Anjelky iba s jedným extraligovým tímom, novou trénerskou dvojicou, ale aj s Jurčenkovou

Publikované: 25.08.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

yake trening (Foto: Jäzva)

Basketbalistky Young Angels Košice odštartovali včera podvečer prípravu na novú extraligovú sezónu. V nej bude napokon pôsobiť iba jedno žlto-modré družstvo, ktorého podoba sa ešte vykryštalizuje. Isté je, že do Lučenca odchádzajúcu Zuzanu Žirkovú nahradí v pozícii hlavného trénera Radko Dvorščák, ktorého asistentkou bude Ivana Jalčová. Skvelou správou pre mladé družstvo je návrat dvanásťnásobnej majsterky Slovenska Anny Jurčenkovej.

Návrat legendy

„Tým, že som momentálne bez angažmánu, dohodla som sa s Danom Jendrichovským, že začnem trénovať s mladými babami a je teda možné, že tu začnem aj sezónu. Je to taká vzájomná pomoc. Ja sa mám kde pripravovať a dievčatám môžem pomôcť svojimi skúsenosťami,“ objasnila svoju prítomnosť na košickom tréningu dlhoročná reprezentantka Slovenska.

Návrat do Angels arény sa v prípade Anny Jurčenkovej samozrejme spája a s množstvom krásnych spomienok. Na stenách haly sa nachádza hneď niekoľko majstrovských plagátov pripomínajúcich jej predošlé pôsobenie v drese Anjelok.

„Na jednej strane som rada, že som späť, na strane druhej ma mrzí, v akom stave sa to tu teraz nachádza. Počas tréningov v tejto hale vo mne ožívajú emócie i príjemné spomienky na ten veľký basketbal, ktorý sme tu hrali,“ priznala Jurčenková, ktorá pomohla tímu Good Angels Košice k dvanástim z pätnástich majstrovských titulov. V nasledujúcej sezóne to však bude o niečom inom. „Určite, teraz to nebude o zbere titulov. Podstatné je, že tieto dievčatá chcú hrať basketbal a chcú sa zlepšovať. Verím, že nám to bude fungovať a odovzdáme si skúsenosti.“

Dĺžka zotrvania v košickom klube bude závislá aj od medzinárodnej pandemickej situácie. „Agent sleduje situáciu, ale súčasný trh je značne poznamenaný tou koronou a neistotou. Kluby teda zrejme budú vyčkávať a v blízkom čase nečakám žiadne konkrétne ponuky. Európske súťaže sú nateraz neisté a tímy nevedia, čo bude.“

Pre nového hlavného trénera Radka Dvorščáka je každopádne príchod zvučnej posily darom z nebies.

„Pre každého trénera by bolo radosťou mať takú hráčku v tíme. Je príjemné, že sa rozhodla začať s nami. Všetkým je nám jasné, že momentálne ďaleko prevyšuje možnosti tohto klubu, ale tešíme sa, že sa rozhodla vrátiť klubu požičané. Uvidíme, kam povedú jej ďalšie kroky a zatiaľ si ju užijeme v našom tíme. Určite bude prínosom svojimi skúsenosťami i svojou povahou,“ skonštatoval Dvorščák, ktorého doplnil generálny manažér Daniel Jendrichovský. „V tomto klube sú dvoje dverí. Jednými sa odchádza tak, že majú kľučku aj zvonku a dievčatá sa nimi môžu kedykoľvek vrátiť. Na tých druhých je zvonku guľa. Zuzka Žirková, Barča Bálintová či Anka Jurčenková používajú tie prvé dvere a vždy budú u nás vítané. Anka je naša a ak nemá momentálne zahraničné angažmán, budeme jej vďační za každú minútu, ktorú venuje týmto mladým hráčkam. Uvidíme, či to bude päť dní, alebo päť mesiacov.“

Káder naberie podobu postupne

Káder Young Angels v letnom období opustili Vanda Kozáková, Martina Machalová a Sára Majorošová. Tím však nateraz nie je ani zďaleka vo finálnom stave.

