Experiment Houstonu bez pivotov padol. Aký bude osud Hardena s Westbrookom?

Publikované: 13.09.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

James Harden (13) a Russell Westbrook (0), HOU Rockets (NBA, USA) (Foto: espn.com)

Mal to byť stret dvoch svetov, vyrovnaná séria, ktorá naznačí, kam sa uberá basketbal. Nakoniec síce Houston ukradol prvý zápas série proti Los Angeles Lakers, ale potom ho zostava na čele s LeBronom Jamesom zmietla. Využil svoju silu, centimetre, vyššiu kvalitu aj energiu.

Výkony Rockets boli sklamaním. Texaský klub sa už vytrápil v prvom kole proti Oklahome, ktorú zdolal tesne 4:3 na zápasy, ale proti LA nemal šancu. V praxi to znamená, že revolučný small ball hraný bez pivota sa trénerovi Mikovi D'Antonimu nevyplatil. Houston nebol nad Lakers v ničom lepší.

Od zisku Jamesa Hardena z OKC v roku 2012 nedosiahli Rockets na finále NBA. Dvakrát si síce zahrali v konferenčnom finále, ale takisto trikrát vypadli v prvom kole play-off a trikrát v druhom kole. Stal o sa im to teraz aj vlani.

Slabý Westbrook

Ako zlý sa ukázal aj experiment s Russellom Westbrookom. Zatiaľ čo Chris Paul nakopol podceňovaný tím Thunder a spravil z neho reálneho súpera v Západnej konferencii, Westbrook Houston nezlepšil. Práve naopak. Dynamický rozohrávač žiaľ stratil z rýchlosti aj energie.

Sám priznal, že veľa ovplyvnila nákaza koronavírusom a zranenie svalu počas zápasov v bubline, keď nemohol ísť dlhšie naplno. Faktom však ostáva, že niekdajší MVP stratil o niečo rýchlosť a strelecky nemá v dnešnej NBA čo ponúknuť. Jeho streľba zo stredných a dlhších vzdialeností je jedna z najhorších spomedzi hráčov profiligy.

Najhoršie pre Rockets je, že Westbrook má platný až do roku 2023 obrovskú kontrakt. V budúcej sezóne zarobí 41 miliónov dolárov a o dva roky na to až astronomických 47 miliónov dolárov. Pritom výška platového stropu sa môže meniť.

Postupne sa ukazujú aj nezhody v tíme. Vlani Houston vymenil Paula, lebo si nerozumel s Hardenom, ale zrejme to bol zlý ťah, keď skúsený rozohrávač je výborný strelec a vie hrať lepšie off ball ako Westbrook. Okrem toho dynamického tvorcu hry chcel do tímu Harden, ktorý presvedčil majiteľov. D'Antoni údajne za to nebol.

Dá sa predpokladať, že Rockets nepôjdu do novej sezóny v rovnakej zostave, aj keď Harden povedal, že im chýbal kúsok k úspešnejšiemu výsledku. Ich hra, ale bola postupne bezduchá, v bubline možno zlepšili obranu, ale LeBron James s Anthonym Davisom a kopou role playerov ju roztrhali na kúsočky a postúpili do finále konferencie až príliš hladko.

Harden by chcel späť D'Antoniho

Od tretieho zápasu vymenili Lakers v základnej päťke za pivota Javala McGeeho krídelníka Markieffa Morrisa a dominovali. Okrem Jamesa hral výborne Anthony Davis, ktorý ukazuje, že v súčasnosti by ste len ťažko hľadali lepšieho podkošového hráča. LA svoj postup spečatilo, keď jasne predčilo Houston v rozhodujúcom zápase aj v streľbe trojok.

Je otázne, ako sa rozhodne vedenie Rockets. Najviac sa dá predpokladať, že bude chcieť vymeniť Westbrooka, ale sotva sa nájde tím, ktorý by do takejto zmeny šiel.

Otázne je, ako to dopadne aj okolo trénera Mika D'Antoniho, ktorému vypršal kontrakt. James Harden sa už vyjadril, že by chcel, aby kouč pokračoval. Aj ten sám preferuje predĺženie spolupráce s Rockets. Meno skúseného trénera sa spomína v súvislosti s Indianou Pacers.

„Sezóna neskončila dobre, ale máme za sebou neskutočne veľa poznatkov. Tréner D'Antoni ma pred rokmi posnul na rozohrávača a naučil ma nové veci. Musíme si sadnúť a dohodnúť sa ako ďalej,“ uviedol Harden. Výkony bradatého rozohrávača boli proti Lakers veľmi dobré, ale nikto z tímu sa k nemu stabilne nepridal. Tridsaťjedenročný rodák z Kalifornie mal proti Lakers priemer 29,4 bodov, 8,2 asistencie a 5 doskokov na zápas.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV