Korona finančne položila kluby i hráčov. Prievidzu berie Robertin ako požehnanie

Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Robertin Legend.

Viaceré kluby sa budú musieť v novej sezóne uskromniť. Platí to i o Prievidzi, ktorá bude mať až o 60% nižší rozpočet. Manažment klubu s trénerom Marošom Helmecym pracujú na budovaní družstva. Novým hráčom v SBL bude i Brit Legend Robertin.

Dvadsaťšesťročný pivot je neprehliadnuteľný výškou. Prievidzi pomôže v podkošovom území svojimi 216 centimetrami. Naposledy pôsobil v talianskom Alfa Catania.

„Som veľmi rád, že môžem hrať za Prievidzu. Čo o tomto klube viem je, že má bohatú kultúru a históriu. Klub som si vybral, pretože si myslím, že môže byť pre mňa ako hráča, najlepším miestom na rozvíjanie sa a zdokonaľovanie. Môže mi pomôcť v basketbalovej kariére,“ vyjadril sa.

Na súpiske BC sú potvrdení štyria zahraniční hráči. Legend Robertin už je na Slovensku a s tímom začne trénovať od 21. augusta. Po príchode musel byť v karanténe. Na koronavírus boli hráči testovaní dvakrát.

Zakázané hovoriť o korone

Mimochodom, v Prievidzi sa objavil pozitívny prípad nákazy, no hráči majú o tejto téme zakázané hovoriť.

„Páči sa mi rýchly, behavý a strelecký štýl basketbalu. Dokážem sa prispôsobiť akémukoľvek systému, ktorý bude tréner Helmecy odo mňa potrebovať. Rolu v tíme úplne nepoznám, ale vidím sa ako taký regulátor,“ povedal.

Pre tridsaťdvaročného Helmecyho to bude veľká výzva, keďže v pozícii hlavného trénera v SBL bude prvú sezónu.

„Je to skvelý tréner a som si istý, že mu nebude trvať dlho, aby sa dobre ukázal ako hlavný kouč. Prvoradé bude, aby sme si všetci v tíme navzájom dôverovali a hrali súdržne,“ doplnil Robertin a pokračoval:

„Hráčov v Prievidzi som predtým nepoznal. Stretol som sa však s Romainom Louiserreom. Minulý rok hral v Serii C Gold a ja v Serii C Silver. Bude super mať spoluhráča, ktorý hral podobnú súťaž.“

Od Legenda sa bude očakávať i to, že bude pomáhať mladým slovenským hráčom.

„Chcem naučiť našich mladých hráčov, aby nasledovali svoje sny, ktoré môžu dosiahnuť len s odhodlaním a usilovnou prácou na tréningoch,“ prezradil.

Trpí väčšina klubov

Robertin vie, že prišiel do prostredia, ktoré basketbalovo žije, lenže vplyvom pandémie klesol rozpočet. Nižšie budú zdá sa i ambície klubu.

„V súčasnosti trpí väčšina klubov na celom svete v dôsledku globálnej pandémie. Viem o tímoch, ktoré tento rok nie sú schopné hrať súťaže, pretože majú nedostatok finančných prostriedkov. Ak niekto pokračuje, vnímam to ako požehnanie pre ten tím. Budeme hrať najlepšie, ako vieme,“ uviedol.

Hráči budú mať nižšie výplaty. Bude podľa britského basketbalistu náročnejšie uživiť sa v tejto dobe ako profesionál?

„Mám veľa bývalých spoluhráčov a priateľov, ktorí nemajú také šťastie ako ja a musia ostať doma. Ja v novej sezóne dostanem šancu hrať. Vždy to bolo skôr o láske k basketbalu než o peniazoch,“ zakončil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%