„Majorošová a Machalová odišli študovať do USA, no v prípade problémov so štartom súťaží v zámorí sa k nám môžu kedykoľvek vrátiť. Istý je odchod Kozákovej, ktorá akceptovala dobrú ponuku z Piešťan a my jej to prajeme. Také peniaze by sme jej teraz určite sľúbiť nemohli,“ okomentoval Jendrichovský predsezónne straty.

Odchod rozohrávačky Sáry Majorošovej by však mohol kompenzovať príchod talentovanej Emmy Dulovičovej zo Spišskej Novej Vsi.

„Tým, že ide hrať Spišská Nová Ves extraligu, tak som nepočítal s tým, že by sme sa mohli takto dohodnúť. Emma je super talent a povedala, že chce hrať za Košice. Či už za prvý tím, alebo za juniorku. S jej klubom sme sa korektne dohodli a verím, že zveľadíme jej talent,“ poznamenal košický manažér, ktorý mal podobný zámer aj s Emou Rodákovou z Popradu. V tomto prípade si však hráčka zvolila možnosť hrať extraligu za materský klub. Otázkou pochopiteľne ostáva prípadné angažovanie zámorských posíl. „V tejto chvíli s legionárkami vôbec nepočítame. Nemá dôvod ťahať sem teraz Američanky. Hoci sú momentálne lacnejšie ako Slovenky. Nikto totiž nevie, čo sa bude diať a či sa to zase zo dňa na deň nezastaví. Potom by sme ich museli poslať domov.“

Apel na vládu

Celý slovenský šport totiž momentálne čelí obrovskej neistote plynúcej z vládnych obmedzení. Daniel Jendrichovský je jedným z funkcionárov, ktorý sa snažia vytvoriť spoločný tlak na ministra i hlavného hygienika.

„Nemôžu vyťahovať opatrenia z rukáva zo dňa na deň, pretože my potom nevieme plánovať ani najbližší týždeň. Nejde len o tie kapacity, ale napríklad aj o zatváraní hál a školských telocviční. V športe sa nemôžete preorientovať na home office ako v biznise. Výpadky v príprave sú nenahraditeľné. Ak nám to štát primerane vykompenzuje, tak sme pripravení hrať aj bez divákov. Športovci však musia trénovať a hrať. Úlohou číslo 1 je prežiť túto situáciu,“ zdôraznil D. Jendrichovský.

Prirodzený posun Dvorščáka

Oveľa jednoduchšou úlohou bolo vymenovať novú trénerskú dvojicu.

„V tomto smere nebola žiadna polemika. Radko Dvorščák bol dva roky pri Jankovičovi a dva roky pri Žirkovej. Musím zdôrazniť, že my sme Zuzku nevyhadzovali. Prijala ponuku z Lučenca, ale u nás má stále dvere otvorené a využijeme každú minútu, ktorú nám bude ochotná venovať. Toto družstvo bude mať stále aj jej rukopis. „Žiro“ je stále platnou súčasťou našej Akadémie,“ ubezpečil Jendrichovský.

Samotný Radko Dvorščák vníma posun na pozíciu hlavného trénera ako prirodzené vyústenie doterajšej trénerskej praxe.

„Od roku 2011 som pôsobil v Cassovii ako asistent v seniorskom tíme a teraz som bol štyri roky asistentom Petra Jankoviča a Zuzany Žirkovej. Teraz som sa teda prirodzene posunul na post hlavného trénera a vnímam to ako výzvu,“ vyslovil sa Dvorščák, ktorý už viedol väčšinu hráčok súčasného kádra aj v rámci mládežníckych kategórií. „Je to určite výhoda. Gro dievčat som viedol a s niektorými som prešiel všetky mládežnícke kategórie. Teším sa, že ich teraz môžem priviesť do seniorského basketbalu.“

V pozícii jeho asistentky sa predstaví jedna z klubových ikon Ivana Jalčová. „S Ivankou máme perfektný vzťah. Sedíme si ľudsky i basketbalovo a asistovala mi pred štyrmi rokmi v juniorskom tíme. Určite sa budeme dobre dopĺňať. Obaja uvidíme niečo iné a spolu to zvládneme.“

Z pohľadu herného systému by sa nemalo zmeniť prakticky nič. V klube je totiž dlhodobo nastavená metodika, ktorú dodržujú všetci tréneri. Podstatné je, aby mladý tím pokračoval v progrese.

