Začínal v japonskej lige, vďaka vynikajúcej obrane sa prepracoval až do Olympiakosu

Publikované: 29.07.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: eurocupbasketball.com

Hassan Martin (Foto: eurocupbasketball.com)

Grécky klub Olympiakos Pireus prišiel toto leto o srbského centra Nikolu Milutinova, ktorý sa dohodol na spolupráci s CSKA Moskva. V osobe Milutinova stratil Olympiakos 213 cm vysokého pivota, ktorý bol platný na oboch koncoch palubovky.

Vedenie klubu však nehľadalo hráča s podobnými charakteristikami, do tímu priviedlo basketbalistu, ktorý sa vyznačuje celkom iným herným štýlom. Reč je o 24-ročnom Američanovi Hassanovi Martinovi, ktorý hrá na pozícii číslo päť aj napriek tomu, že meria „len“ 201 cm.

Martin má za sebou zaujímavú cestu. Svoju profesionálnu kariéru odštartoval v roku 2017 s prianím dostať sa do NBA, avšak žiaden klub ho nedraftoval. A tak sa rodák zo Staten Islandu vybral do sveta. Nie je však do Európy, ale do Ázie. Konkrétne do Japonska, do klubu Ryukyu Golden Kings, ktorý mu ponúkol ročný kontrakt.

Podkošový hráč si v Japonsku veľmi rýchlo získal fanúšikov, keďže tým sa náramne páčili jeho razantné smeče. Stredobodom pozornosti sa však stal vďaka svojej výnimočnej obrane. „Defenzíva. Na nej si zakladá náš tréner a to ovplyvňuje mentalitu celého mužstva. Je to prosté: obrana vedie k útoku. Ak nedáme kôš, tak potom ho nesmie dať ani súper. Čím menej bodov nastrieľa protivník, tým je naša šanca na víťazstvo vyššia,“ uviedol v decembri 2017 Hassan Martin.

Po odchode z Japonska si Martin zahral nemeckú ligu za Bayreuth, no európski basketbaloví fanúšikovia ho začali naplno vnímať až po príchode do Podgorice. S Budučnostou si zahral v Jadranskej lige a taktiež v Eurocupe, kde v sa okamžite zaradil medzi najlepších hráčov. Hoci v 10-zápasovej základnej časti jeden duel vynechal, v kategórii Index rating dosiahol piate najvyššie číslo (175).

Hassan Martin predviedol svoj najlepší výkon v 9. kole na domácej pôde proti Galatasaray (94:78). V spomínanom zápase nastrieľal 24 bodov, zaznamenal 10 doskokov a navyše získal 3 lopty. „Som hrdý na to, ako sme v tomto stretnutí všetci bojovali. Je to pre naše mužstvo veľká vec, pretože na domácej palubovke sme doteraz ani v jednom prípade nezvíťazili. Bojovali sme, premieňali sme strely a hlavne sme výborne bránili. Bola to zábava,“ poznamenal Martin.

V nasledujúcich dvoch sezónach bude Hassan Martin nosiť červeno-biely dres Olympiakosu. „Pevne dúfam, že pandémia Covid-19 už v Európe nebude robiť také nepríjemnosti ako počas jari. Všetci si prajeme, aby sme sezónu 2020/21 odohrali bez prerušení,“ vyhlásil Martin, ktorý sa nevzdáva sna hrať jedného dňa v NBA.

„Je to môj hlavný cieľ a myslím si, že cez Európu by som sa tam mohol dostať. Ak budem hrať v Eurolige dobre a bude o mňa záujem, veľmi rád prídem ukázať svoje schopnosti. Či už to bude letná liga aleo tréningový kemp,“ skonštatoval Hassan Martin.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.