Máme kluby s nezdravou ekonomikou, tvrdí Vojtek, ktorému sa darí v trojkovom basketbale

Publikované: 24.08.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

trojkovy

Jozef Vojtek bol ešte pred niekoľkými rokmi ligovým hráčom. Po sezóne 2017/2018 v Komárne uprednostnil civilné zamestnanie. Aktuálne hráva za prvoligovú Banskú Bystricu a je členom partie v tíme MEFERES Prievidza, ktorá nedávno vyhrala 5. ročník SBA 3×3 Tour v Bratislave.

Tridsaťpäťročný rodák z Handlovej mal bohatú a úspešnú kariéru. Je trojnásobným slovenským šampiónom z tromi rozličnými klubmi (Nitra – 2005, Levice – 2011, Prievidza – 2016).

„Momentálne hrávam v prvoligovej Banskej Bystrici, kde i žijem. Ešte by som si zahral pár minút v extralige, ale v Bystrici najvyššia súťaž nie je a v okolitých mestách, kde sa hrá, by som nedokázal skĺbiť pracovný čas s každodennými tréningmi a cestovaním. Hranie v prvej lige je zábava. Je to radosť z hry a odreagovanie sa po práci,“ povedal na začiatok 206 centimetrov vysoký pivot.

„Som súťaživý typ človeka. Neuspokojil by som sa, ak by tím hral len na spodku súťaže, preto sú tímové ambície hrať špičku v tabuľke. Minimum pre mňa je Final Four a optimum triumf v lige,“ zasmial sa.

Ďalším dôvodom, prečo s basketbalom stále nesekol je láska k tomuto športu. Hoci sa pod deravými košmi prioritne zabáva, vníma, že kvalita najvyššej súťaže oproti prvej lige je enormná.

„Sú tam veľké rozdiely kvalitatívne, taktické i po fyzickej stránke. Nájdu sa aj tu hráči, ktorí by si zaslúžili dostať šancu v SBL. Medzi juniorkou a extraligou je zase priepastný rozdiel, preto môže byť prvá liga dobrým krokom v prechode ku dospelým. Zároveň by mala slúžiť pre mladých hráčov, ktorí v extralige príliš nehrajú, aby dostávali hernú prax,“ vyjadril sa.

So záujmom sleduje klubovú scénu v SBL. V najbližších dňoch by malo byť známe, koľko tímov sa prihlási do novej sezóny. Pokračovanie niektorých družstiev, vrátane Komárna, kde kedysi pôsobil, je z ekonomických príčin ohrozené.

„Možno sa na mňa bude niekto hnevať, ale na Slovensku je v pár kluboch vytvorené nezdravé ekonomické zázemie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo som skončil s profesionálnym basketbalom. Ako živiteľ rodiny si nemôžem dovoliť, aby mi niekoľko mesiacov meškala výplata,“ vyhlásil.

A hoci mu je ľúto, že niektoré kluby pravdepodobne z mapy SBL zmiznú, vidí v tom i pozitíva.

„Je to priestor pre mladých slovenských hráčov – nováčikov. Utrpí tým kvalita súťaže, na pár rokov poklesne úroveň, ale prišli by nové mladé talenty. O pár rokov môžu tvoriť základ reprezentácie. Niektoré kluby každý rok kompletne menia súpisky. Je potrebné vytvoriť niekoľkoročnú koncepciu. Páči sa mi vízia Levíc,“ zamyslel sa.

Dlhodobo sa venuje trojkovému basketbalu. Športu, ktorého popularita rapídne stúpa. Dôkazom je fakt, že bude na Olympijských hrách v japonskom Tokiu.

„K trojkovému basketu som pričuchol už dávno. V tom čase to nebol 3×3 basket, ale klasický streetball. Úplne som tomuto športu prepadol pred štyrmi rokmi. Oslovil ma vtedy Ondro Haviar. Chytilo ma to. V zostave s Haviarom, Podhorským, Hofericom a Stojanovom sme každý víkend absolvovali turnaje. Ak sme nehrali, sledoval som turnaje na najvyššej úrovni a študoval túto hru,“ opísal.

Medzi basketbalom a trojkovým basketom sú viaceré odlišnosti.

„3×3 basket je omnoho rýchlejší. Útok trvá 12 sekúnd. Nie je čas na zložitejšie signály, ale je to o jednoduchých clonách a zbehoch. V hre sa neustále točia štyri hráči. Zápasy sú krátke, aj pre to je väčšia šanca zdolať aj favorizovanejšie tímy,“ vysvetlil.

Vojtek je členom tímu MEFERES Prievidza, ktorý sa stal celkovým víťazom SBA 3×3 TOUR 2020.

„Turnaj bol na solídnej úrovni, čo zvýšili aj české družstvá. Je super, že stále viacej tímov chodí hrávať tieto turnaje pravidelne na viac zastávok v rámci túr po Slovensku. Ak by počet pravidelných tímov rokmi narastal, bolo by to výborné pre ranking Slovenska v tomto mladom olympijskom športe,“ zareagoval.

Slovenské turné sa postupne konalo v Seredi, Komárne, Handlovej, Košiciach, Trenčíne a vyvrcholilo tradične v Bratislave. Celkovo sa do zápasov zapojilo 125 tímov v troch kategóriách a 372 hráčov.

Motiváciou uspieť na turnaji bola vstupenka na Challenger, čo je v rámci turnajovej hierarchie 3×3 turnajov 2. najvyšším turnajom. Vyššie postavenie majú len World Tour turnaje, ktoré hrajú prevažne profesionálne tímy.

„Vo finále sme zdolali českú jednotku Bernard Humpolec po víťaznej strele Kuffu s klaksónom. Humpolec bol niekoľko rokov dozadu podľa svetového rebríčka na deviatom mieste. O to väčšiu radosť máme, že sme uspeli nad tímom, ktorý sa koncom augusta predstaví na World Tour proti najlepším 3×3 tímom sveta,“ pokračoval.

Najlepšie 3×3 tímy na svete majú profesionálne zázemie. Hráči sú platení a tento šport ich živí. Na Slovensku taký tím zatiaľ nie je, aj keď MEFERES Prievidza má vysoké ambície.

„My cítime, že nie sme až tak veľmi vzdialení od týchto tímov. Snažíme sa postupne prepracovať na podobný level. Náš tím tvorí šesť hráčov. Na dva turnaje sme si prepožičali aj siedmeho člena. Menoslov je Martin Bilík, Andrej Kuffa, Jakub Mokráň, Matúš Mečiar, ja a dvaja Česi: Ján Stehlík a Martin Novák,“ predstavil partiu.

Vlani sa zúčastnili turnajov na Cypre, Rumunsku, Lotyšsku, Maďarsku i v Paríži.

„Tento rok sme mali ešte smelšie plány na viac zahraničných turnajov. Mali sme aj vstupenku na turnaj v Afrike, lenže aktuálna koronasituácia všetko zmarila. Teraz by mala vrcholiť 3×3 sezóna najlepších turnajov, na ktoré nám nebolo umožnené postúpiť. Radi by sme sa dostali ešte na nejaký zahraničný turnaj. Minimálne pôjdeme ešte do Humpolca, ktorý organizuje Red Bull. Pôjde tam o miestenku na hlavný turnaj,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.