Poznatky z NBA: Nezničiteľné Miami, tréner zbytočne šetrí Antetokounmpa a Harden začal brániť

Publikované: 05.09.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Antetokounmpo, Harden, James (Foto: abc.com)

Ak pozeráte pravidelne zápasy play-off v NBA, tak vás určite zaujalo viacero vecí. Momentálne udávajú tón skvele hrajúci basketbalisti Mi­ami.

Heat majú výborne poskladaný tím s viacerými lídrami na čele s Jimmym Butlerom či Goranom Dragičom, ale aj mladými strelcami ako Tyler Herro a Duncan Robinson, alebo množstvom role playerov, ktorých môže využiť tréner Erik Spoestra podľa toho, ako ich potrebuje. Kouč floridského tímu jasne prehráva súpera na druhej strane v podobe Mika Budenholzera. Ten zas raz ukazuje, že v základnej časti je so svojimi klubmi skvelý (okrem Milwaukee ju ovládol v minulosti aj s Atlantou), ale keď príde play-off, akoby nepochopil, že tam musí hrať inak.

Tréner Bucks dáva stále priestor širokému kádru, čo vyhovuje Miami, ktoré to skvele trestá. Po troch zápasoch vedie jasne 3:0. Heat zmietli v prvom kole 4:0 na zápasy Indianu, čiže už idú sériu siedmich výhier po sebe!

Úžasný Bam Adebayo

V zámorí sa momentálne najviac rozoberá, že MVP Janis Antetokounmpo nevie potiahnuť svoj tím. Jednou príčinou je úžasný Bam Adebayo. Atletický pivot Heat vyzerá ako Draymond Green s lepšou ofenzívou. V obrane vie prebrať aj nižších hráčov a skvele bráni Antetokounmpo, keď je skoro tak vysoký ako Grék a ešte má aj skoro rovnaké rozpätie rúk. Adebayova výhoda však nie je len obrana, ale aj útok. V treťom dueli dal 20 bodov, doskočil 16 lôpt, mal tri asistencie a 2 bloky, všetko pri skvele streľbe 7/8. Človeku je až nepochopiteľné, ako ho mohol tréner Gregg Popovich nezobrať na posledné majstrovstvá sveta, kde nakoniec Američania vyhoreli.

Ako sme už spomenuli, Adebayo skvele bráni úradujúceho MVP. Toho 21 bodov, 16 doskokov, 9 asistencií a 2 bloky k ničomu nestačilo. Smerom k lídrovi Bucks sa znáša veľa kritiky, ale problémom je aj fakt, že Budenholzer ho nevyužíva naplno. V poslednom stretnutí nehral ani 35 minút (dokonca aj Brook Lopez hral viac!), na čo tréner reagoval, že si nechce v play-off ťahúňov unaviť. A má stav 0:3 na zápasy, čo sa nepodarilo v NBA otočiť žiadnemu tímu v histórii.

Antetokounmpo hral pod Budenholzerom 23 zápasov play-off. Bez predĺženia sa dostal nad 40 minút v zápase len raz, viac ako 35 minút hral iba osemkrát. Ak vypadnú Bucks 0:4 na zápasy, bude veľké prekvapenie a hanba pre jedného z favoritov. Rýchlo to môže zmeniť budúcnosť gréckeho basketbalistu, ktorý má síce zmluvu ešte na rok, ale nemusí byť isté, že ho strávi v Milwaukee. Stať sa môže všeličo.

Nevýrazný LeBron

Prekvapenie si pripravili aj basketbalisti Houstonu, ktorí na úvod série zaskočili Lakers. Len dva dni potom ako sa vytrápili s Oklahomou, ktorú vyradili až v sedemzápasovej sérii. Už tam v závere sa ukázala jedna vec, ktorú fanúšikovia nečakali. James Harden výbornou obranou zablokoval poslednú strelu Thunder v sezóne. Viacero výborných obranných zákrokov mal aj proti Lakers. Tréner Mike D'Antoni na to reagoval, že ho to neprekvapuje. Podľa neho bradatý rozohrávač bráni dobre celý ročník.

Líder Rockets znova dominoval primárne v útoku. Nastrieľal 36 bodov, s 24 sa k nemu pridal uzdravený Russell Westbrook a s 23 Eric Gordon. LA vyzeralo bezradne najmä vo štvrtej štvrtine. LeBron James síce nastrieľal 20 bodov, pridal 8 doskokov, 7 asistencií, ale v poslednej desaťminútovke mal za deväť minút len tri neúspešné strely. Anthony Davis pridal 25 bodov, 14 doskokov, Lakers nepomohol ani návrat Rajona Ronda. Každopádne už prvý zápas naznačil, že sa môžeme tešiť na zaujímavú sériu.