Kováčiková smeruje v USA na kvalitnejšiu školu a možno stihne aj reprezentáciu

Publikované: 11.08.2020 Autor: Tomáš Grosmann Foto: TASR

Nikola Kováčiková (4), Slovensko (Foto: TASR)

Pôvodne plánované krátke jarné prázdniny, teda pobyt na Slovensku, sa jej predĺžili až doteraz. Basketbalistka Nikola Kováčiková chcela v marci iba prekvapiť najbližších (pravda, do tajného návratu predsa len zasvätila otca, aby ju čakal na letisku), ale následná koronavírusová epidémia jej znemožnila vrátiť sa do USA, kde študuje. Na Slovensku je už od 6. marca.

Vzápätí doma v Leviciach prešla rýchlo na online štúdium manažmentu a marketingu na Georgetown University v hlavnom meste USA, keďže cestovanie sa vtedy takmer úplne zastavilo. „V nasledujúcich týždňoch som všetko potrebné úspešne zvládla online. Aj všetky skúšky, mám za sebou dva ročníky,“ právom sa pochválila 21-ročná trojnásobná víťazka slovenskej basketbalovej ankety talent roka medzi dievčatami (2016, 2017, 2018). Súčasne však, o čom nechcela nahlas hovoriť, podnikala všetky potrebné kroky, aby mohla prestúpiť z washingtonskej školy na inú akademickú pôdu.

Prestížna škola

„Podarilo sa. Prijali ma na University of Pennsylvania vo Philadelphii, čo ma veľmi potešilo. Ide v Amerike o jednu z ôsmich najkvalitnejších škôl, patrí totiž do ,Ivy League’ konferencie, ktorá je najprestížnejšia z akademického hľadiska v USA. A takisto v basketbale smerujem do programu s výbornými výsledkami z minulých štyroch sezón. Tamojší tím počas nich trikrát zvíťazil v konferencii, vďaka čomu si zahral na turnajoch NCAA,“ raduje sa 176 centimetrov vysoká reprezentantka Slovenska, ktorá túžila za oceánom najmä po kvalitnejšom basketbale v porovnaní s Georgetown University.

Dva roky doterajšieho štúdia jej uznali aj vo Philadelphii, kde na ne nadviaže s trochu upravenou špecializáciou na komunikáciu a biznis. Do USA, ak sa už nič mimoriadne nestane, odcestuje 23. augusta. „Poletím do Washingtonu. Chcem si od našej rodinnej kamarátky, ktorá mi v neprítomnosti v marci veľmi pomohla, zobrať všetko, čo mi z apartmánu odsťahovala, keď som sa už nemohla vrátiť do USA,“ načrtla Nikola svoje najbližšie plány. „Práve ona ma vzápätí autom odvezie do Philadelphie, kde mám na ďalší deň 24. augusta presne vymedzený dvojhodinový čas, počas ktorého sa môžem v tamojšom vysokoškolskom apartmáne ubytovať. Stále totiž platia rôzne prísne reštrikcie, aby sa ľudia navzájom zbytočne nestretávali.“

Pandémia v našich životoch veľa zmenila. Týka sa to aj vysokoškolských štúdií za oceánom. Niektoré školy budú zatiaľ uplatňovať iba online štúdium (napríklad aj Georgetown University), iné umožnia svojim študentom fyzickú prítomnosť. „Nás čaká vo Philadephii hybridné štúdium. Pár hodín týždenne máme byť osobne v škole, ale zväčša sa tiež budeme učiť online. Situácia s koronavírusom stále nie je najlepšia, platí mnoho nových prísnych opatrení,“ pokračovala dcéra bývalého trénera reprezentantiek Slovenska Petra Kováčika a držiteľky striebra z ME 1997 Viery Kováčikovej-Lomjanskej.

Niekedy má človek aj šťastie v nešťastí. Táto okrídlená myšlienka platí teraz aj v prípade Nikoly Kováčikovej. Nebyť pandémie, nemohla by počas štúdia v Amerike vôbec pomýšľať na reprezentáciu Slovenska. Školy totiž svoje hráčky na podujatia FIBA takmer neuvoľňujú. V najbližších mesiacoch sa však vysokoškolská súťaž NCAA nerozbehne, má sa obnoviť až v januári, situácia je úplne nová.

Výborné pocity z reprezentácie

„V tejto súvislosti som už hovorila s mojimi novými trénermi. Nemajú námietky, aby som na jeseň reprezentovala Slovensko, dokonca takúto aktivitu podporujú. Pravda, stane sa to iba v prípade, ak ma tréner Juraj Suja vyberie na novembrový kvalifikačný zápas ME 2021 proti Holandsku,“ povedala šikovná krídelníčka, ktorej na ihrisku nie je cudzí ani post dirigentky hry. Potešilo ju, že sa mohla v júni zapojiť do štyroch päťdňových blokov prípravy slovenskej reprezentácie v Piešťanoch.

„V reprezentácii som vždy rada. Trénovať v nej predminulý mesiac bolo i pre mňa výborné. Oveľa lepšie je športovať v kolektíve, než som musela neskôr, keď som sa už pripravovala každý deň iba sama,“ prezradila Nikola Kováčiková o uplynulých týždňoch, počas ktorých už mala aj prvé online letné povinnosti z pennsylvánskej školy. Tá ju však, okrem svojej kvality, už vopred potešila aj v inom.

„COVID-19 zapríčinil, že osobne do školy by sme mali chodiť len do 20. novembra. Takže domov na Slovensko môžem prísť tentoraz i na Vianoce. Mám v pláne pricestovať 23. novembra,“ dodala účastníčka ME žien v Česku 2017. Zápas Slovensko – Holandsko v kvalifikácii ME je na programe 12. novembra. Ak naň Nikolu Kováčikovú tréneri Juraj Suja a Peter Jankovič pozvú, zrejme si najbližší návrat domov bude musieť Nikola naplánovať na skorší termín…

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%