Komentár: Antetokounmpo nie je James ani Leonard, ale Shaq!

Publikované: 07.09.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

MIL Bucks vs. ORL Magic, Giannis Antetokounmpo (34) (Foto: TASR/AP)

Milwaukee síce odvrátilo v nedeľu v predĺžení koniec sezóny prvou výhrou nad Miami, ale ich výkony sú v play-off sklamaním. Bucks uspeli aj napriek tomu, že sa im zranil Janis Antetokunmpo, ktorý mal problémy s členkom už v prvom zápase.

Miami ho v úvodných troch dueloch udržalo na priemeroch 22,7 bodov, 13 doskokov a 7 asistencií. Očividne vyzerajú tieto čísla veľmi dobré, ale sú nižšie, ako má Grék v sezóne.

Do štvrtého súboja vletel úradujúci MVP ako tank, za jedenásť minút nastrieľal 19 bodov, ale bolestivo si obnovil zranenie členka. Jeho spoluhráči sa zomkli a vyhrali. Hneď sa objavili informácie, že Milwaukee hrá lepšie bez Janisa a podobne.

Základným problémom je, že dnešný basketbal sa vyvinul smerom, keď to majú ťažšie klasickí pivoti. Každý chce strieľať z vonku či tvoriť hru. Aj Antetokounmpo sa zlepšil v asistenciách a pracuje dlhodobo na streľbe. Jeho výkony však ukazujú, že nie je LeBron James, Kevin Durant či Kawhi Leonard. V preklade hráči, podľa ktorých sa momentálne určujú tí najlepší vysokí basketbalisti na svete.

Všetci traja sú výborní strelci a nerobí im problém zakončovať z väčších vzdialeností, najmä Durantovi s Leonardom. James je v tejto činnosti o niečo slabší ako oni, ale zas má neskutočné videnie a schopnosti prihrať či tvrdo vniknúť do koša.

V energickej tvrdej hre vyniká aj čoskoro zrejme dvojnásobný MVP NBA. Nebudeme tu znova vysvetľovať, prečo je MVP a prečo predčil všetkých súperov. Základná časť je o niečom úplne inom ako play-off. Tam zažíva dvadsaťpäťročný basketbalista vo svojej siedmej sezóne tvrdý dopad. Vlani bol vo finále konferencie, kde nestačil na neskorších víťazov z Toronta. Tento rok sa očakával ešte lepší výsledok, ale Miami vrátilo Bucks na zem.

Nielen nám sa javí problém vo využívaní Antetokounmpo. Umne to poznamenal vo svojom podcaste uznávaný zámorský novinár Bill Simmons, ktorý povedal, že Janis mu pripomína Shaqa O'Neala. Samozrejme, že nie je taký obrovský ako bol dnes uznávaný analytik vo svojich najlepších rokoch, ale aj Grék dominuje podobne a prináša podobné čísla. Má 29,5 bodov, 13,6 doskokov, čo je zrovnateľné s O'Nealom. Aj samotný pivot povedal pri jednej zo svojich analýz pre televíziu TNT, že Antetokounmpo hrá ako on.

Má menej blokov, ale za to má viac asistencií. V defenzíve je však podobne výborný ako bol jeden z najlepších pivotov histórie. Nie nadarmo sa stal najlepším obrancom prebiehajúcej sezóny.

Ďalší problém je, že Milwaukee má slušnú zostavu plnú dobrých hráčov, ale chýba mu ďalšia hviezda. Khris Middleton sa posunul na All-Star úroveň, ale je viac jedna na jedna hráč ako tvorca. Okrem toho sú jeho výkony často kolísavé (aj keď v poslednom zápase proti Heat bol skvelý). Antetokounmpovi výrazne chýba poriadny rozohrávač, ktorý by ho vedel nájsť v dobrých pozíciách.

Množstvo pokusov si musí krídelník vytvoriť sám. Aj v spomínanom štvrtom zápase to bolo vidieť, že bol ako býk v aréne, kde s ním bojovalo množstvo toreádorov. Či fantastický obranca Bam Adebayo alebo Jae Crawder či Jimmy Butler s Andreom Iguodalom. Samotnou silou Antetokounmpo podobný tím neprerazí.

Jeho predností sú obrana, obrovská energia, rýchlosť so silou, ale nie streľba. Preto je miestami nepochopiteľné, prečo sa z neho snažia robiť nasilu strelca. Percentá trojky mú pritom kolíšu pod podpriemernou hranicou 30%. O jeho slabšej ruke z diaľky súvisí aj percento trestných hodov. To má v tohtoročnom play-off na úrovni sotva 58%. V najlepších rokoch mal vo vyraďovacej časti lepšie percento aj samotný Shaq.

Každopádne, týmto textom sme chceli v prvom rade povedať, že kariéru Janisa Antetokounmpa viac vidíme pod košom, nie toľko na obvode, kde je pri jeho slabšej streľbe v pomalšie hranom play-off oveľa ľahšie zastaviteľný. Potrebuje však aj pomoc tímu. Preto je otázne, či ostane v Milwaukee aj po tejto sezóne, alebo zmení adresu. To je už zas na iný článok.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%