant z tímu Memphis Grizzlies. Pod Tatrami si rýchlo zvykol na rodinnú atmosféru.

„Hneď na začiatku som si všimol, že je to tu iné ako v Žiline. Vo Svite je to viacej rodinné. Každý každému pomáha. Basketbalom sa tu žije. Je to v meste šport číslo jeden. V Žiline bol basketbal až na treťom mieste, po futbale a hokeji,“ zamyslel sa.

Mladý rozohrávač verí, že sa nová sezóna SBL začne. Vládne autority prehodnotili návrh prísnejších opatrení, čím umožnili športu pokračovať. V halách bude maximálne 500 divákov.

„Verím, že sa sezóna znovu nezruší. Tento rok som si povedal, že sa basketbalu budem venovať naplno, aby som zistil, či to z mojej strany má nejakú budúcnosť,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV