Prvýkrát prišiel do Talianska pred 20 rokmi. Teraz sa Delfino vracia a stále ako hráč

Publikované: 28.07.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: victorialibertas.it

Carlos Delfino (Foto: victorialibertas.it)

V prvých rokoch 21. storočia patrili talianske kluby v Eurolige medzi absolútnu špičku. Dnes to znie neuveriteľne, ale v rokoch 2002, 2003 a 2004 sme na záverečných turnajoch Final Four boli zakaždým svedkami talianskeho semifinále.

Ako prvá si zmerala sily dvojica Treviso – Virtus Bologna (82:90), potom nasledoval súboj Siena – Treviso (62:65) a napokon prišlo to najlepšie. Semifinálový duel Siena – Fortitudo Bologna (102:103pp) z roku 2004 je totiž považovaný za jeden z najslávnejších zápasov v dejinách európskeho pohára číslo jeden.

Najlepším hráčom stretnutia sa stal argentínsky basketbalista s talianskymi koreňmi Carlos Delfino, ktorý nastrieľal 27 bodov a za stavu 102:102 premenil trestný hod. Vďaka nemu nemuselo nasledovať ďalšie predĺženie, pretože mužstvo Fortitudo Bologna si vybojovalo finálovú miestenku.

Vyše 500 zápasov v NBA

V súboji o titul, ktorý sa hral v izraelskom Tel Avive, dostali Taliani poriadny výprask od Maccabi (74:118), no Delfino svojimi výkonmi upútal vedenie Detroitu Pistons, ktoré si ho rok predtým vybralo v drafte. V lete 2004 sa tak Argentínčan presunul do NBA, kde za Detroit, Toronto, Milwaukee a Houstom odohral spolu 548 zápasov.

Po odchode z najkvalitnejšej ligy sveta pôsobil rodák zo Santa Fe v Boce Juniors, Baskonii, Turíne a na jar 2019 si zahral za svoje milované Fortitudo. V sezóne 2019/20 však nehral nikde. O to viac prekvapilo jeho rozhodnutie prijať ponuku klubu Victoria Libertas, ktorý sídli v meste Pesaro.

Spravil tak aj preto, lebo hlavným trénerom mužstva sa stal Jasmin Repeša, chorvátsky odborník, ktorý v roku 2004 doviedol Fortitudo do euroligového finále. „To u mňa veľmi zavážilo. Jasmin je jeden z najlepších trénerov, s ktorými som počas mojej kariéry pracoval. Keď som bol ešte chlapec, tak mi veľmi pomohol a aj vďaka nemu som sa dostal do NBA,“ vyhlásil Carlos Delfino.

Držiteľ najcennejšieho kovu z olympijských hier v Aténach, sa do Talianska vracia presne 20 rokov po tom, čo sem prvýkrát prišiel. Na Apeninský polostrov dorazil ako 17-ročný, keď ho angažoval dnes už nejestvujúci klub Viola Reggio Calabria. Pesaro, podobne ako Reggio, leží pri mori, čo si nenechali ujsť talianski basketbaloví novinári, ktorí poznamenali, že delfín sa opäť vracia do mora.

Súboj so štyridsaťročným Scolom

Už dnes sa fanúšikovia talianskej ligy náramne tešia na stretnutie Pesara s Varese, v ktorom na seba narazia čoskoro 38-ročný Delfino (narodil sa 29. augusta) a 40-ročný Luis Scola. „Pozorne sledujem aj ostatné športy a vidím futbalistov či tenistov, ktorí hrajú aj napriek tomu, že už mali 38 rokov. Myslím si, že už to nie je taká rarita. Ja hrám basketbal preto, lebo ho milujem. Najšťastnejší som vtedy, keď sa môžem hrať s loptou,“ prezradil Delfino.

V akom je stave pred sezónou 2020/21? „Neustále som sa udržiaval v kondícii. Keď sa dostanete do môjho veku, tak jednoducho nemôžete prestať. Dúfam, že vynechanie minulej sezóny nebude mať negatívny efekt. A čo sa týka mojej úlohy v tíme, tak Repeša ma veľmi často využíval na pozícii číslo štyri. To som však bol ešte mladý. Nechám to na neho,“ skonštatoval výborný strelec spoza trojkového oblúka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.