Milionárske hviezdy z Euroligy. Ktorá z nich zarobí najviac?

Publikované: 29.08.2020 Autor: Karolína Vrabcová Foto: instagram.com

Mirotič, Milutinov, Larkin (Foto: Instagram (nm, nm, sl))

Šport a peniaze. Dvojica, ktorá už neodmysliteľne patrí k sebe. Veľké peniaze sa točia predovšetkým v NBA, ale lukratívne kontrakty dostávajú aj hráči, ktorí pôsobia v Európe. Basketbalový portál eurohoops.net sa aj tento rok pozrel na to, kto si z euroligových hviezd prilepší v nasledujúcej sezóne najviac. Ponúkame vám najlepšiu desiatku týchto hráčov.

Pandémia koronavírusu v polovici marca ochromila celý svet. Nevyhol sa jej ani šport. Ligy po celom svete si museli dať nútenú prestávku. V niektorých kútoch Európy sa uplynulá sezóna nedohrala.

Našťastie, aspoň v tomto smere sa situácia začína zlepšovať, hoci pozitívnych prípadov na COVID-19 všade rastie. Napriek tomu by sa basketbalové súťaže mali v nasledujúcich mesiacoch znovu rozbehnúť.

Kým koronavírus mal zásadný vplyv na herný aspekt basketbalu, toto tvrdenie nemôžeme aplikovať na platy hráčov. Podľa portálu eurohoops.net sa pandémia finančných odmien najväčších hviezd Euroligy prakticky nedotkla.

V Top 10 najlepšie zarábajúcich hráčov v tejto klubovej súťaži sa dokonca objavili aj nové mená ako Shane Larkin či Nikola Milutinov. Komu teda v budúcej sezóne pribudne na bankové konto najviac finančných prostriedkov? Ponúkame vám to v nasledujúcom zozname, pričom platy sú uvádzané po zdanení v amerických dolároch.

NIKOLA MIROTIČ (FC BARCELONA) 3,8 milióna USD

Nikola Mirotič (Foto: Instagram (nm))

Dvadsaťdeväťročný Čiernohorec je aj naďalej najlepšie plateným hráčom v európskych basketbalových vodách. Aj keď nie je jasné, o aký balík peňazí prišiel v uplynulej sezóne v dôsledku zrušenia euroligovej sezóny.

Jeho ročný plat sa pohybuje na úrovni 5,4 milióna USD, no klub najnovšie upresnil, že jeho čistý príjem je približne 3,8 milióna USD a v druhom roku kontraktu s Barcelonou sa na jeho čiastku uplatňuje 44-percentné zdanenie.

SHANE LARKIN (ANADOLU EFES) 3,7 milióna USD

Shane Larkin (Foto: Instagram (sl))

Turecký reprezentant, ktorý má aj americké občianstvo, sa platovo takmer vyrovná Mirotičovi. Podľa niektorých zdrojov by si v najbližších dvoch sezónach mal na bankovom konte prilepšiť v čistom o 7,7 milióna USD, teda za jeden rok mu príjmy stúpnu o 3,7 milióna USD.

Počítať však príjmy amerických hráčov pôsobiacich v Európe je veľmi zložité. Hoci hrajú v štátoch, kde daňové zaťaženie nie je vysoké, ak chcú zárobky míňať v USA, tak ich musia zdaniť práve v tejto krajine.

NIKOLA MILUTINOV (CSKA MOSKVA) 2,5 milióna USD

Nikola Milutinov (Foto: Instagram (nm))

Dvadsaťpäťročný Srb si pred novou sezónou s vedením ruského veľkoklubu vyjednal najväčšie finančné prilepšenie. Mal však aj šťastie, pretože rokovania sa uskutočnili ešte pred pandémiou koronavírusu.

Aj preto sa jeho výplata z uplynulej sezóny, ktorú mu vyplácal ešte Olympiacos, zdvihla o 150 percent.

MIKE JAMES (CSKA MOSKVA) 2,5 milióna USD

Mike James (Foto: Instagram (mj))

Podobne ako Milutinov, aj on si s vedením moskovského klubu vyjednal pekné peniaze. Tridsaťročný Američan podpísal v Rusku nový trojročný kontrakt.

V rebríčku sa nachádza za srbským spoluhráčom len preto, že novú zmluvu nepodpísal v eurách, ale amerických dolároch.

ALEXEJ ŠVED (CHIMKI MOSKOVSKÁ OBLASŤ) 2,5 milióna USD

Alexej Šved (Foto: Instagram (as))

Štvrtá pozícia nepatrí len Jamesovi, ale aj Alexejovi Švedovi. Ten si tentokrát pohoršil, keďže uplynulé tri roky v Chimiku dostával ročne štyri milióny USD.

Tridsaťjedenročný Rus sa s ruským klubom dohodol na novom trojročnom kontrakte, z ktorého mu plynie zárobok 2,5 milióna USD.

NANDO DE COLO (FENERBAHCE) 2,4 milióna USD

Nando de Colo (Foto: instagram (ndc))

Francúzsky basketbalista aj naďalej zostáva jedným z veľkých mien Euroligy. V budúcej sezóne bude pokračovať vo Fenerbahce, no cenou za to bolo zníženie platu. Hoci mu najlepšie platená päťka basketbalistov hrajúcich v Európe ušla, aj naďalej je v skupine tých, ktorí majú výbornú výplatu.

JAN VESELÝ (FENERBAHCE) 2,2 milióna USD

Jan Veselý (Foto: Instagram (jv))

V lukratívnom desaťmennom zozname nájdeme aj českú hviezdu Jana Veselého. Podobne ako spoluhráč De Colo sa 30-ročný rodák z Ostravy musel uspokojiť s platovým prihoršením.

V zákulisí sa šepkalo, že by Veselého radi privítali v Barcelone, ale on túžil zostať v Istanbule. Aj preto súhlasil s nižším kontraktom.

SERGIO LLULL (REAL MADRID) 2 milióny USD

Sergio Llull (Foto: Instagram (sl))

V zmluve 32-ročného Španiela sa oproti minulej sezóne udiali menšie korekcie. Tie však nesúvisia s pandémiou koronavírusu ani s vyjednávaniami ohľadom nového kontraktu.

Viaceré zdroje sa zhodujú, že výška Llullovho platu v hviezdnom klube sa pohybuje skôr okolo dvoch miliónov USD než na úrovni 2,2 milióna USD ako eurohoops.net uvádzali minulé leto.

WALTER „EDY“ TAVARES (REAL MADRID) 2 milióny USD

edy tavares (Foto: Instagram (et))

Najväčšie korekcie oproti minulému letu nastali v prípade 28-ročného rodáka z Kapverd. Kým minulý rúk boli odhady jeho čistého príjmu približne 3 milióny USD, tento rok sa táto čiastka znížila o tretinu.

Dôvody sú prosté – je ťažké sa dopátrať k presnej výške zdaneniu Tavaresovho platu.

CORRY HIGGINS (FC BARCELONA) 2 milióny USD

Corry Higgins (Foto: Instagram (ch))

Najlepšiu desiatku s dvojmiliónovou výplatou v čistom uzatvára ďalší hráč Barcelony. Higgins vlani znovu potvrdil, že sa dokáže presadiť aj v hviezdami nabitom španielskom klube.

V Európe si tak naďalej drží povesť jedného z najlepšie platených hráčov. Výška jeho príjmu v budúcej sezóne by mala byť rovnaká ako v tej predošlej, otázna je však strata, ktorú mu vo výplate utvoril predčasný koniec basketbalového ročníka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%