„O cieľoch by som ešte nehovoril. Musíme si počkať na kádre súperov. Nechceme byť však iba do počtu a radi by sme zúročili prácu z mládežníckej pyramídy,“ pridal Dvorščák.

Napokon iba s jedným extraligovým družstvom

Šancu na výraznejšie uplatnenie odchovankýň ponúkala aj extraligová miestenka, ktorú si v júli víťazstvom v prvej lige vybojovali juniorky Young Angels. Tie sa však napokon v extralige nepredstavia.

„Prezidentovi SBA som dal sľub, že ak bude mať liga nepárny počet, tak sme ju pripravení doplniť našim juniorským tímom,“ vysvetľuje súčasný stav D. Jendrichovský. **„Dokázali by sme poskladať družstvo z dvanástich talentovaných dievčat. Pôsobenie v extralige by im dalo veľa aj z cenu, že by vysoko prehrávali. Zákon o športe však vylučuje pôsobenie dvoch tímov s jedným majiteľom v jednej súťaži. V tomto prípade by samozrejme nešiel ani jeden tím zarábať peniaze, či pomáhať si k výsledkom.

Každopádne, pre takúto výnimku by sme potrebovali súhlas všetkých klubov a majiteľ Piešťan sa už pred hlasovaním vyjadril, že s tým nesúhlasí. Preto sme to ani neskúšali a juniorky sme prihlásili do prvej ligy žien. Nie je to dobré pre juniorky ani pre slovenský basketbal. Rešpektujeme však zákon.“**

V porovnaní s minulou sezónou však bude napriek tomu o jedno družstvo viac. Na najvyššiu úroveň sa totiž vracajú Spišská Nová Ves i Poprad.

„Bude nás sedem a mali by sme teda jasať. Tak to však zďaleka nie je. Sme radi, že Poprad a Spišská Nová Ves našli odvahu a financie prihlásiť sa do najvyššej súťaže. Hrozil totiž aj strašidelný scenár so štyrmi klubmi. Od ideálu to však má ešte ďaleko,“ upozornil šéf košického klubu.

Otázna Európa

Súčasná pandemická situácia komplikuje domácu, no ešte viac medzinárodnú situáciu. Práve pôsobenie v nadnárodných súťažiach pritom ponúka tie najcennejšie skúsenosti.

„Ženy sú prihlásené do Európskej ligy EWBL,“ prezradil Jendrichovský, ktorý však nateraz netuší, ako bude vyzerať formát tejto súťaže. „V tejto chvíli sa hovorí o možnosti viacerých divízií. Jedna by bola napríklad z Európskej únie, druhá mimo nej. A ak by to situácia s koronou umožnila, tak by sa víťazi stretli v rámci finálového turnaja.“

Young Angels prihlásili do medzinárodnej EGBL aj svoje družstvá do 15 a 19 rokov.

„V závislosti od vývoja a nákladov na cestovanie zvažujeme aj prihlásenie do ďalších kategórií. SBA totiž urobila veľký krok dopredu a je tu veľká snaha podporiť mládež v rámci medzinárodnej konfrontácie. Teraz to teda nie je prioritne o peniazoch, ale o tom, či to situácia umožňuje,“ uzavrel generálny manažér Young Angels Košice Daniel Jendrichovský.

Úvodné prípravné stretnutia by mali Košičanky odohrať 11. a 12. septembra v Miškovci.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%