Hejková: Žirková má väčšie trénerske predpoklady ako Hammonová, u mužov jej držím palce

Publikované: 13.08.2020 Autor: Natália Hejková

Natália Hejková, Zuzana Žirková (Foto: TASR)

Rozhodnutie Zuzany Žirkovej stať sa trénerkou v mužskom kolektíve basketbalistov BKM Lučenec ma veľmi neprekvapilo. Veď už pred niekoľkými mesiacmi sa v médiách objavilo jej vyjadrenie, že uvažuje nad možnosťou viesť chlapcov.

Zrejme to bol dôsledok celkovej situácie v slovenskom ženskom basketbale. Jeho úroveň, žiaľ, upadá, klesá aj počet tímov, ktoré si trúfajú na vyššie ciele. Postihlo to aj Košice, kde Zuzana ešte nedávno úspešne hrala a v uplynulej sezóne tam bola trénerka. Zaiste by rada viedla kolektív s vysokými ambíciami, keďže sama patrila v Európe medzi popredné hráčky.

Jej prechod k mužom je takisto dôkaz, že vždy bola odvážna. Nebála sa súperiek, ani náročných cieľov. Keď prišla pred vyše dvadsiatimi rokmi do Ružomberka a dostala sa pod moje ruky, bola ešte mladučká, ale jednoznačne talentovaná, smelá a učenlivá. Až neskôr, najmä v Brne, vyrástla v skutočnú osobnosť ženského basketbalu.

V mužskom basketbale začína správnym spôsobom. Ide totiž na pozíciu asistentky, v ktorej môže spoznávať nové nároky hry pod košmi. Ja som kedysi v minulosti mala niekoľko ponúk trénovať mužov, ale nebrala som ich veľmi vážne. Jednak preto, že nik pri tých ponukách veľmi na mňa nenaliehal a ani sama som také ambície nemala. Aj preto, že podľa mňa sú mužský a ženský trochu „iné športy“. Ženský sa hrá totiž zväčša len na zemi, mužský veľmi často najmä vo vzduchu.

Preto sú aj požiadavky na ženy a mužov v športe, ktorý má spoločný názov basketbal, predsa len v trénovaní odlišné. Zuzana teraz nebude mať medzi mužmi hlavnú zodpovednosť. Tá je vždy na pleciach hlavného trénera. Pre ňu je dobré, že ním je v Lučenci Peter Jankovič, s ktorým sa dobre pozná, takto sa jej bude ľahšie začínať.

Isteže, nakoniec z nej môže vyrásť skutočne trénerka mužov, hoci sa takto neuplatňuje pod košmi veľa žien. Za všetky príklady však stačí spomenúť Američanku Becky Hammonovú, ktorá sa z pozície asistentky v San Antoniu Spurs stala nedávno hlavnou trénerkou v NBA (v príprave), čo vskutku nie je maličkosť. Viedla som obe a pri Zuzane mi príde, že má väčšie trénerske predpoklady ako Becky.

Príkladov na prechod trénerov z mužského basketbalu do ženského je podstatne viac, než naopak. Ani takáto zmena však nie je jednoduchá, ak si človek poriadne neuvedomí odlišnosti oboch pohlaví a takisto aj nárokov na ich hru. Zuzana Žirková bola výborná hráčka a zatiaľ je trénerka iba krátko. Či jej to všetko bude stačiť na uplatnenie sa v mužskom basketbale, ukáže až čas. Držme jej však palce, nech jej to vychádza podobne úspešne ako v čase, keď behala na ihriskách s loptou v rukách.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV