Zdalo sa, že legendu NBA nikto nechce, teraz zachraňuje sezónu finalistov

Publikované: 01.08.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: TASR/AP

Carmelo Anthony (Foto: TASR/AP)

Keby ste hľadali čierneho koňa reštartovanej sezóny NBA, pýta sa viacero tímov, ale možno najzaujímavejší je Portland.

Trail Blazers prekročili vlani konečne tieň a boli jedným z najpríjemnejších prekvapení profiligy. Tím vedený hviezdnym Damianom Lillardom najprv vyradil Oklahomu a potom aj favorizovaný Denver. Postúpil po devätnástich rokoch do finále nabitej Západnej konferencie. V nej síce prehral jasne 0:4 na zápasy s Golden State, ale ročník mohli hodnotiť úspešne.

Očakávalo sa, že ďalší rok zúročia Trail Blazers skúsenosti a budú patriť k širšiemu okruhu favoritov. Miesto toho však prišlo množstvo zranení a kolísavá výkonnosť, ktorá dostala klub z Oregonu mimo postupových priečok. V reštartovanej sezóne čaká na Lillardov tím veľmi náročná a ťažká úloha. Prvý krok však v dramatickom súboji hráči Portlandu zvládli. Zdolali 140:135 po predĺžení Memphis, ktorý drží ôsmu priečku v Západnej konferencii. Ten má však stále pred Trail Blazers výhodu dvoch výhier. Oba tímy majú pred sebou náročnú sedemzápasovú porciu, v ktorej musia ísť naplno.

Kľúčové dve trojky

Portland vyzeral miestami skvele, ale tiež miestami nestačil na rýchlosť a tvrdú obranu odhodlaných mladíkov Grizzlies vedených kandidátom na nováčika roka Ja Morantom. Nakoniec však súpera zlomili. Skvele hral bosniacky pivot Jusuf Nurkič, ktorý sa vrátil po ťažkom zranení. Ukázal svoju univerzalitu, keď nastrieľal 18 bodov, pridal 9 doskokov, 6 blokov, 5 asistencií a dve získané lopty. Na konci základnej hracej doby sa však vyfauloval. Výborne hralo aj duo rozohrávačov Lillard – CJ McCollum, ktorý nastrieľalo 62 bodov. Kľúčovým hráčom Trail Blazers však bol Carmelo Anthony.

Odpisovaná hviezda NBA čakala po skorom konci v minulej sezóne v Houstone na nový klub. Napokon sa v novembri dohodla s Portlandom. Prostredie mu sadlo skvele. Jeden z najlepších strelcov histórie ligy ukazuje, že môže byť potrebným X-faktorom zostavy Trail Blazers.

Tridsaťšesťročný veterán zachránil tímu duel s Memphisom, keď v závere prehrával, premenil dve kľúčové trojky za sebou.

Nurkičove ťažké obdobie

Anthony vyzeral na ihrisku veľmi dobre. Nesebčil, robil správne rozhodnutia, keď išiel Portland do časti zápasu v nižšej zostave, poctivo sa bil o doskok a aj slušne bránil. Na konci potom zachránil tímu možno sezónu. Ak by Trail Blazers prehrali s priamym konkurentom v boji o play-off, ich šanca na play-off by sa znížila na minimum.

Ťažký zápas to bol aj pre Nurkiča. Nielen pre dlhý výpadok, ale aj preto, že jeho stará mama bojuje doma o život. Po nákaze COVID-19 je v umelom spánku. „Prežívam najťažšie dni v živote. So starou mamou máme blízky vzťah, je v kóme. Mnoho ľudí si neuvedomuje, s akou s.....u mám dočinenia. Preto všetkých vyzývam, noste masky a nič nepodceňujte. Máme šťastie, že sme v bubline a testujú nás každý deň,“ povedal Nurkič, ktorý priznal, že pred zápasom ani poriadne nespal.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%